Снимка: iStock
Спестителите могат да се радват, защото техните депозити най-накрая печелят лихва. Това обаче, създава проблеми за почти всеки друг сектор на пазара.
През по-голямата част от последните 15 години спестителите бяха свикнали да печелят малко или нищо от своите депозити, защото Федералният резерв поддържаше лихвените проценти близо до нулата. Тези ниски лихви поддържат разходите за финансиране на банките ниски. Вложителите нямаха голям стимул да прехвърлят паричните си салда, тъй като беше малко вероятно да намерят по-добра възвръщаемост, без да поемат повече риск.
Всичко това се промени през изминалата година, когато Фед вдигна целта си за лихвения процент по федералните фондове девет пъти, като го вдигна от почти нула до диапазон от 4,75% до 5%.
Този внезапен скок понижи цените на облигациите и изпрати шокови вълни на пазарите на акции. Предприятията внезапно се сблъскаха с по-високи разходи за финансиране, което изяде тяхната рентабилност.
В началото изглеждаше като период на бум за банките. Те са били в състояние да изискват повече за заеми, докато плащат основно същата сума за депозити. Клиентите нямаха много причини да се подлагат на неудобството да преместят парите си в друга банка или в друг клас активи само за малко повече доходност другаде.
Но два фактора разбиха тази логика. Лихвите по сметките на паричния пазар са близо 4%, което прави така, че клиентите да си струва да прехвърлят пари от спестовни сметки, които предлагат малко или нищо. Притесненията за оцеляването на банките, предизвикани от сривовете този месец на Silicon Valley Bank и Signature Bank, дадоха на вложителите, особено тези с над 250 000 долара, покрити от Федералната корпорация за гарантиране на депозитите, допълнителна причина да преместят средства.
Заможните клиенти на Charles Schwab теглят парите си от сметки с ниска доходност в полза на депозитни сертификати и сметки на паричния пазар. Фирмата заяви в средата на март, че има достатъчно ликвидност и диверсифицирана база от вложители.
Анализаторите на Citigroup очакват, че фондовете на паричния пазар ще представляват 41% от паричните салда в Schwab, спрямо 32% през четвъртото тримесечие на 2022 г. и 16% през първото тримесечие на 2021 г.
„Движението на паричните салда във фондове на паричния пазар и други инструменти с по-висока доходност трябва да се запази в близко бъдеще, въпреки че виждаме някои сигнали, че темпът може да се забави“, пишат анализаторите на Citigroup в сряда, като отбелязват, че нетният седмичен поток от пари в сметките на паричния пазар са намалели с повече от $1 милиард през последната седмица.
Но по-широкото увеличение на балансите на фондовете на паричния пазар се простира отвъд Schwab. През изминалата година количеството пари във фондовете на паричния пазар се е увеличило с приблизително 400 милиарда долара до малко над 5 трилиона долара, според данни, извлечени от Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management. През седмицата, приключила на 17 март, повече от 100 милиарда долара са влезли във фондове на паричния пазар, установи той.
Това означава проблеми за други финансови активи. Когато спестителите могат да спечелят възвръщаемост на парите, други ценни книжа като акции и облигации започват да изглеждат много по-малко привлекателни.
„Кешът предлага приблизително 5% възвръщаемост, завладяваща алтернатива на индекса S&P 500, особено като се има предвид, че целта ни в края на годината (S&P на 4000) предполага ограничен краткосрочен ръст“, заяви Савита Субраманиан, капиталов и количествен стратег в BofA Securities. Домакинствата са склонни да намалят разпределението си за акции, след като парите са в състояние да спечелят повече от 4,5%, установи Субраманиан, поглеждайки назад към данни от 1990 г.
Перспективите за облигациите не са много по-добри, каза Субраманиан, цитирайки "еуфорично" настроение за класа активи, въпреки че двама от най-големите исторически купувачи на американски държавни облигации, Фед и Китай, вече не купуват.
Засега изглежда, че парите са най-важни - особено когато носят повече от 4% със силна степен на сигурност.
Но дори спестителите имат причина да бъдат предпазливи. Когато банките виждат риск да загубят депозити, техният естествен ход е да повишат лихвите, които предлагат по сметките на клиентите. Това увеличава разходите им за финансиране, правейки ги по-малко склонни да издават заеми при изгодни условия. Януарското проучване на мнението на старши кредитен служител на Фед установи, че банките са затегнали стандартите си за кредитиране през четвъртото тримесечие, много преди проблемите в Silicon Valley Bank и Signature Bank да станат известни.
Ако спестителите се превърнат в кредитополучатели, те може да осъзнаят, че по-високите лихви са нож с две остриета.