Снимка: iStock
Технологичните акции се повишиха след ужасната 2022 г., което ги направи доста скъпи. Времето за предпазливост е дошло, според някои пазарни наблюдатели.
Технологичният индекс Nasdaq Composite е нараснал с около 13% тази година, в сравнение с печалба от по-малко от 4% за S&P 500. Загрижеността за банките, а не грандиозните резултати от технологичните компании, е основната причина за това изпреварващо представяне.
Страхът, че повече банки ще фалират и че получаването на кредит ще бъде по-трудно, кара инвеститорите да се тревожат за икономическия растеж и да задържат по-широките печалби на фондовия пазар.
По-слабата икономика би означавала по-малка инфлация, което ще позволи на Федералния резерв да облекчи повишаването на лихвите, което доведе до по-ниска доходност на дългосрочните облигации, повишавайки стойността на бъдещите печалби.
Това има значение за технологиите, защото инвеститорите купуват тези акции за растеж главно за печалбите, които компаниите се очаква да осигурят след години. По-ниските ставки повишават текущата намалена стойност на тези печалби, което означава, че инвеститорите може да са готови да платят повече.
В същото време сравнително бурният растеж на технологичните компании прави печалбите малко по-малко чувствителни към промените в търсенето в по-широката икономика.
Силният старт на годината за технологиите е обрат от 2022 г., когато Nasdaq падна с 32%, тъй като Федералният резерв повиши лихвените проценти, за да се бори с инфлацията, което доведе до по-висока доходност на облигациите.
Но предвид скорошното рали, купуването на технологични акции може да не е толкова безопасно в този момент.
Най-очевидната причина е, че сега изглеждат доста скъпи. Съвкупното съотношение форуърд цена/печалба на Nasdaq е около 25,4 пъти, около 44% над 17,6 пъти на S&P 500, според FactSet. Nasdaq обикновено се търгува с премия, но това е особено голяма разлика в оценката.
Разликата, не е далеч от това, което се наблюдава през август 2020 г., пикът на ралито от епохата на пандемията, когато Nasdaq се търгуваше с 48% премия спрямо S&P 500. За контекст, Nasdaq се търгува с премия от по-малко от 20% на моменти през последното десетилетие.
Разбира се, така нареченото съотношение PEG на Nasdaq, мярка, която разделя кратното цена/печалба на темпа на растеж на печалбата, така че оценката да може да вземе предвид колко бързо нарастват печалбите, е сравнително привлекателно. Със съотношение цена/печалба от 25,4 пъти и съвкупната печалба на акция се очаква да нараства със 17% годишно през следващите три години, цифрата излиза около 1,5 пъти.
Това е доста ниско, като се има предвид, че S&P 500 се търгува при PEG съотношение малко над два пъти. При настоящите нива инвеститорите плащат по-малко за ръста на печалбата, който Nasdaq ще осигури, отколкото за очаквания ръст на печалбата за S&P 500.
Контрааргумент е, че PEG на Nasdaq е толкова нисък, колкото изглежда, ако ръстът на печалбите всъщност е толкова висок, колкото Уолстрийт очаква да бъде. Част от силния очакван растеж за технологиите идва от малко над 20% увеличение на EPS за 2024 г. след това, което може да бъде трудна 2023 г. Той ще намалее до 15% до 2025 г.
Темповете на растеж на много технологични тенденции, като електронна търговия, дигитални плащания, стрийминг на развлечения и дори облачни услуги, все още са високи, но се забавят.
„Тези мега технологични компании са подчинени на закона за големите числа“, каза Дъг Пета, главен инвестиционен стратег в САЩ в BCA Research. „Трудно е да продължиш да растеш с бързи темпове.“
Дори технологиите да останат особено скъпи, в краткосрочен план може да видим по-голямо рали. Проблемите на банковото дело трябва да се проточат на фондовия пазар известно време, особено ако се появят доказателства, че трудностите при вземането на заеми вреди на икономиката.
Това би насочило повече пари към технологични имена. „Едно нещо, което помага на каузата на растежа на технологичните акции, е, че притесненията за по-широкия пазар са произлезли от притесненията в един конкретен компонент на пазара, банките“, каза Пета.
Още по темата: