Снимка: iStock
Компаниите натискат спирачките на капиталовите разходи, тъй като очакват охлаждане на търсенето. Те пестят пари, докато се подготвят за по-трудна икономическа среда. Това може да е разумно от тяхна страна и добра новина за техните акционери, но е лоша новина за компаниите, които продават тежко оборудване или технологии и системи, използвани при капиталови разходи.
Анализаторите очакват съвкупните капиталови разходи за компаниите от индекса S&P 1500 да се повишат с около 7% до малко над $1 трилион тази година, според Citigroup, спад от около 21% през 2022 г.
По-лошата новина - очаква се тези разходи да нараснат само с 2% през 2024 г. Очаква се слабост в по-икономически чувствителни сектори или такива, при които продажбите нарастват и падат с икономическото търсене.
Потребителският дискреционен сектор, който включва търговия на дребно, ресторанти, хотели и други подобни, се очаква да види спад на капиталовите разходи с 3% тази година и растеж с около 2% през следващата година. Индустриите трябва да отбележат съответно 7% и 2% растеж през тази и следващата година. Тези два сектора се комбинират за прилична част от общите капиталови разходи, почти 15%, или малко под $150 милиарда тази година.
Причината, поради която компаниите следят големите си разходи за капитал, е, че се подготвят за приглушено търсене и печалби. Повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв започна миналата година, но обикновено намалява търсенето и инфлацията със закъснение, така че компаниите реагираха едва напоследък, тъй като намаляват големите инвестиции, след като започнат да виждат началото на разрушаване на търсенето и продажбите.
Всъщност данните на Citi показват, че през последните няколко месеца банките са затегнали коланите си при отпускането на заеми, тъй като лихвите са се повишили и потребителските и бизнес кредити са се влошили, което би трябвало да ограничи търсенето. По-строгите стандарти за кредитиране са силно свързани с бизнес инвестициите, така че спадът в кредитирането означава спад в корпоративните инвестиции.
Като цяло, намаляващите капиталови разходи „засилват опасенията за стагниращия растеж на печалбите“, пише стратегът на Citi Скот Хронърт.
Това вече се вижда в прогнозите на анализаторите. Продажбите на S&P 1500 за 2022 г. са нараснали с 14%, но се очаква да растат под 3% годишно през следващите две години, според FactSet.
Особено за индустриалците, по-ниските капиталови разходи са вредни. Много от тях продават големите машини, в които инвестират техните корпоративни клиенти, така че по-ниските капиталови разходи могат да навредят на продажбите в индустриалния сектор. Анализаторите на компании от индустриалния индекс S&P 1500 очакват ръстът на продажбите да спадне до 3,7% годишно през следващите две години от почти 30% ръст миналата година.
Добрата новина обаче е, че фондовият пазар вече е отразил голяма част от икономическите предизвикателства. S&P 1500, макар и над най-ниската си точка на своя мечи пазар, все още е надолу с около 14% от рекордния си връх в края на 2021 г.
Другата добра новина за инвеститорите в акции е какво означават по-ниски капиталови разходи за това, което компаниите могат да направят с парите си. Те могат да върнат повече пари на акционерите чрез дивиденти и обратно изкупуване, което увеличава възвръщаемостта на акционерите. Свободният паричен поток на S&P 1500 се очаква да нарасне с 9% тази година отчасти поради намалените капиталови разходи, докато обратното изкупуване на индекса S&P 500 може да достигне 1 трилион долара тази година, подкрепяйки акциите.
Въпросът е, че инвеститорите трябва да очакват слабо търсене в бъдеще, но това не означава напълно да избягват фондовия пазар.
Още по темата: