Снимка: iStock
Американците измислиха термина „подвижна рецесия“ още в средата на 80-те години, за да опишат икономическото забавяне на САЩ, което мнозина се страхуваха, че ще се превърне в рецесия в цялата икономика. Според някои анализатори, фразата точно описва представянето на икономиката на САЩ от началото на миналата година. Подобно е на „рецесия на растежа“, „забавяне в средата на цикъла“ и „меко приземяване“, но включва концепцията, че различни области на икономиката изпитват забавяне по различно време.
Американците бяха сред първите, които повдигнаха въпроса за сценария „без кацане“ за тази година.
„Няма да има кацане за икономиката тази година. Вместо това реалният БВП ще нарасне с 2,0% или повече. Инфлацията ще се успокои без рецесия до 3%-4% въз основа на мярката следена от Фед за потребителските цени. До края на тази година ще бъде по-близо до долния край на този диапазон.“, според Ед Ярдени, основател и президент на Yardeni Research Inc.
Въпреки това, сценарият за меко кацане остава най-вероятната перспектива, според Ярдени. След това дойде януарският силен набор от икономически индикатори през първите две седмици на февруари. На 6 февруари той написа: „Миналата седмица имаше повече икономически индикатори за липса на кацане, отколкото за меко или твърдо кацане. … Деби и аз не си спомняме по-щастлива група икономически показатели от тези, които излязоха миналата седмица.“
Изведнъж ние, заедно с много други икономисти и стратези, трябваше да преценим шансовете да не кацнем.
Преди това приписвахме субективни вероятности от 60% за меко приземяване и 40% за твърдо приземяване. Опитахме се да запазим нещата прости миналата година, но трябва да признаем, че сега има четири възможни сценария за тази година:
1. Меко кацане (40%): При сценария на меко кацане икономическият растеж на САЩ се забавя до пълзене през тази година, като реалният БВП нараства с около 0,5%-1,5%. Процентът на инфлация на PCED се забавя до 3,0%-4,0% тази година и е по-близо до долния край на този диапазон до края на годината. Федералният резерв повишава лихвата на федералните фондове още два пъти, с 0,25% всеки път, до 5,00%-5,25% и я оставя там до края на тази година. Доходността на 10-годишните съкровищни облигации тази година остават под 4,25%, при които достигнаха своя връх миналата година. S&P 500 се покачва до 4500 това лято и затваря годината на нов връх от 4800, тъй като инвеститорите очакват по-силни печалби през 2024 г. Печалбата на акция S&P 500 нараства до $225 тази година от $215 миналата година, а инвеститорите залагат $250 през 2024 г. до края на тази година. Животът е добър.
2. Дезинфлационен „без кацане“ (20%): В тази версия на сценария без кацане реалният БВП нараства с около 2,0%-3,0%. Инфлацията обаче продължава да се забавя. Производителността се завръща. Инфлацията на цените пада по-бързо от инфлацията на заплатите, така че реалните заплати се увеличават, осигурявайки на потребителите повече покупателна способност, докато нарастването на заетостта се забавя. Федералният резерв продължава да повишава лихвения процент по федералните фондове на стъпки от 0,25%. Крайният лихвен процент по федералните фондове се повишава до 5,50%-5,75% до средата на годината и остава там до края на годината. Доходността на 10-годишните държавни облигации се повишава до 4,50%-4,75%. S&P 500 се движи между 4000 и 4500 през по-голямата част от годината. Перспективите за печалби са поне толкова добри, колкото при сценария за меко кацане, но по-високите лихвени проценти натежават върху коефициентите на оценка.
3. Твърдо приземяване (20%): При този сценарий настъпва официална рецесия. Както отбелязахме преди, ако това се случи, това ще бъде най-широкоочакваната рецесия на всички времена. Твърдо приземяващите се продължават да го изтласкват, тъй като техните ужасни прогнози не се оправдават, особено сега, когато сценарият без кацане се завърна изненадващо в резултат на по-силните от очакваното икономически показатели през януари.
Твърдото приземяване беше насърчавано най-вече от мечките на фондовия пазар, които вярват, че миналогодишният мечи пазар не е приключил и има нов крак тази година до ново дъно, може би преди средата на годината, в очакване на рецесия през втората половина на 2023 г. Ако това не се случи, винаги има първата половина на 2024 г. или втората половина на 2024 г. Твърдото приземяване може да е неизбежен резултат от закъснелия ефект от извънредното парично затягане на Фед миналата година. Или това може да доведе, защото Фед прави класическата грешка да прекалява с това, което е правил досега.
4. Инфлационно „без кацане“ (20%): Новата версия на твърдото кацане е, че инфлацията или продължава, или се възстановява, защото няма кацане. Това може да е най-мечият сценарий от всички, защото служителите на Фед ще трябва да повишат лихвените проценти много по-високо, тъй като заключават, че само рецесия може да намали инфлацията. С други думи, инфлационната версия на сценария без кацане просто би била дългият път към твърдо кацане, водещо до още по-дълбока рецесия и по-мечи прогнози за акциите.
Нашата крайна сметка: Първите два сценария добавят до 60% субективна вероятност според нас. Те са оптимистични перспективи за икономиката и възходящи за акциите и облигациите. Според нас вторите два сценария добавят до 40% субективни вероятности. Те са песимистични перспективи за икономиката и мечи за акциите.
Крайната линия на Фед: Линията на партията във Фед призовава за меко приземяване според Резюмето на икономическите прогнози (SEP) на FOMC от декември 2022 г. Очаква се реалният БВП да нарасне с 0,5% както през 2022 г., така и през 2023 г., последван от ръст от 1,6% и 1,8% през 2024 г. и 2025 г. Дългосрочната тенденция на растеж се смята за само 1,8%. Инфлацията в PCED се очаква да спадне от 5,6% през 2022 г. до 3,1% през тази година, 2,5% през следващата година и 2,1% през 2025 г. Дългосрочната тенденция на инфлация беше оценена на 2,0%. Лихвеният процент по федералните фондове се очаква да се повиши до 5,1% тази година и да спадне до 4,1% и 3,1% през следващите две години, по-близо до дългосрочния процент от 2,5%. (Вижте нашите удобни икономически прогнози на FOMC.)
Още по темата: