Снимка: iStock
Ето още една причина, поради която може да не е напълно безумно да добавите златни кюлчета към вашата пенсионна сметка - Централните банки по света се запасяват с благородния метал.
Трима икономисти – Серкан Арсланалп и Чима Симпсън-Бел от Международния валутен фонд и Бари Айхенгрийн от Калифорнийския университет в Бъркли – публикуваха нов доклад, в който се посочва, че златото далеч не е на път да излезе като международна резервна валута, а се завръща.
„Златните запаси на централната банка се увеличиха след Глобалната финансова криза (от 2008-9 г.)“, пишат те. През последните 15 години централните банки трупаха кюлчета, компенсирайки повече от нетните продажби от предходното десетилетие. Централните банки по света са купили повече злато през третото тримесечие на 2022 г., отколкото през всяко друго тримесечие от 55 години, съобщават те.
Купувачите са били така наречените нововъзникващи, развиващи се страни като Русия, Китай, Индия, Турция, Аржентина, Унгария и Беларус. Около 14 от тях са увеличили златото като дял от своите резерви с повече от 5 процентни пункта досега през това хилядолетие, докладват икономистите.
Сред основните причини?
Разбира се, златото е хубаво и лъскаво и е жълто. И не ръждясва. И е популярен в бижутерията. И изглежда, че е запазил стойността си за дълги периоди от време. И това бяха единствените надеждни пари през хилядите години, когато не можехте просто да отидете онлайн и да проверите кредитоспособността на бизнес партньор или правителство.
Представете си търговията по Пътя на коприната, от Китай до Константинопол, през Средновековието и полезността на златото като обща валута става очевидна.
Но това са само странични проблеми днес за централните банки, които зареждат кюлчета в трезорите си.
„Златото се възприема като безопасен и желан резервен актив, когато страните са обект на финансови санкции и когато финансовите инвестиции са потенциално обект на замразяване и изземване на активи“, пишат икономистите. „Решението на страните от Г-7 да замразят валутните резерви на Банката на Русия [т.е. миналата година, след нахлуването в Украйна] насочи вниманието към това дали резервите могат да се държат под друга форма, по-добре изолирана от санкции.“
Русия, посочват те, ускори складирането на злато след кризата от 2014 г., когато нападна Украйна и завзе Крим. Всъщност MarketWatch видя това да се случва още през 2012 г.
Русия, Иран и други държави, които са обект на санкции на САЩ, може би вече говорят за комбиниране на блокчейн технология със злато, за да пуснат цифрова валута, която да съперничи на долара. Въпросната валута би била просто злато. Блокчейнът ще работи като счетоводна книга, позволявайки на хората да извършват транзакции в злато, без всъщност да се налага да изпращат монети или кюлчета. (Така започна банкирането: първите банкноти бяха просто вземания върху злато, съхранявано в трезори.)
Златото е единственият значим актив, за който характеристиките на криптовалутите са в сила. Това е единствената валута, която не се контролира от друга държава (както и единствената, която не може да бъде фалшифицирана). Това е единственият актив, който до голяма степен гарантира финансова поверителност. Той остава актив, създаден специално за пране на пари, финансова тайна или национална финансова независимост.
Може би това е причината златото да повиши стойността си по време на кризата от последните три години и защо се повиши миналата година спрямо почти всяка национална валута. Златото се изравни през 2022 г., спечелвайки ефективна възвращаемост от нула. Това далеч изпревари почти всичко останало, включително акции и облигации. Но това подценява представянето на златото.