Снимка: iStock
Инвеститорите трябва да бъдат предпазливи, тъй като оценките на фондовия пазар в САЩ се изкачиха обратно до нива „екстремни“ като тези, наблюдавани през 2022 г. около началото на мечия пазар, според бележка от понеделник от Morgan Stanley Wealth Management.
Разширяването на коефициентите цена/печалба на пазара на акции в САЩ изглежда „преждевременно“, тъй като те се „върнаха към върховете, достигнати при началото на текущия мечи пазар“, каза глобалният инвестиционен комитет на Morgan Stanley Wealth Management, ръководен от Лиза Шалет в бележката.
Това важи за технологично тежка група от акции, известна като FAAMG, както и акции извън тази кохорта, се казва в бележката, позовавайки се на компанията майка на Facebook Meta Platforms, Amazon.com, Apple и Microsoft Corp. както и компанията майка на Google Alphabet Inc.
Индексът S&P 500, измерител на американските акции с голяма капитализация, официално влезе в мечи пазар през юни 2022 г. Morgan Stanley проследи оценката на фондовия пазар в графиката по-долу.
Графиката показва, че оценките на акциите на FAAMG са достигнали своя връх в края на лятото на 2022 г., докато тези за S&P 500, при изваждането на тези акции, се връщат около нивата, наблюдавани през юни. Това е месецът, в който S&P 500 потвърди мечия пазар.
Съотношението цена към печалба или коефициентите P/E „обикновено се увеличават по време на рецесия, когато печалбите на компаниите достигнат най-ниските си цикли“, се казва в бележката на Morgan Stanley Wealth Management. „Тази експанзия не идва от спад на печалбите. Всъщност печалбите на S&P 500 са се увеличили с 4,6% през 2022 г. спрямо 2021 г.“
Освен това „щетите“ на фондовия пазар могат да дойдат от потенциално задаваща се рецесия или дори от така нареченото „меко кацане“ за икономиката, ако Федералният резерв продължи да повишава лихвените проценти, за да се бори с високата инфлация, според доклада.
„Прогнозите за печалбите на S&P 500 за 2023 г. са намалели с повече от 12% на годишна база и при 222 долара на акция показват слаб ръст на печалбата“, каза глобалният инвестиционен комитет на Morgan Stanley Wealth Management.
„Възходящото движение на P/Es идва от ценови печалби, дори когато лихвените проценти се покачваха“, се казва в бележката. „Вниманието е оправдано.“
Най-скъпата оценка на S&P 500 в историята беше в началото на 2000-те по време на дотком балона. В разгара на балона през март 2000 г. S&P 500 имаше съотношение цена/печалба (P/E) от около 30, което беше значително над дългосрочната му средна стойност. Тази оценка беше продиктувана от безумни спекулации с технологични акции, много от които имаха малко или никакви печалби, но бяха оценени на базата на обещанието за бъдещ растеж.
Въпреки това е важно да се отбележи, че пазарните оценки могат да се променят бързо и се влияят от широк набор от фактори, включително икономически условия, геополитически събития и настроения на инвеститорите. От март 2023 г. най-скъпата оценка на S&P 500 може да е различна от предишната.
Американският фондов пазар се покачваше в понеделник, като S&P 500 е нагоре с 0,6%, тъй като основните бенчмаркове се опитват да продължат печалбите от миналата седмица, според данни на FactSet, при последна проверка. S&P 500 се повиши с около 6% досега тази година въз основа на търговската активност в понеделник и след покачване с 1,9% миналата седмица.
Още по темата:
Искате да скъсявате щатски индекси? Ето как да го направите по-добре...