Снимка: iStock
Когато председателят на Фед Джей Пауъл се настани за своите полугодишни показания пред Банковия комитет на Сената днес, инвеститорите ще търсят потвърждение, че централната банка ще продължи да повишава лихвените проценти през следващите няколко срещи, за да се бори с инфлацията.
Освен продължаващия дебат за това дали действията на Фед ще изпратят икономиката на САЩ в рецесия и акциите в спад, има още един важен страничен ефект: пазарът на облигации е най-горещият от години.
Това отскоро е вярно не само за институционалните инвеститори, но и за търговците на дребно. Това е така, защото онлайн търговията с държавни облигации е достъпна при критична маса за първи път с проценти на тези нива. Никога не е било по-лесно да купувате, било то директно чрез Министерството на финансите, от брокерските компании за отстъпки или чрез ETF-и.
Преоценката на очакванията за лихвените проценти тази година изпрати доходността на много държавни ценни книжа и облигации до най-високата им стойност от 15 години, като 2-годишните, 10-годишните (TNX) и 30-годишните облигации дават около 4%.
Освен институционалните инвеститори, които харесват държавния и корпоративния дълг, търговците на дребно са толкова запалени, че многократно сриваха уебсайта TreasuryDirect, който осигурява канал за съкровищни облигации и I облигации. (Последният е инструмент, защитен от инфлация, който има както фиксиран лихвен процент, така и такъв, който се променя с инфлацията).
„През почти цялото десетилетие, водещо до тази година, когато хората питаха за търговията на дребно и фиксирания доход, можех просто да кажа, „на никой не му пука“. През изминалата година това се промени значително“, каза Шон Круз, ръководител Търговски стратег в TD Ameritrade пред Yahoo Finance.
Продажбите на съкровищни бонове – тези с падеж от една година или по-малко – чрез TreasuryDirect бяха 12,0 милиарда долара през януари, което е рекорд. Преди миналия август това число не беше надхвърляло 5 милиарда долара. Нетните продажби на I облигации бяха 4,2 милиарда долара през януари, след като скочиха до 6,8 милиарда долара миналия октомври.
Салим Рамджи, глобален ръководител на iShares и индексни инвестиции в BlackRock, беше ентусиазиран относно фиксирания доход, когато наскоро говори с Yahoo Finance:
„Времето е страхотно за инвеститорите да търсят доходност, но те не трябва да поемат риска, който можеха да имат преди две, три, четири години, защото можете да получите 4% доходност в държавните облигации. Можете да получите 5% доходност в инвестиционен клас, дори и в предния край.“
BlackRock, като най-големият доставчик на ETF-и по активи, се възползва от бума. Досега през 2023 г. инвеститорите са вложили 9,9 милиарда долара в ETF-и с фиксиран доход на iShares в САЩ. И не всички инвеститори са били дълги; най-популярният инструмент на фирмата през февруари в категорията беше iShares Short Treasury Bond ETF (SHV).
Колко дълго ще продължи партито?
Дори ако Фед повиши лихвените проценти на следващите си три срещи, някои стратези призоваха за по-дълъг период на по-висока инфлация и по-високи лихвени проценти, край на така нареченото „Голяма умереност“.
BlackRock прогнозира, че управляваните активи на ETF с фиксиран доход ще достигнат 5 трилиона долара до 2030 г. Както каза Рамджи, „да имаш толкова ниски лихви, колкото са били толкова дълго, колкото са били, беше нещо като отклонение. Мисля, че сега се връщаме обратно към много по-нормална среда с фиксиран доход и страхотното нещо за инвеститорите в резултат на това е, че могат да го използват, за да генерират доходи, така че за пенсионерите или хората, които разглеждат портфейлите си от богатство, те са в състояние да генерирате добър, дългосрочен доход от дългосрочни инвестиции като държавни облигации или инвестиционен клас.“
С други думи, за много инвеститори на дребно в момента скучното е красиво.
Още по темата:
Продажбите на европейски облигации растат с най-бързия темп в историята