Снимка: iStock
Очаквайте акциите да загубят 30% оттук, казва стратегът Дейвид Розенберг. И дори не си помисляйте да ставате оптимистични до 2024 г.
„Няма нищо в моята колекция от показатели, което да ми казва, че сме някъде близо до дъното.“, твърди още Розенберг. Той предлага да притежавате облигации, злато, потребителски стоки и „Кучетата на Dow“.
Дейвид Розенберг, бивш главен северноамерикански икономист в Merrill Lynch, заявява от почти година, че Фед има предвид бизнеса и инвеститорите трябва да приемат сериозно и буквално усилията на централната банка на САЩ да се бори с инфлацията.
Розенберг, който сега е президент на базираната в Торонто Rosenberg Research & Associates Inc., очаква инвеститорите да се сблъскат с повече болка на финансовите пазари през идните месеци.
„Рецесията едва започва“, каза Розенберг в интервю за MarketWatch. „Пазарът достига дъно обикновено през шестия или седмия ининг на рецесията, дълбоко в цикъла на облекчаване на Фед.“ Инвеститорите могат да очакват да издържат на по-голяма несигурност, водеща до момента - и той ще дойде - когато Фед първо спре текущия си цикъл от повишения на лихвените проценти и след това започне да намалява.
За щастие на инвеститорите, паузата на Фед и може би дори съкращенията ще дойдат през 2023 г., прогнозира Розенберг. За съжаление, добави той, S&P 500, може да падне с 30% от сегашното си ниво, преди това да се случи. „Оставате с S&P 500, достигащ дъно някъде близо до 2900.“
В този момент, добави Розенберг, акциите отново ще изглеждат привлекателни. Но това е история за 2024 г.
„Настроенията на инвеститорите са извън границите; секторът на домакинствата все още е с огромно наднормено тегло в акции. Съществува разминаване между това как инвеститорите се чувстват относно перспективите и как всъщност са позиционирани. Те се чувстват мечи, но все още са позиционирани бичи и това е класически случай на когнитивен дисонанс. Също така имаме ситуация, в която много се говори за рецесия и за това, че това е най-широко очакваната рецесия за всички времена, и въпреки това общността на анализаторите все още очаква растежът на корпоративните печалби да бъде положителен през 2023 г.“ смята още експертът.
При обикновена рецесия печалбите намаляват с 20%. Никога не сме имали рецесия, при която печалбите изобщо да са нарасвали. Консенсусът е, че ще видим нарастване на корпоративните печалби през 2023 г. Така че има още една явна аномалия. Казват ни, че това е широко очаквана рецесия и въпреки това не е отразена в прогнозите за приходите – поне не още.
„В момента в моята колекция от показатели няма нищо, което да ми казва, че сме някъде близо до дъното. 2022 г. беше годината, в която Федералният резерв агресивно затегна политиката и това се прояви на пазара чрез компресиране на коефициента цена-печалба от приблизително 22 до около 17. Историята през 2022 г. беше за това какво направиха повишенията на лихвените проценти на пазарния коефициент; 2023 г. ще бъде за това какво ще направят тези повишения на лихвите върху корпоративните печалби.
„Оставате с S&P 500, достигащ дъно някъде близо до 2900. Когато се опитвате да бъдете разумни и да излезете с разумен коефициент за този пазар, като се има предвид къде е безрисковият лихвен процент в момента, и ние щедро можем да приемем приблизително 15 коефициент цена-печалба. След това нанасяте това върху среда за печелене в рецесия и оставате с S&P 500, достигайки дъното някъде близо до 2900.“, съветва Розенберг.
Колкото повече се доближаваме до това, толкова повече ще препоръчвам разпределение на фондовия пазар. Ако казах 3200 преди, има разумен резултат, който може да ви доведе до нещо под 3000. При 3200, да ви кажа честно, бих планирал да стана малко по-позитивен.
Това е чиста математика. Всичко, което фондовият пазар представлява във всеки един момент, са печалбите, умножени по множителя, който искате да приложите към този поток от печалби. Това множествено е чувствително към лихвените проценти. Всичко, което видяхме, е Акт I — множествена компресия. Все още не сме виждали пазарното множествено понижаване под средното в дългосрочен план, което е по-близо до 16. Никога не сте имали дъно на мечия пазар с множественото над средното в дългосрочен план. Това просто не се случва.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Още по темата: