Снимка: iStock
Федералният резерв е изправен пред важно решение през следващите седмици. Пазарите очакват централната банка да повиши лихвените проценти с една четвърт процентен пункт, отбелязвайки значително забавяне на нейния исторически темп на повишения.
Обратното набиране, ако бъде приложено, ще има основателна причина - повишенията на лихвите изглежда започват да работят. Годишният темп на инфлация през декември се охлади за шест поредни месеца и изглежда ще продължи да се забавя.
Има още един знак, че повишаването на лихвените проценти на Фед работи: количеството пари в икономиката се сви през декември. Ръстът на М2 – мярка за паричното предлагане в икономиката, която включва пари в обращение, салда във фондове на паричния пазар на дребно и спестовни депозити и други – се забавя през последните две години след скок през 2020 г., но през декември числата показват спад.
Темпът на нарастване на паричното предлагане за декември беше отрицателни 1,3% спрямо предходната година, най-ниският досега и отбелязващ първия в историята спад на M2 въз основа на всички налични данни. Федералният резерв започна да проследява показателя през 1959 г. Ръстът през ноември вече беше 0,01%, доста под пика от 27% растеж през февруари 2021 г.
Спадът сочи охлаждане на икономиката и силно преминаване към по-високи лихвени проценти, което изглежда подхранва скорошните страхове от рецесия. Силен икономически спад обаче не е това, което показателят сигнализира. M2 все още е с 37% по-висок, отколкото беше преди пандемията, въпреки че преминава през едно от най-резките си забавяния. С други думи, размерът на ликвидността в системата остава висок, казват икономистите, знак, че трябва да се направи повече за нормализиране на икономиката.
„Домакинствата все още седят върху голяма част от тези депозити от 2020 година“, казва Вирал Ачаря, бивш заместник-управител на Резервната банка на Индия и настоящ професор по икономика в NYU Stern, имайки предвид проверките за стимулиране, довели до скок на банковите депозити през 2020 г.
Това не е единствената причина M2 да скочи - и да пада бързо. За това можем да разгледаме балансовите действия на Фед. „Количественото облекчаване“ или изкупуването на облигации от Федералния резерв по време на пандемията помогна за стимулиране на икономиката и баланса на централната банка, тласкайки го до близо 9 трилиона долара. Сега Федералният резерв съкращава общите си активи чрез така нареченото количествено затягане, което
Общите активи на Фед намаляха с 5,3% на 18 януари от миналогодишния връх, но балансът остава повече от два пъти спрямо 4,1 трилиона долара през февруари 2020 г. преди началото на пандемията. Това са много пари, но Федералният резерв не иска да рискува да преобърне финансовите пазари, като продължи по-бързо със затягането.
Федералният резерв „не иска да превърне монетарното затягане в епизод на финансова нестабилност“, каза Ачаря, който заедно с трима други икономисти публикува през август статия, озаглавена „Защо свиването на балансите на централната банка е трудна задача“.
В крайна сметка, тъй като M2 се оттегля още повече, той трябва да продължи да помага за охлаждане на инфлацията, понеже спадът в паричните резерви ограничава търсенето и намалява „капацитета за поддържане на банкови заеми и друго финансиране за домакинства, фирми и транзакции на финансовите пазари“, каза Нейтън Шийтс, глобален директор на Citi.
Но инвеститорите не трябва да приемат, че намаляващият М2 автоматично ще сигнализира за икономическо забавяне, пише Ричард Фар от Merion Capital Group. M2 „трябва да падне с поне още трилион долара“, за да има дори значение, каза той. Това е дълъг път.
Още по темата: