Снимка: iStock
„Ако пазарът не може да определи цена на безрискова съкровищна облигация, моля, не ме молете да определя цена на акция“, казва един анализатор.
Последиците от затварянето на три U.S. банки в рамките на една седмица прави почти невъзможно за анализаторите да определят справедлива оценка на акциите, тъй като волатилността в САЩ на пазара на държавни облигации достигна най-високото си ниво от близо 15 години, казват пазарните стратези.
Това се дължи отчасти на нарастващата несигурност относно това как Федералният резерв ще реагира в бъдеще, докато се опитва да балансира вълната от рискове за пазарите и икономиката.
Ако не можете да оцените облигации, не можете да оцените акциите
В основата на проблема е индексът ICE BofAML MOVE, измерител на подразбиращата се волатилност на пазара на държавни облигации. Индексът скочи до 174 във вторник, което е най-високото му ниво от средата на 2009 г., според данните на FactSet, тъй като доходността се движи бурно.
Между четвъртък сутринта и понеделник вечерта доходността на 2-годишните съкровищни облигации се срина с повече от 100 базисни пункта, преди да се възстанови, диво колебание, което според инвеститорите е изключително нетипично за най-ликвидния пазар на държавен дълг в света.
Това по същество означава, че търговците на съкровищни опции и лихвени суапове се подготвят за покачване на доходността на 2-годишните съкровищни облигации с 12 или 13 базисни пункта средно всеки ден през следващите месеци. Когато пазарните условия са по-спокойни, тези проценти обикновено показват много по-малки движения между два и три базисни пункта на ден, каза Скот Ладнер, главен инвестиционен директор в Horizon Investments.
„Това, което пазарът ви казва, е „ние не знаем как да оценим безрисковия актив“, каза Ладнер по време на телефонен разговор с MarketWatch. „Ако пазарът не може да оцени безрискова съкровищна облигация, моля, не ме молете да определям цена на акция."
Както MarketWatch обясни миналия месец, промяната на доходността на облигациите оказва голямо влияние върху оценките на акциите поради концепция във финансите, известна като рискова премия на акциите - т.е. наградата, която инвеститорите получават за закупуване на по-рискови активи като акции вместо "безрискови" активи като съкровищни облигации.
Разбира се, идеята, че държавните облигации се считат за „безрискови“, не означава, че те са изолирани от загуби. Но те се разглеждат като по-сигурна инвестиция, отчасти защото инвеститорите обикновено могат да възстановят парите си, като държат облигация до падежа.
Мътната перспектива стимулира набор от перспективи
Мътната сега перспектива за политиката на Фед може да продължи да затруднява живота на инвеститорите по редица начини.
Докато анализаторите се опитват да анализират как Фед може да се стреми да балансира необходимостта от продължаване на борбата с инфлацията със страховете от причиняване на повече щети на американската банковата система, икономисти от различни инвестиционни банки излязоха с различни гледни точки за това какво може да направи Фед на следващата си политическа среща, която приключва на 22 март.
Икономистите от Goldman Sachs Group, NatWest и Barclays очакват Фед изобщо да не повишава лихвите. Гигантът за управление на активи BlackRock Inc. все още очаква повишение на лихвите, както и икономисти в Citigroup Inc. и JPMorgan Chase & Co.
Поне една банка - Nomura Holdings - заяви, че очаква Фед да намали лихвените проценти с 25 базисни пункта, като същевременно обяви планове да спре свиването на баланса си.
Това замъгляване на възгледите отразява нестабилността на фючърсите на фондовете на Фед, които търговците използват, за да залагат на промени в политиката на Фед през изминалата седмица.
Само преди една седмица търговците видяха голяма вероятност Фед да повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта през март за първи път от декември. В един момент тези пазарни коефициенти се изместиха в обратната посока, като търговците видяха около равни коефициенти, че Фед ще остави лихвите задържани или ще избере по-малко увеличение от 25 базисни пункта, както направи през февруари.
Коефициентите сега са в полза на повишение с 25 базисни пункта, въпреки че търговците все още виждат 35% шанс Фед да запази лихвените проценти непроменени, според последните данни от инструмента FedWatch на CME.
Още по темата
Bank of America с най-голяма загуба от облигационния си портфейл, сред големите банки