Снимка: iStock
Има ново мнение в дебата за твърдо/меко кацане - никакво кацане. Просто не очаквайте това да е добра новина за фондовия пазар.
Последните заглавия останаха фокусирани върху това дали Федералният резерв ще успее да създаде плавно забавяне на икономиката, докато се опитва да укроти инфлацията, или ще бъде принуден да предизвика рецесия, за да върне темпа на растеж на индекса на потребителските цени обратно до целта от 2%. И все пак е възможен трети вариант, при който изобщо не докосва земята.
При този сценарий „без кацане“ икономиката продължава своята възходяща траектория, но инфлацията отказва да бъде укротена. И това изглежда все по-вероятно. Данните за заплатите през януари карат термина „стабилен“ да се чувства като подценяване, докато мерките за сила в сектора на услугите остават устойчиви.
Дори има признаци на живот в данните за производството и жилищния сектор, където някога изглеждаше, че са уловени в низходяща спирала. Инфлацията дори се забавя и заедно комбинацията от по-малки увеличения на цените и устойчива икономика помогна за повишаване на S&P 500 през 2023 г.
„Тази година пазарите се повишават, тъй като надеждите за меко (или никакво) кацане се натрупваха, особено защото инфлацията продължава да се понижава, въпреки устойчивостта на пазара на труда“, отбелязва главният инвестиционен директор на Independent Advisor Alliance Крис Закарели.
И така, какво не харесват анализаторите в сценарий, при който американците могат да си намерят работа в оживена икономика, а разходите за живот бавно намаляват от върховете си? Много. Това е така, защото повече работни места означават, че американците могат да продължат да харчат, както се вижда от последните данни за продажбите на дребно, които се повишиха през януари. И това от своя страна ще поддържа цените високи и ще се покачват във време, когато инфлацията, която все още се охлажда, но с по-бавни темпове, е далеч пред целта на Фед от 2% и не пада толкова бързо, колкото би желала централната банка и я принуждава да продължи да вдига лихвите.
Или, както глобалният изследователски инвестиционен стратег на BofA Майкъл Хартнет лаконично казва: „Няма кацане означава, че Фед не спира“.
Наистина, ако „пивот“ беше предишният вик на биковете, той изглежда все по-противоречащ на ситуация, в която Фед няма стимул да спре, камо ли да отпусне кампанията си за повишаване на лихвените проценти.
Deutsche Bank сега очаква лихвите на Федералния резерв на САЩ да достигнат 5,6% спрямо предишната им прогноза от 5,1%. Фючърсите на паричния пазар не изостават, предполагайки терминална лихва от 5,3%, бързо покачване от 4,8% в началото на месеца.
Още по-оптимистично настроените икономисти започват да се тревожат за възможността растящите цени да останат стабилни. Ед Ярдени, главен инвестиционен стратег в Yardeni Research, който продължава да вижда меко кацане и силен фондов пазар, все още вижда рисковете, ако инфлацията не продължи низходящата си тенденция.
„Служителите на Фед вероятно биха заключили, че единственият начин да се намали инфлацията е чрез предизвикване на рецесия“, пише той. „С други думи, инфлационният сценарий без кацане може да се окаже дългият път към твърдо кацане.“
Не е нужно да гледате твърде далеч назад, за да видите как свършва историята. Миналогодишният мечи пазар беше отговор на опасенията относно все по-високия лихвен процент на Фед за сметка на икономическия растеж.
„В крайна сметка, липсата на кацане не би била устойчив положителен резултат, защото в крайна сметка... забавя, но не избягва дебата за твърдо срещу меко кацане“, пише Том Есайе, основател на Sevens Report Research. „Фед ще продължи да повишава лихвените проценти, докато не се почувства уверен, че растежът се забавя и че няма да окаже натиск за повишаване на инфлацията.“
Не забравяйте, че няма борба с Фед.
Още по темата: