Снимка: iStock
Дефолтът по дълга на САЩ би причинил скок в разходите по заеми, което ще притисне американските потребители, както и ще нанесе значителна вреда за световната икономика, каза управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Коментарите на ръководителя на МВФ допълват предупрежденията за рисковете от срив на пазара, ако Конгресът във Вашингтон не успее да разреши противопоставянето между републиканците и президента Джо Байдън за увеличаване на тавана на дълга.
Глобални шокове като пандемията Covid-19 и войната в Украйна ни „научиха да бъдем по-отворени, че немислимото може да се случи“, каза Георгиева в интервю за „60 минути“ на CBS, излъчено в неделя. „И ето защо е много важно всички заинтересовани да приемат този разговор много сериозно.“
Тя изрази надежда, че няма да се стигне дотам, напомняйки за предишни битки за тавана на дълга и „ако погледнете историята, обикновено след много напред-назад се намира решение“.
Тъй като републиканците се стремят да извлекат обещания за съкращения на федералния бюджет в замяна на премахване на лимита на дълга, Байдън и председателят на Камарата на представителите Кевин Маккарти проведоха първоначална среща в Белия дом миналата седмица, без да разрешат спора.
Георгиева каза, че миналогодишните върхове от четири десетилетия на инфлацията в САЩ ще бледнеят в сравнение с болката, която би причинил потенциален дефолт.
„Ще бъде много вредно за американските потребители, ако САЩ не изпълнят задълженията си, което ще доведе до повишаване на лихвените проценти“, каза тя. „И ако хората не харесват инфлацията днес, изобщо няма да им хареса това, което може да се случи утре.“
По закон дългът на федералното правителство не може да надвишава 31,4 трилиона долара, таван, достигнат на 19 януари. Министерството на финансите каза, че може да издържи поне до началото на юни, като използва специални счетоводни маневри.
Георгиева предупреди, че 60% от страните с ниски доходи са в или близо до дългова криза и повтори призива си към Китай, най-големият кредитор на развиващите се страни, да сътрудничи в многостранните преговори за преструктуриране на дълга.
„Китай трябва да промени политиката си, защото страните с ниски доходи не могат да плащат“, каза тя. „Това е моментът, когато преструктурирането на дълга става основен приоритет.“
Кръгла маса на кредитори, от традиционни кредитори до нови участници като Китай и Индия, ще се събере в Индия този месец, каза Георгиева. Китай ще бъде представляван от министъра на финансите и управителя на централната банка, каза тя.
Георгиева каза още, че МВФ трябва да играе роля на фона на нарастващото безпокойство, че световната икономика става все по-фрагментирана.
„Смятам, че аргументите за интегрирана икономика са наш основен приоритет днес“, каза тя, като същевременно отбеляза, че част от това усилие е въздействието на глобализацията да стане по-справедливо.
Още по темата:
Белият дом отказва да преговаря с републиканците за тавана на дълга