Снимка: iStock
След имплозиите на SVB и Credit Suisse може да се очаква S&P 500 да достигне дъно през април или май и да отчете двуцифрен ръст до март 2024 г.
Сривът, последван от бързо възстановяване, е типичният модел на фондовия пазар при икономически кризи.
S&P 500 може да победи инфлацията с 8% през следващите 12 месеца. Тази радостна перспектива излиза от анализ на реакцията на американския фондовия пазар на минали банкови паники.
Въпреки че акциите не се понижиха изненадващо непосредствено след тези минали кризи, те почти винаги се възстановяваха бързо. Средно година по-късно пазарът беше доста над нивото, в което беше преди избухването на кризата.
„За да проведа този анализ, се съсредоточих върху банковата паника в САЩ. от 1870 г., според база данни, съставена от Матю Барон от университета Корнел, Емил Вернер от Масачузетския технологичен институт и Уей Зионг от Принстън. Средно дъното на фондовия пазар след паниката беше достигнато в рамките на два месеца след началото на паниката. Освен това, средно само за пет месеца общият индекс на реална възвръщаемост на S&P 500 беше по-висок, отколкото беше преди началото на паниката. На годишнината от паниците индексът беше средно с 8,0% по-висок“, пише Марк Хулберт, колумнист в MarketWatch.
Ако фондовият пазар следва подобен сценарий в резултат на текущата банкова криза, S&P 500 ще достигне дъно някъде през април или май и след това ще се повиши силно - засенчвайки нивото си от началото на март до края на лятото и до март 2024 г., с двуцифрен ръст в номинално изражение в сравнение с предишното състояние. (Тази номинална печалба отразява средната едногодишна възвръщаемост след паника от 8% реално, плюс инфлацията; вижте придружаващата диаграма.)
Тези средни стойности прикриват значителни вариации от паника до паника. Най-дългото време за възстановяване на всяка паника от 1870 г. насам беше за тази, която настъпи най-скоро, през септември 2008 г. На S&P 500 бяха необходими шест месеца, за да достигне най-накрая дъното си и повече от една допълнителна година, за да бъде S&P 500 по-висок от мястото, където стоеше преди началото на паниката.
Не бива да се изненадвате особено от общите средни стойности. Моделът „срив, последван от бързо възстановяване“ е типичната реакция на фондовия пазар към геополитически и икономически кризи, а не само банкова паника, твърди още Хулберт.
Вероятно най-лошото нещо, което можете да направите от инвестиционна гледна точка, е да продадете в паника. Шансовете са добри, че като направите това, ще получите много неблагоприятни резултати.
Освен ако не сте имали късмета да се измъкнете от акциите преди SVB и Credit Suisse да предизвикат паника, най-добрият курс на действие е да се задържите за очакваното възстановяване. Историята показва, че след не много месеци ще се радвате, че сте го направили.
Още по темата: