Снимка: iStock
След бързия колапс на Silicon Valley Bank и Signature Bank по-рано този месец, заедно с преждевременната смърт на Credit Suisse миналата седмица, регулаторите и бизнес лидерите си поставиха за цел да уверят публично потребителите, че банките са в безопасност.
Потенциалът за „зараза“ в цялата финансова система вече е малък, след като Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC), Федералният резерв и Министерството на финансите се обединиха, за да подкрепят всички вложители, както незастраховани, така и застраховани, в SVB и Signature, казват те.
Министърът на финансите Джанет Йелън, например, каза на законодателите от финансовата комисия на Сената миналата седмица след втория и третия по големина банкови фалити в историята, че американците „могат да се чувстват уверени“ относно безопасността на своите депозити. Главният изпълнителен директор на Citigroup Джейн Фрейзър каза пред Икономическия клуб на Вашингтон в сряда, че банковата система е „здрава“ и както големите, така и регионалните банки са „добре капитализирани“, добавяйки, че „това не е кредитна криза“, предаде Ройтерс.
Когато Credit Suisse потъна малко след Silicon Valley Bank, анализаторите твърдяха, че това е скандална институция, която е натрупала милиарди загуби от високопоставени проблеми – включително срива на хедж фонда Archegos през 2021 г. – и нейните клиенти и вложители просто са загубили доверие във финансовата институция. И те отбелязват, че Silicon Valley Bank е допуснала фатални и лесни за избягване грешки в управлението на риска, които не са показателни за здравето на цялостната финансова система.
Но SVB също пострада от тежки нереализирани загуби, причинени от нарастващите лихвени проценти, които помогнаха да предизвикат бягство от банката от голямата си база от неосигурени вложители. А нова статия на изследователи от Нюйоркския университет от 13 март установи, че те не са единствените с тези проблеми. Щатските банките са имали нереализирани загуби от 1,7 трилиона долара в края на 2022 г. Загубите са почти равни на общия капитал на банките от 2,1 трилиона долара, обясниха професорите Филип Шнабел, Алекси Савов и Итамар Дрехслер от Университета на Пенсилвания.
Повишаващите се лихвени проценти намалиха стойността на държавните облигации на САЩ и обезпечените с ипотека ценни книжа, които съставляват голяма част от активите на много банки. В друга статия, също от 13 март, университетски изследователи установиха, че активите на американските банки са загубили 10% от стойността си само през последната година.
Освен това, от 17 трилиона долара в общите банкови депозити в САЩ, близо 7 трилиона долара в момента не са застраховани от FDIC, според този документ. Авторите на изследването – включително Ерика Сюевей Джианг от Университета на Южна Калифорния, Грегор Матвос от Северозападния университет, Томаш Пискорски от Колумбийския университет и Амит Серу от Станфордския университет – обясняват, че ако половината от тези неосигурени вложители решат да изтеглят средствата си след неотдавнашната банкова нестабилност, може да изложи на опасност депозити за стотици милиарди долари.
„Ако незастрахованите тегления на депозити причинят дори малки пожарни продажби [на активи], значително повече банки са изложени на риск“, пишат те. „Като цяло тези изчисления предполагат, че скорошните спадове в стойността на банковите активи са увеличили значително нестабилността на банковата система на САЩ.“
Няма огън без искра
Нереализираните загуби не се отразяват в балансите на банките поради счетоводна практика, при която активите се държат в счетоводните книги на банките на стойността, на която са закупени, вместо на текущата им пазарна стойност. И Стефан Уейлър, професор по икономика в Щатския университет на Колорадо и съдиректор на Института за регионално икономическо развитие, обясни, че тези загуби ще бъдат реализирани от банките само ако бъдат принудени да продадат своите притежания на фона на банков бяг, при който вложителите изтеглят средствата си масово. Това се случи със SVB, вложителите масово поискаха парите си обратно, принуждавайки банката да продаде притежаваните от ипотеки ценни книжа на загуба от 2,4 милиарда долара преди данъци.
„Докато хората не идват всички по едно и също време и не искат депозитите им да бъдат върнати, всичко е наред“, каза Уейлър пред Fortune в четвъртък.
Анализаторите на JPMorgan, водени от Николаос Панигирцоглу, отбелязаха тази седмица, че проблемът е, че 1 трилион долара депозити бяха изтеглени от „най-уязвимите“ банки в САЩ след колапса на SVB.
„Така че шансовете да се сблъскаме с тези нереализирани загуби се увеличават“, предупреди Вайлър и това може да доведе до повече банкови бягства.
В резултат на този потенциален проблем за банките в САЩ множество политици, включително сенаторът от Масачузетс Елизабет Уорън и представителят на Калифорния Ро Хана, твърдяха, че Фед трябва да подкрепи всеки тип вложител във всички банки, за да предотврати по-нататъшно изтичане на банки от обществеността. И тези призиви се засилиха тази седмица, след като министърът на финансите Джанет Йелън каза пред подкомисията по бюджетните кредити на Сената в сряда, че не обмисля „пълна застраховка“ за всички банкови депозити в САЩ, освен ако „системният риск“ не стане проблем, предаде Ройтерс.
Дори мениджърът на хедж фондове милиардер Бил Акман каза тази седмица, че FDIC трябва да „спре кървенето“ и „изрично да гарантира всички депозити сега“.
Още по темата: