Снимка: iStock
Акциите бяха смесени в понеделник, въпреки че това действие поддържа Nasdaq Composite в темпото за тримесечен ръст на север от 10%, докато S&P 500 е нагоре с повече от 3% от началото на годината.
Междувременно пазарът на съкровищни облигации също отбеляза огромен ръст, като доходността на 10-годишните облигации спадна от високите нива от 4% в началото на март до 3,38% миналата седмица.
Тези ходове идват, след като Федералният резерв повиши своя референтен лихвен процент с 25 базисни пункта миналата седмица и инвеститорите претеглят последните действия на Фед и се опитват да оценят шансовете за нови банкови фалити и дори рецесия.
За инвеститорите, които търсят проследяване на финансовия стрес, за да следят занапред, ето основните графики, които да гледат.
1. Нарастваща пазарна волатилност - тикери: ^VIX, ^VVIX, ^MOVE
VIX (^VIX), известен още като "индекс на страха", измерва очакванията на инвеститорите за бъдеща (или "подразбираща се") волатилност през следващите 30 дни в S&P 500. Изчислява се въз основа на транзакции в опции на индекс.
Като цяло, по-високата волатилност на борсовия индекс има тенденция да придружава разпродажби, което показва "страх" на пазара. Обратно, по-ниската волатилност обикновено се свързва с рали на фондовия пазар
Точно както VIX измерва волатилността на фондовия пазар, VVIX (^VVIX) измерва волатилността на самия VIX. Понякога това ще се ободри и ще служи като предварително предупреждение за движения в основния VIX.
Индексът ICE BofAML MOVE Index е отговорът на пазара на облигации на VIX. Изчислява се веднъж всеки ден след затваряне и така, за разлика от VIX, индексът MOVE не дава показания за волатилност в рамките на деня.
Екстремен скок нагоре на VIX обикновено ще придружава ден с огромен спад на акциите — но това не означава непременно ниско ниво на акциите. Ако VIX остане повишен, акциите могат да продължат да падат, тъй като VIX тръгва настрани или дори надолу. Както казват професионалистите, "Не бъркайте темпото с посоката."
Текущо състояние: VIX се изстреля над нивото от 30 миналата седмица, тъй като опасенията относно банковия стрес нараснаха — само за да се срине в понеделник и вторник миналата седмица и да остане по-ниско през седмицата на новините, търгувайки се близо до 21.
Индексът MOVE достигна своя връх от близо 200 на 20 март - по-висок от върховете на пандемията - и след охлаждане в средата на седмицата се повиши в петък на фона на опасенията на инвеститорите за Deutsche Bank (DB), завършвайки седмицата над 170.
2. Haven Flows (бягство към безопасност) - тикери: JPY=X, EURJPY=X
Валутните двойки измерват промяната в две валути една спрямо друга. Обикновено съотношението отразява разликите в краткосрочните лихвени проценти между двете страни.
Държавите с относително по-висок лихвен процент са склонни да привличат инвестиционен капитал, докато юрисдикциите с по-нисък лихвен процент са източници на средства, които да бъдат взети назаем и инвестирани другаде - обикновено наричано "кери трейд".
Въпреки това, във времена на стрес, се поставя премия върху валутите на развитите пазари - особено щатския долар и японската йена. Парите текат от рискови зони в тези сигурни убежища в така наречените „потоци убежища“.
През последните 30 години Банката на Япония поддържа най-облекчената парична политика сред развитите нации. В резултат на това предпочитана макро търговия е да се заемат пари в Япония, след което да се инвестират в облигации на икономика с по-високи лихви.
Търговците исторически са гледали на двойката EURJPY - противопоставяне на еврото срещу йената - като на барометър на глобалната толерантност към риск. Ако еврото се повиши спрямо йената, според теорията по-рисковите инвестиции са в полза, тъй като парите се вливат в Европа от Япония. Обратно, двойката често се отправя на юг, когато се появи глобален риск и фондовете се нуждаят от относително „сигурен“ дом.
Поевтиняването на долара срещу йената също е полезно да се използва като знак за ранно предупреждение. С лихвените проценти в САЩ далеч над тези в Япония, големите потоци в йената – доказани от по-ниските USDJPY – могат да бъдат червен флаг за цялостна толерантност към риска, когато тази двойка падне бързо.
Текущо състояние: Нито еврото, нито доларът показват признаци на устойчиви силни потоци от убежище към йената - въпреки че йената нетно се засили след фалита на SVB.
3. Влошаване на кредитните пазари - тикери: HYG, JNK
Инвеститорите следят внимателно корпоративните кредитни пазари за признаци на слабост, тъй като те често са първите, които показват пукнатини в склонността на инвеститорите към риск.
Корпоративните облигации се измерват в това колко широки или ниски са техните лихвени проценти от съответните срокове на държавния дълг. Но инвеститорите в акции не се нуждаят от луксозен терминал за измерване на напрежението в корпоративните облигации.
ETF, които проследяват корпоративен кредит – като iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF (HYG) и SPDR Bloomberg High Yield Bond ETF (JNK) – могат да свършат работа.
ETF проследяват цените на селекция от корпоративни облигации, които се движат обратно пропорционално на доходността. Във времена на стрес, когато доходността се повиши, ETF-ите ще се понижат, както направиха по време на пандемията и други периоди на стрес.
Още в първите дни на пандемията Фед предприе безпрецедентната тогава стъпка в подкрепа на корпоративните кредитни пазари, като закупи тези два ETF-а директно.
Ако тези ETF паднат отново, внимавайте за бързи, прекомерни обръщания нагоре, което може да означава, че Фед е предприел действия за подкрепа на пазарите.
Още по темата: