Снимка: iStock
Време е да заложите на падащ щатски долар, тъй като Федералният резерв изглежда, че вероятно ще намали лихвените проценти преди края на годината, докато неговият аналог в еврозоната, ЕЦБ, продължава да затяга паричната политика, твърдят стратезите в TS Lombard в бележка от сряда.
„Тази седмица скъсяваме DXY фючърси...“, казаха Скайлър Монтгомъри Конинг, старши глобален макро стратег, и Андреа Чиконе, ръководител на изследванията в TS Lombard, в бележка от вторник. Те имаха предвид фючърсни договори на ICE U.S. Dollar Index, мярка за долара спрямо кошница от шест основни валути.
Щатският долар се развихри през 2022 г., издигайки се до върхове от няколко десетилетия спрямо основните си конкуренти, включително еврото, което се търгуваше под паритета за първи път от повече от две десетилетия, заедно с японската йена и британската лира.
Индексът на американския долар ICE скочи до 20-годишен връх през октомври, но оттогава се е понижил с около 15% и се е отказал от повече от 50% от ралито от своето дъно на 6-ти януари 2021 г. до най-високото си ниво от октомври 2022 г.
Доларът скочи през миналата година, след като Федералният резерв започна главоломна поредица от увеличения на лихвените проценти, вдигайки своя референтен лихвен процент от почти нула до над 4% с поредица от огромни ходове в усилията си да намали инфлацията. Сега се вижда, че Фед забавя темпото на повишаване на лихвите през 2023 г.
Федералният резерв и участниците на пазара са в разногласия относно пътя на лихвения процент, като политиците подчертават очакванията си за лихвения процент на федералните фондове, който сега е от 4,25% до 4,5%, да достигне над 5% и да остане там за известно време. Паричните пазари показват, че участниците очакват процентът на федералните фондове да достигне под това ниво и потенциално да падне преди края на годината.
TS Lombard каза, че неговият главен икономист, Стив Блиц, очаква забавянето на инфлацията да накара Фед да прекрати цикъла на затягане с 5%, като повишението на лихвите с четвърт пункт през февруари вероятно е последното от цикъла. Той вижда намаляване на лихвените проценти в ход до средата на годината, тъй като пазарът се движи към оценяване на рецесия, което би оказало натиск надолу върху доходността на държавните облигации.
Докато Фед ръководеше централните банки в затягането на политиката през 2022 г., повишавайки доходността на САЩ спрямо доходността на глобалните държавни облигации и повишавайки долара, тази динамика се обърна тази година, казаха стратезите.
„Освен това, 2-годишният диференциал, който сигнализира за бичия обрат на долара през юни 2021 г., сега се премести в полза на еврото нагоре за първи път оттогава“, пишат те.
Що се отнася до валутната двойка евро/долар, въпросът за инвеститорите ще се измести от това дали Фед ще намали лихвите през 2023 г. към „колко дълбоко“, казаха анализаторите. Междувременно Европейската централна банка вероятно ще се придържа към агресивна поредица от увеличения на лихвените проценти, посочени на нейното заседание за политика през декември.
„ЕЦБ има склонност към прекалено затягане, но също така започна своя цикъл на затягане по-късно от останалите развити пазарни икономики и така направи по-малко кумулативно затягане“, пишат те. „Това означава, че европейските лихвени проценти са по-малко рестриктивни, което дава на банката повече пространство на този етап от цикъла да ги увеличи и след това да спре. Пазарите на лихвите изглежда отразяват тази гледна точка: по отношение на съкращенията на ЕЦБ през 2023 г., на този етап има малко оцененост. По този начин вероятно ще има период, в който историята е на сближаване на политиките на Фед и ЕЦБ.
Те обаче добавиха предупреждение.
„Изглежда наистина има ограничение за това доколко пазарът смята, че ЕЦБ може да затегне: колкото по-висока е крайната цена на ЕЦБ, определена от пазара, толкова повече пазарните цени намаляват“, казаха те. И тъй като рецесията в САЩ би влошила рецесията в ЕС, ЕЦБ вероятно ще трябва да последва Фед в намаляване на лихвите в даден момент.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на валути и други активи на финансовите пазари