Снимка: iStock
Пътят към печалбите в акциите на растеж се замъгли. Покачващите се лихвени проценти изпратиха инвеститорите към удобствата на стойността. Миналата година Russell 1000 Growth Index падна с 30% спрямо 10% спад на Russell 1000 Value Index, една от най-големите разлики в представянето в историята.
Най-високите лихвени проценти от 15 години няма да изчезнат, поддържайки натиска. По-високите лихви наказват мултипликаторите за нарастващи акции, отчасти защото правят „безрисковите“ нива на възвръщаемост по-привлекателни в държавните облигации и други по-малко рискови активи. Никъде това не засяга повече, отколкото в акциите на нерентабилни компании, които се очаква да генерират печалби далеч в бъдещето.
Но мениджърите на фондове за растеж не се отказват и инвеститорите също не трябва. Разпродажбата направи оценките по-приемливи и много компании повишават печалбите си над средните за пазара – очаквани за около 8% през 2023 г. за индекса S&P 500.
С промените в макроклимата и пазара, инвеститорите също трябва да го направят. „Компаниите, ако не генерират печалби, биват отблъсквани в общността за управление на активи, защото инвеститорите изискват печалби сега“, казва Крис Хайзи, главен инвестиционен директор на Merrill и Bank of America Private Bank.
Качеството се предлага в много вкусове, но основните съставки включват стабилни баланси, положителни парични потоци от операции и здравословна перспектива за приходи. Инвеститорите рязко санкционират акциите дори за най-малкото пропускане на прогнозите за приходи или печалби. Но високите множители не трябва да нарушават сделката; някои компании могат да оправдаят високите оценки с подобни силни нива на печалба, измерени чрез съотношения цена/печалба към растеж или PEG.
Компаниите без тези атрибути са в затруднено положение; ако са нерентабилни и не могат да финансират операциите или растежа си органично, може да се наложи да използват капиталовите пазари за финансиране. Това стана по-скъпо на фона на по-високите ставки и по-строгите финансови условия. Инвеститорите изискват по-висока възвръщаемост на дълга и капитала. Това ще остане риск за компаниите, които имат проблеми с придвижването към печалба.
„Ще трябва да хвърлите по-широка мрежа, за да намерите истински качествени акции за растеж през следващото десетилетие“, казва Дейв Донабедиан, главен инвестиционен директор на CIBC Private Wealth Management.
Барнаби Уилсън, портфолио мениджър и анализатор в Lazard Asset Management, търси бизнеси с „високи бариери пред конкуренцията“ и „високо ниво на финансова продуктивност“. Той харесва компании, които са „с лек капитал“, което означава, че не се нуждаят от много външно финансиране или планират големи капиталови разходи. Той също така харесва компании, генериращи парични потоци в средно 12 процента от своите капиталови инвестиции.
Какво отговаря на сметката?
Най-големите дялове в Lazard International Quality Growth Portfolio, фонд, който той управлява, включват производителя на полупроводниково оборудване ASML Holding (ASML), LVMH Moët Hennessy (MC.France), Unilever (UL) и Dollarama (DOL.Канада). Всички разполагат с достатъчно пари, за да финансират операциите си, а растежът на приходите се очаква да остане силен.
За да намери други имена, Barron's провери за акции с няколко качествени атрибута. Потърсиха компании от S&P 500, за които се очаква да генерират 10% годишен ръст на печалбите през следващите три години, повече пари в брой, отколкото дълг в техните баланси и коефициенти на PEG под средното за пазара от две, което предполага известна подкрепа за оценка.
Акциите, които преминаха, включват производителя на соларно оборудване SolarEdge Technologies (SEDG), производителя на оборудване за облачни мрежи Arista Networks (ANET) и софтуерния гигант Microsoft (MSFT).
SolarEdge казва, че вижда растеж на всички свои пазари, тъй като правителствените стимули за възобновяема енергия се увеличават в САЩ и в чужбина. Въпреки че е изправена пред недостиг на компоненти, компанията очаква „двуцифрен значителен растеж“ през 2023 г. и 2024 г. Уолстрийт предвижда печалби да се повишат с 85% през 2023 г. Акциите се търгуват при стръмни 35 пъти печалби, но съотношението им PEG е само 0,8, въз основа на прогнози за печалбите през следващите три години.
Arista е голям играч в оборудването за облачни мрежи и интегрирани софтуерни платформи. Растежът му, въпреки че се забавя, все още изглежда завладяващ, като продажбите се очаква да нараснат с 24% тази година и с 11% през 2024 г. Акциите се търгуват при 20 пъти очакваните печалби за 2023 г., над средните за пазара, но изглеждат евтини с PEG съотношение от 1,5, базирано върху годишна прогнозна печалба за три години.
Microsoft беше критикуван от разпродажбата на мегакап технологиите, но продължава да се радва на силно търсене в своя облачен бизнес. Това би трябвало да помогне за увеличаване на продажбите с 10% през 2023 г. и 14% през 2024 г., според консенсусни оценки. С 15% ръст на комбинираната печалба, очакван през следващите три години, PEG на акциите е само 1,4 пъти.
Друго име, което мина през екрана, е Humana (HUM). Здравният застраховател увеличава продажбите, тъй като все повече американци се пенсионират и купуват неговите планове Medicare Advantage. Humana също ограничава оперативните разходи, което може да повиши оперативните маржове. Анализаторите очакват печалбите да нараснат с 13%, което дава на Humana PEG съотношение от 1,4 пъти.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.