Снимка: iStock
За някои от най-големите инвеститори в Австралия рецесията е сигурна и те купуват облигации, за да се позиционират за забавянето.
AustralianSuper Pty и Australian Retirement Trust, двата най-големи пенсионни фонда в страната по активи, предпочитат закупуването на облигации като баласт срещу предстоящия икономически спад. Държавният инвестиционен фонд, Future Fund, също увеличи притежанията си от държавен дълг.
„Искате да купувате облигации по същество, когато кривата на доходността е обърната, когато пазарът смята, че политиката е наистина стегната“, каза Марк Дилейни, който помага да наблюдава еквивалента на $182 милиарда като главен инвестиционен директор в AustralianSuper, имайки предвид благоприятния сигнал на дълговия пазар за рецесия. „Ние значително увеличихме разпределението на облигации“, каза той. „Просто ще продължим да купуваме на по-добри нива.“
Положителният поглед към активите с фиксиран доход се открои на фона на вълна от инвеститори - много от които също виждат надвиснала рецесия - зарязвайки облигациите, тъй като Федералният резерв и Европейската централна банка сигнализират за все по-високи лихвени проценти за укротяване на инфлацията.
Въпросът обаче е точно колко защита ще предложат пазарите на дълга по пътя към спад и най-добрите стратегии за навигация при най-суровото затягане на паричната политика от 80-те години на миналия век.
Доходността на държавните облигации се покачва заради притесненията за пиковите лихвени проценти.
Инвеститорите в облигации отново са в светлината на прожекторите след най-доброто начало на годината за дългови пазари, което се провали през февруари, тъй като търговците разбраха, че залаганията на централните банки за пивотите са били преждевременни. Те трябва да намерят баланс между улавянето на някои от най-високите доходности, наблюдавани от десетилетия, и закупуването на твърде много твърде рано. Те също така трябва да се борят с нарастващата нестабилност на пазара, тъй като колапсът на Silicon Valley Bank предизвика най-големия двудневен спад на доходността на американските облигации с кратък падеж след колапса на Lehman Brothers Holdings Inc. преди 14 години.
За Иън Патрик, главен инвестиционен директор на Australian Retirement Trust, който контролира еквивалента на около 160 милиарда долара, стратегията е да се увеличи продължителността на някои облигационни портфейли с между 50% до 80%, за да се улови чувствителността към промените в лихвените проценти.
Лихвите близо до 4% означават, че „капацитетът на облигациите да играят тази защитна роля в рецесия е значително по-силен, отколкото беше преди“, каза той в интервю.
Анна Шели, главен инвестиционен директор в AMP Ltd. в Мелбърн, потвърждава тези възгледи.
Облигациите „се върнаха към тази способност да осигуряват защита, особено ако получим много по-тежка рецесия, отколкото в момента се оценява на пазара“, каза Шели, чиято фирма контролира 105 милиарда австралийски долара пенсионни активи. Има „шанс или инфлацията да е по-голяма, или по-трудна за връщане в тази целева граница, която централните банки биха искали да видят“, каза тя.
AMP намали ниското си тегло в облигациите до неутрална позиция, а Shelley прогнозира лек спад в САЩ.
Твърде рано
За други като Colonial First State и HESTA, рисковете от твърде рано навлизане в търговията с рецесия са твърде големи. Пенсионните фондове в Австралия увеличиха експозицията към дългови инструменти само с процентен пункт до 19% през миналата година, но те следват конкурентите си от Япония до Обединеното кралство, където облигациите съставляват повече от 50% от портфейлите, показват данни, събрани от Bloomberg.
„Инфлационният натиск вероятно ще остане по-висок, отколкото пазарите в момента отчитат“, каза Джонатан Армитидж, главен инвестиционен директор в Colonial First State, който управлява еквивалента на 96 милиарда долара. „Имаме малко време, преди тези възможности наистина да станат много, много завладяващи.“
„Ние имаме по-високи парични нива, които правихме за известно време“, каза той. „Ние вярваме, че ще ни бъдат предоставени някои възможности през следващите шест до 12 месеца да внедрим този капитал на много атрактивни цени.“
Въпреки че Централната банка на Австралия заяви, че инфлацията може да е достигнала своя връх, това не е така в САЩ, където предпочитаният от Фед показател на инфлацията неочаквано се ускори през януари. Цените също скочиха повече от прогнозите на икономистите в Испания и Швейцария, оказвайки натиск върху политиците да повишат лихвените проценти още по-агресивно, за да укротят бързите цени.
„Възможно е още няколко месеца или дори шест или девет месеца преди високите парични проценти да направят разлика тук“, каза Джеф Брънтън, ръководител на управлението на портфейла в HESTA, който управлява еквивалента на около 46 милиарда долара. Пенсионният фонд поддържа „по-високи нива на парични средства“, тъй като чака възможност да разшири експозицията си в корпоративен дълг, ако настъпи рецесия, каза той.