Снимка: iStock
S&P 500 завърши 2022 г. с 19% спад (най-голямото му отдръпване от 2008 г. насам). Междувременно Dow Jones Industrial Average загуби 8,8%, а Nasdaq се срина с 33%.
През 2023 г. обаче, сме свидетели на различна история, като повечето американски акции вървяха напред. Този вид ценово действие кара експерти и изпълнителни директори да се съмняват във възможността за каквато и да е сериозна рецесия и че Федералният резерв ще направи „меко кацане“ след поредицата от повишения на лихвените проценти. Мекото приземяване е „циклично забавяне на икономическия растеж, което избягва рецесията“.
Подкрепата за тази идея идва от факта, че Фед повиши значително лихвените проценти от март 2022 г., намалявайки инфлацията до около 6% от около 10%. Пазарът на труда остава силен през цялото време, като нивото на безработица е 3,4%. Тъй като инфлацията намалява, Уолстрийт очаква (надява се), че лихвите ще започнат да намаляват по-рано или по-късно.
Подемът на Nasdaq и много спекулативни акции наистина ли е отражение на подобряващата се икономика? Може да погледнем към онзи пасаж от класическата книга за инвестиране „One Up on Wall Street“ от Питър Линч: „През миналите векове хората, чувайки пеенето на петел, когато слънцето изгрява, решават, че пеенето е причина за изгрева. Сега звучи глупаво, но всеки ден експертите бъркат причината и следствието на Уолстрийт.“
На Уолстрийт петлите са цените на акциите. Изглежда, че сега експертите бъркат печалбите от акциите със здравето на основната икономика.
Основите все още имат значение. Пеенето на петел (цените се покачват) не означава, че основите са се подобрили.
Например за Carvana, бизнес моделът не работи. Освен ако Carvana не събере пари чрез вторично предлагане или частно спасяване, цената на акциите вероятно ще се движи към нула. Трудната част при скъсяването на Carvana е, че почти всеки знае, че Carvana е в беда. Не е необходимо много кратко покритие, за да накарате акциите да се покачат значително много и то бързо. Очевидно тогава можем да пренебрегнем краткотрайното действие в Carvana, когато оценяваме здравето на икономиката на САЩ и корпоративните печалби.
И все пак картината не става много по-добра, гледайки печалбите и растежа от много имена, търгувани в Nasdaq. Например Alphabet е една от любимите на инвеститорите акции, но приходите му през 2022 г. са се увеличили само с 10% спрямо 41% година по-рано. Дори по-лошо, приходите на компанията от YouTube за четвъртото тримесечие на 2022 г. са намалели с почти 8% спрямо тримесечието на предходната година. Като цяло EPS на Alphabet падна до $4,56 през 2022 г. от $5,61 през 2021 г.
Разглеждайки основите на самата икономика, не е ясно, че инфлацията всъщност се забавя толкова, колкото пазарът може да ви накара да вярвате. Ето разбивката от последния доклад за CPI:
С изключение на употребяваните автомобили и камиони, всички останали категории са нагоре, като много от тях се покачват с двуцифрени числа. Гледайки това ни кара да мислим, че все още сме далеч от целевата лихва на Фед от 2%. Идеята, че Федералният резерв ще спре да повишава лихвените проценти и/или ще започне да намалява скоро, може да е малко вероятна.
Разчитане на Федералния резерв
„Ние не сме от тези, които се опитват да играят с Фед, но не виждаме меко кацане“, според Коди Уилард, основател на 10 000 Days Fund Capital Management и управлява 10 000 Days Fund. „Повишаването на лихвения процент на захранваните фондове от 0% до 5% за по-малко от година е значително и смятаме, че е малко вероятно да видим пълното въздействие на тази промяна все още. Важно е да запомните, че сме в година 1 след почти 14 години на постоянни 0% лихвени проценти и количествено облекчаване.
Много компании като Carvana имат бизнес модели, които са изградени и зависят от 0% лихвени проценти и политики за лесни пари. Ще отнеме време, за да излязат от пазара трилионите долари ликвидност, които Фед изпомпа на пазара през последните 14 години. Вероятно сме в ранните етапи на рецесия и не бихме разчитали на продължаващата устойчивост на пазара на труда и потребителските разходи като признаци, че рецесия няма да настъпи, смята още Уилард.
Никой не може да определи времето за следващата рецесия и въпреки че очакваме такава да настъпи, това не означава, че не трябва да притежавате акции или да купувате повече от любимите си при слабост. Всеки срив обикновено води до страхотна възможност за покупка. Но ние също не искаме да преследваме този пазар.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.
Още по темата: