Снимка: iStock
Провалът на две щатски банки и спасяването на Credit Suisse от UBS предизвикаха шокови вълни на финансовите пазари през изминалата седмица, пораждайки страхове от срив на банковото кредитиране, който може да насочи икономиките към рецесия и да провали усилията на Федералния резерв да се справи с високата инфлация.
Американските акции се повишиха, за да започнат седмицата оптимистично, тъй като инвеститорите въздъхнаха колебливо облекчено след като уверенията на министъра на финансите Джанет Йелън, относно банковата криза във вторник, помогнаха за повишаване на пазарните настроения засега.
Някои анализатори от Wall Street обаче казаха, че е твърде рано да се каже всичко ясно, тъй като инвеститорите все още чакат „следващата обувка да падне“.
„Ние не използваме това рали като възможност да купим това и да добавим риск към портфейлите... Влязохме в тези събития вече с по-отбранително разпределение в нашите портфейли и бяхме под тегло в акциите спрямо нашите неутрални цели,“ каза Адам Филипс, управляващ директор на портфейлната стратегия в EP Wealth Advisors.
„Ние гледаме на това като на възможност действително да увеличим това ниско тегло и да преминем към по-отбранително разпределение между портфейлите.“
Вземането на силен дефанзивен портфейл е стандартната игра за инвеститорите, за да се справят с повечето пазарни несигурности, но комбинация от опасения в банковия сектор и потенциална системна кредитна криза разтърси инвеститорите, които вече се борят с нарастващите лихвени проценти и по-строгите финансови условия.
Някои се насочиха към парични фондове, тъй като активите, държани от взаимни фондове на паричния пазар, набъбнаха до рекордно високо ниво миналата седмица след колапса на Silicon Valley Bank, но според Филипс облигациите, след като претърпяха най-лошата си година в историята, отново отговарят на своите репутация като сигурна част от портфолиото на инвеститора.
Доходността на краткосрочните американски съкровищни бонове, паднаха до най-ниското си ниво от шест месеца поради увеличеното търсене на сигурни убежища. За седмицата двугодишната доходност спадна с общо 74 базисни пункта, което беше най-големият седмичен спад от октомври 1987 г., период, белязан от борсовия срив в Черния понеделник, според пазарните данни на Dow Jones.
Междувременно американските акции потънаха миналата седмица поради притеснения за банковата система след внезапния срив на три американски банки – Silvergate Capital SI, Signature Bank и Silicon Valley Bank – които започнаха да подклаждат опасения относно слабостта на банковия сектор в САЩ, заради рязко по-високите лихви.
Стойностите на акциите и облигациите обикновено не се движат в тандем. Исторически погледнато, когато цените на акциите се понижават, инвеститорите искат да се обърнат към традиционно по-нискорискови и по-нисковъзвращаеми инвестиции като облигации, за да минимизират рисковете и да диверсифицират своите портфейли.
Ефективността на облигациите обаче е тясно свързана с лихвените проценти. Ако лихвените проценти се повишат, стойността на съществуващите облигации ще намалее, тъй като инвеститорите вече не предпочитат фиксираната по-ниска лихва, плащана от облигацията, която държат, в сравнение с новоиздадените облигации с по-висока доходност.
Такъв беше случаят през 2022 г., когато агресивният цикъл на затягане на паричната политика на Фед ускори скока на доходността и предизвика най-големите загуби на пазарите на облигации поне от 70-те години на миналия век. Междувременно акциите отчетоха най-големите си годишни загуби от 2008 г.
Отделянето на акциите и съкровищните облигации показва, че все още има причина да притежавате повече междинни облигации, тъй като доходността на облигациите ви „предлага атрактивна норма на възвръщаемост, когато се притеснявате, че икономиката ще започне да се забавя“, каза Филипс.
„Всички бяхме настроени за по-високи проценти, когато доходността беше рекордно ниска миналата година и не мисля, че мнозина очакваха това да се случи толкова бързо. Видяхме, че доходността се коригира в това, което мнозина вероятно биха очаквали да се случи за период от няколко години, но вместо това се разигра в течение на няколко месеца“, каза Филипс.
Той смята, че доходността е била на най-атрактивните нива в началото на 2023 г., което означава, че има място доходността да се понижи и цените да се повишат, което обяснява защо съотношението между акциите и облигациите започва да се променя.
Айзък Пул, глобален главен инвестиционен директор и портфолио мениджър в Oreana Financial Services, каза, че бъдеща кредитна криза, предизвикана от неотдавнашния стрес в САЩ и европейската банкова система, сега прави американската рецесия по-вероятна, отколкото не, и това прави краткосрочните държавни облигации по-привлекателни.
Кредитната криза е значително затягане на стандартите за кредитиране сред финансовите институции, особено малките и средните банки, и това се случва, когато те дават приоритет на стабилния баланс пред предоставянето на заеми. Това може да направи невъзможно или скъпо за бизнеса да взема заеми.
Още по темата: