Снимка: iStock
Metropolitan Bank Holding Corp., една от най-ранните банки, навлезли в дигиталните активи, казва, че закрива частта от бизнеса си, която обслужваше крипто фирми. Това е развитие, което би трябвало да тревожи крипто инвеститорите.
Проблемът, накратко, е, че за да имат биткойн и други цифрови активи някакъв шанс да станат мейнстрийм, банките – с техния достъп до дълбоки източници на ликвидност и опит в улесняването на плащанията – ще трябва да се включат. За момента те бягат в обратната посока.
В съобщението си рано в понеделник компанията, която е майка на Metropolitan Commercial Bank, цитира последните развития в индустрията и регулаторната среда за този ход. Банката каза, че ще прекрати бизнеса със съществуващи клиенти тази година, което ще има „минимално финансово въздействие“ върху собствения й бизнес.
Въздействието върху крипто индустрията, от друга страна, може да бъде много по-голямо, тъй като броят на институциите в основните финанси, желаещи да правят бизнес с индустрията, продължава да намалява.
Metropolitan, макар и малък с пазарна стойност от 637 милиона долара, беше една от малкото федерално застраховани институции, които се впуснаха в крипто рано и установиха партньорства с това, което тогава изглеждаше като едни от най-обещаващите фирми в индустрията. Тъй като крипто се разтърсва от скандали и регулаторите предприемат мерки, тези партньорства са пасив.
Миналата седмица трите основни банкови регулатори – Службата на контролера на валутата, Федералният резерв и Федералната корпорация за гарантиране на депозитите – изпратиха съвместно изявление, което по същество предупреждава банките да не се задълбочават в крипто.
Въпреки че в насоките се казва, че банките не са били обезсърчавани да предоставят банкови услуги на клиенти във всяка индустрия, агенциите „вярват, че издаването или държането като основни крипто-активи, които се издават, съхраняват или прехвърлят на отворен, публичен и/или децентрализиран мрежа или подобна система е много вероятно да не е в съответствие с безопасните и стабилни банкови практики.“
Насоките „изглежда ще обтегнат отношенията между регулираните банкови организации и крипто сектора“, казаха адвокати от адвокатската кантора WilmerHale в публикация в блог след публикуването им.
Наред с други фирми, базираната в Ню Йорк Metropolitan взе депозити от Voyager Digital, фирма за кредитиране на крипто, която поиска защита от фалит миналата година.
В началото на миналата година компанията посочи крипто като един от най-големите си двигатели на растеж. „Имаме страхотно място на масата с най-добрите в класа си крипто компании в света“, каза главният изпълнителен директор Марк ДеФазио в разговор за печалбите миналия януари.
В съобщението от понеделник ДеФазио каза: „Клиентите, активите и депозитите, свързани с крипто, никога не са представлявали съществена част от бизнеса на компанията и никога не са излагали компанията на съществени финансови рискове.“
Други крипто-приятелски банки бяха ударени от спада в класа активи. Signature Bank (SBNY) на конференция за инвеститори миналия месец заяви, че ще се стреми да намали процента на своите депозити, които идват от крипто индустрията. Акциите на Silvergate Capital (SI) се сринаха с 80% през последните шест месеца, тъй като претърпяха натиск от банки и продадоха ценни книжа на огромна загуба, за да поддържат ликвидност, заличавайки печалбите за седем години.
Още по темата: