Снимка: iStock
Традиционното разпределение на инвестиционния портфейл от 60% за акции и 40% за облигации е с най-добрия си старт на годината от повече от 30 години след колапса през 2022 г., според BofA Global Research.
Стандартното портфолио 60/40 е спечелило 6,8% досега тази година, казаха анализатори от BofA Global Research, цитирайки данни на EPFR Global в седмична бележка. Разпределението започва най-силно за една година от 1991 г. насам, след като осигури една от най-лошите си години в историята.
Портфолиото 60/40 отдавна е почитано като надежден ориентир за инвеститори с умерен толеранс към риск. Като държат 60% от своите портфейли в акции и 40% в облигации, инвеститорите биха могли да имат най-доброто от двата свята: исторически погледнато, позицията в облигации може да осигури някаква възглавница за инвеститорите, когато фондовият пазар понесе удар.
Но тази стратегия не постигна същите резултати през 2022 г., тъй като строгата позиция на Федералния резерв по отношение на паричната политика в опит да укроти най-високата инфлация от десетилетия удари както пазарите на акции, така и пазарите на облигации, създавайки силни насрещни ветрове на правилата за инвестиране.
BofA заяви през октомври, че вместо да произведе своята средна възвръщаемост от 9%, стратегията 60/40 е осигурила възвръщаемост от минус 30% през първите десет месеца на 2022 г., отбелязвайки най-лошия си период от времето след Голямата депресия през 1929 г.
Индексът на съвкупните облигации на САЩ на Bloomberg, най-широкият вътрешен измерител на основния пазар на дългови инструменти и който включва съкровищни облигации, ценни книжа, обезпечени с ипотеки на агенции, и корпоративен дълг с инвестиционен клас, регистрира загуба от 13% през 2022 г.
Междувременно и трите основни бенчмарка на фондовия пазар претърпяха най-лошата си година от 2008 г. насам. Dow Jones Industrial Average падна с 8,8%, докато S&P 500 се срина с 19,4%, а технологичният Nasdaq Composite - падна с 33,1%.
Въпреки това, както акциите, така и облигациите на САЩ се повишиха през 2023 г., като инвеститорите са все по-уверени, че Федералният резерв ще се „отклони“ от рестриктивната си политическа позиция в близко бъдеще и може дори да намали лихвените проценти до края на тази година.
Данните на BofA показаха, че облигациите са отбелязали приток през последните шест седмици. „Вярваме, че облигациите ще имат трудно десетилетие, но те ще отбележат положителна възвръщаемост през 2023 г.“, каза Майкъл Хартнет, главен инвестиционен стратег в BofA Global Research. „Кое е най-доброто нещо за акциите през 2023 г.? Облигациите“, каза още той, цитиран от изданието MarketWatch.
Доходността на 2-годишните съкровищни облигации беше 4,511% в петък следобед, повишавайки се от 4,507% в четвъртък, ниво, което отбеляза най-високото ниво на доходността от 22 ноември, според пазарните данни на Dow Jones. Доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши с 6,1 базисни пункта до 3,743% от 3,682% в четвъртък.
Междувременно фондовият пазар в САЩ беше като цяло оптимистичен, но изключително нестабилен през 2023 г., тъй като шумните икономически данни генерират продължаващи опасения за състоянието на икономиката. S&P 500 спечели 6,5% тази година, докато индустриалният индекс Dow напредна с 2,2%, а Nasdaq скочи с 12%, отчасти благодарение на стабилните печалби от технологиите.
Хартнет каза, че е много „изкушаващо“ да се гледат много добрите януарски данни за неселскостопанската заетост от миналия петък, тъй като показват, че икономическото забавяне може да бъде избегнато или поне забавено, но отчетът за инфлацията през януари, който трябва да излезе този вторник, ще бъде „жизнено важен“ за насоки кога Фед ще направи завой в кампанията си за паричната политика.
Още по темата: