Снимка: iStock
Три банкови фалита миналия месец поставиха някои икономисти и инвеститори нащрек за пълноправна „кредитна криза“ – внезапно и рязко забавяне на кредитирането – което може да тласне икономиката на САЩ към рецесия.
Притискането вече се усеща, според Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management. Той написа бележка в четвъртък, озаглавена „Кредитната криза започна“.
Слок цитира проучване на 71 банки в района на Dallas Federal Reserve Bank, завършено на 21-29 март, след колапса на Silicon Valley Bank на 10 март, което, каза той, „показва драматичен обрат в обемите на заемите“.
Федералният резерв на Далас в месечното проучване, публикувано в понеделник, заяви, че търсенето на заеми е намаляло за пети пореден период, тъй като банкерите съобщават за влошаване на бизнес активността. Обемите на кредитите са намалели, водени до голяма степен от рязкото свиване на потребителските кредити, установи проучването.
„Макровъздействието на фалитите на Silicon Valley Bank, Signature Bank и Credit Suisse плюс понижаването на рейтингите на няколко регионални банки доведе до криза на доверието в нашата банкова система“, каза един респондент в проучването, според Федералния резерв на Далас.
Кредитната криза не е предрешен резултат. Президентът на Федералната резервна банка на Сейнт Луис Джеймс Булард в четвъртък беше скептичен, че забавянето на кредитирането ще насочи икономиката към рецесия.
„Само около 20% от кредитирането минава през банковата система и само малка част от банките са малки или регионални банки“, каза Булард. „Просто не мисля, че е достатъчно голям фактор, сам по себе си, за да изпрати икономиката на САЩ в рецесия.“
Булард, говорейки на събитие в Арканзас, каза, че се съмнява, че ще има оттегляне на кредитирането от малки и средни банки, тъй като търсенето на кредити остава стабилно.
Слок миналия месец промени мнението си за икономиката. След като преди това предупреди за сценарий „без кацане“, при който устойчивата икономика първоначално ще избегне напълно рецесия, принуждавайки Фед да удвои по-строгата парична политика, ветеранът икономист от Уолстрийт призова за „твърдо кацане“ след колапса на Silicon Valley Bank.
Впоследствие Слок предупреди, че колапсът на SVB вероятно ще има по-негативно въздействие върху икономиката, отколкото някои минали финансови кризи, включително фалита на Ориндж Каунти през 1994 г., Калифорния, колапса на хедж фонда Long Term Capital Management през 1998 г. и миналогодишните неприятности във Великобритания. Това, защото поведението на регионалните банки трябваше да се промени след колапса на SVB, каза той.
„Най-важното е, че разходите за капитал се увеличиха и стандартите за подписване се затегнаха“, каза Слок в бележка от 21 март.
Докато фондовият пазар в САЩ преодоля непосредствените последици от банковата бъркотия, като основните индекси отбелязаха солидни месечни печалби през март, доходността на държавните облигации се понижи рязко и търговците на фючърси на федерални фондове сега виждат политиците на Федералния резерв да предоставят поредица от намаления на лихвите всяка година.
През изминалата седмица фондовият пазар се колебаеше в отговор на данните, предлагащи първоначални признаци, че кипящият пазар на труда започва да се охлажда. Инвеститорите преценяват дали дългоочакваните признаци, че агресивната поредица от повишения на лихвените проценти на Фед през последната година започват да забавят икономиката, са положителни, тъй като ще позволят на политиците да се откажат от по-нататъшно затягане, или отрицателни, тъй като може да предвещават по-рязко забавяне от очакваното по-рано.
S&P 500 беше на път за спад от 0,2% в съкратената от празниците седмица. Фондовите борси в САЩ няма да работят на Разпети петък. Dow Jones Industrial Average се повиши с 0,6% за седмицата, докато Nasdaq Composite се насочи към спад от 1,1%.
Неотдавнашната нестабилност в банковата система на САЩ може да доведе до по-тежка и по-продължителна рецесия, каза Райън Суит, главен икономист на САЩ в Oxford Economics, в бележка от сряда. Фирмата вижда началото на рецесия през третото тримесечие.
Той твърди, че икономическата цена на стреса в банковата система „няма да се усети напълно след няколко месеца, тъй като банките затягат стандартите за отпускане на заеми и намаляват достъпа до кредити за домакинствата и бизнеса“.
Oxford Economics вижда внезапно затягане на стандартите за отпускане на заеми, което води до пиково съпротивление от 0,7 процентни пункта върху растежа на брутния вътрешен продукт по-късно тази година, каза той. Проучването на мнението на старши кредитен служител на Фед, което ще бъде публикувано през май, „ще ни помогне да определим последствията от неотдавнашните сътресения в банковата система“, каза Суит.
Още по темата: