Снимка: iStock
Години след финансовата криза от 2008 г. инвеститорите се придържаха към убеждението, че „няма алтернатива“ на акциите (TINA). Доходността на облигациите беше достигнала дъното – дори беше на отрицателна територия в Япония и голяма част от Европа. Фондовият пазар, особено в САЩ, изглеждаше най-доброто място за търсене на стабилна възвращаемост.
След това дойде пазарната разпродажба от миналата година. Акциите се сринаха и доходността на облигациите скочи до нива, невиждани от повече от десетилетие.
Тези ходове накараха много инвеститори да преосмислят напълно TINA. За първи път от години неща извън фондовия пазар – включително активи на нововъзникващи пазари, държавни облигации и пари в брой – изглеждат привлекателни, казват те.
Разпределението на фондовите мениджъри към акции е с около 2,2 стандартни отклонения под дългосрочната си средна стойност, според февруарско проучване, проведено от Bank of America Corp. Междувременно фондовите мениджъри имат повече от обичайното си портфолио в облигации, нововъзникващи пазари, пари в брой и стоки, казаха от банката.
Goldman Sachs Group Inc. нарече промяната „TARA“, съкращение от „има разумни алтернативи“, докато Deutsche Bank AG одобри „TAPAS“, което означава „има много алтернативи“, а Insight Investment излезе с „TIARA“ ”, или „има реалистична алтернатива” на акциите.
След като падна с 19% през 2022 г., S&P 500 се възстанови с над 5% тази година. Доходността на 10-годишните облигации на САЩ е 3,962% и премина 4% миналата седмица за първи път от ноември.
Паричните мениджъри, които се опитват да преценят траекторията на пазара, казват, че ще следят внимателно месечния доклад за заетостта на Министерството на труда в петък, за да видят дали растежът на работните места продължава да набира скорост през февруари.
„В продължение на няколко години акциите на растеж в САЩ бяха нещо като единствената игра в града“, каза Дейвид Лефковиц, ръководител на акциите в Америка в UBS Global Wealth Management. „Сега всъщност можете да получите доходност от фиксиран доход.“
Фирмата съветва клиентите да погледнат отвъд акциите на САЩ и да обмислят пренасочване на повече пари към области като активи на нововъзникващи пазари, както и облигации с инвестиционен клас.
Разбира се, доходността на облигациите вече се беше изкачила до многогодишни върхове през 2022 г. и това не попречи на инвеститорите да изтеглят пари от пазара на облигации. Инвеститорите са взели рекордните 216 милиарда долара от облагаеми облигационни фондове и 119 милиарда долара от общински облигационни фондове миналата година, според Morningstar Inc. Основните индекси на облигации претърпяха най-лошия си спад в историята.
Нещо повече, много от пазарите, които инвеститорите определиха като алтернативи на акциите, се сблъскаха наскоро след ралито в началото на годината. През февруари цените на медта отчетоха най-големия си едномесечен спад от юли, а индексът MSCI Emerging Markets Index имаше най-лошия си месец от септември.
Все пак мнозина твърдят, че акциите изглеждат по-малко привлекателни от другите активи.
Печалбите, които инвеститорите смятат за един важен двигател на печалбите от акциите, започнаха да намаляват. Според FactSet компаниите в S&P 500 са претърпели спад на печалбите си от 4,6% през четвъртото тримесечие на 2022 г. Това би отбелязало първия им спад в печалбите от третото тримесечие на 2020 г. Анализаторите също очакват печалбите на S&P 500 да намалеят през първото и второто тримесечие на 2023 г.
Американските акции обаче все още не изглеждат евтини. Според FactSet, S&P 500 се търгува при около 17,5 пъти очакваните печалби за следващите 12 месеца, над средното за 10 години от 17,2.
„Множествата не са се адаптирали към новата реалност“, каза Гаутам Кана, съръководител на отдела за многосекторни дългови инструменти в САЩ в Insight Investment. Той предпочита американските облигации с инвестиционен клас.
Трудно е да се оправдае плащането на премия за акции, които носят риск от загуба на пари, когато инвеститорите могат да заключат доходност на кредитния пазар, варираща от средна до висока едноцифрена цифра, добави г-н Хана.
Акциите в S&P 500, например, предлагат средна дивидентна доходност от около 1,71%, според Birinyi Associates. За сравнение, шестмесечна съкровищница на САЩ предлага доходност от 5,129%, спрямо почти нула в началото на 2022 г. А големите брокерски компании предлагат фондове на паричния пазар с доходност над 4%.
Някои инвеститори също казват, че акциите изглеждат по-уязвими от други активи, ако икономиката изпадне в рецесия.
Голяма част от това, което помогна на пазара да отскочи от дъното си миналата година, беше надеждата, че Фед ще успее да затегне паричната политика и да ограничи инфлацията, без да тласка икономиката към болезнена рецесия. През последните седмици обаче някои финансови мениджъри започнаха да се тревожат, че вместо да се забави, икономическата активност може отново да се ускори. Ако това накара инфлацията да остане гореща, Фед може да се наложи да повиши лихвените проценти повече, отколкото би го направило иначе – потенциално увеличавайки шансовете за така нареченото твърдо приземяване.
Много анализатори смятат, че акциите вероятно няма да се справят добре при такъв сценарий.
По време на рецесии от последните 50 години краткосрочните облигации, дългосрочните облигации и дори високодоходните облигации са донесли по-добра средна месечна възвръщаемост от американските акции с голяма капитализация, според изследване на Дерек Хорстмайер, професор по финанси в George Училището по бизнес на университета Мейсън.
Трудно е да се знае колко добре ще издържи икономиката. Но в момента рисковете за инвеститорите, концентрирани в американските акции, изглежда се изкривяват в посока надолу, каза г-н Лефковиц.
„Ако има наистина меко кацане, може би акциите на САЩ могат да се повишат с 10% през следващата година“, каза г-н Лефковиц. „Но ако се подхлъзнем в по-твърдо приземяване, лесно може да има 20% спад.“