Снимка: iStock
След банковата криза може ли следващото домино да бъдат всички онези празни офис сгради в центъра ви? Инвеститори и икономисти бият тревога за пазара на бизнес имоти, виждайки проблеми с рефинансирането.
Този сектор е силно засегнат от години с преминаването към дистанционна работа, което води до нарастващи нива на свободни работни места и спад в стойността на имотите. От своя страна Лиза Шалет, главен инвестиционен директор на Morgan Stanley Wealth Management и стратезите, виждат „огромно препятствие“ пред себе си.
„Опасяваме се, че напрежението в други класове активи ще се превърне в друг насрещен вятър за технологичните акции с мегакапитал, заедно с тези, предизвикани от рецесия на печалбите и/или икономическа рецесия“, пише Шалет в седмичната бележка на Глобалния инвестиционен комитет. И тя представи някои плашещи цифри.
„Повече от 50% от 2,9 трилиона долара търговски ипотеки ще трябва да бъдат предоговорени през следващите 24 месеца, когато новите лихвени проценти по кредитите вероятно ще се повишат с 350 до 450 базисни пункта“, пише Шалет. Тревожно Шалет отбелязва, че регионалните банки представляват 70% до 80% от всички нови заеми през изминалия цикъл, като всички погледи са насочени към сектора след историческите сривове на Silicon Valley Bank и Signature Bank миналия месец.
Шалет каза още, че офис имотите вече са изправени пред „светски насрещни ветрове“ от дистанционна работа и сега вижда по-нататъшен натиск с нива на свободни работни места, близки до 20-годишен връх: „Анализаторите на MS & Co. прогнозират спад на цените на CRE от пика до най-ниското ниво с около 40%, по-лошо от Голямата финансова криза.“
Както Fortune съобщи по-рано, вече са вероятни по-строги стандарти за кредитиране на пазара на търговски имоти. Всъщност вече бяха въведени по-строги стандарти за кредитиране, когато Федералният резерв повиши лихвените проценти в опита си да намали инфлацията, а банковата криза само ще влоши съществуващата липса на ликвидност. Това от своя страна ще увеличи риска от неизпълнение на задължения, проблеми и просрочия, тъй като индустрията до голяма степен е изградена върху дългове, казаха експерти по-рано пред Fortune.
Бедствието от този мащаб, казва Шалет, ще навреди на наемодателите и банкерите, които им отпускат заеми, като се разпространи надолу към бизнес общностите, частните финансиращи капитали и собствениците на базови ценни книжа. Нито технологичният, нито потребителският дискреционен сектор ще бъдат „имунизирани“, каза още тя.
А какво да кажем за по-широкото въздействие върху икономиката? Въпреки че Шалет вижда все още възможно меко приземяване, тя казва, че шансовете това да се случи намаляват в светлината на вероятността от по-строги стандарти за кредитиране.
Това мнение се споделя и от главния изпълнителен директор на Twitter и Tesla Илон Мъск, който наскоро туитна, че състоянието на дълговия пазар на търговски недвижими имоти е „най-сериозният задаващ се проблем“. Но, разбира се, той има собствени проблеми с офис сградите, които може да подхранват тревогата му.
Още по темата:
JPM: Инвеститорите остават отбранителни в позиционирането си