Снимка: iStock
Пол Сингър, инвеститорът милиардер от Elliott Management обяснява защо смята, че дълбока рецесия и кредитен колапс ще са необходими, за да се прочистят финансовите пазари от излишъците, създадени от повече от десетилетие политики за лесни пари.
„Мисля, че това е изключително опасен и объркващ период“, каза Сингър пред The Wall Street Journal в скорошно интервю, предупреждавайки, че проблемите на пазарите може да започнат едва една година след повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв.
„Кредитният колапс, макар и ужасен, не е толкова ужасен, колкото хиперинфлацията по отношение на унищожението, причинено на обществата“, каза той. „Капитализмът, който е икономическа свобода, може да преживее кредитна криза. Не смятаме, че може да оцелее след хиперинфлация.“
Сингър, наречен „инвеститор в деня на страшния съд“ от „Ню Йоркър“, включително заради епичната си битка с Аржентина за нейния просрочен дълг, не е привърженик на всеобхватните банкови регулации от Закона на Дод-Франк от 2010 г. или на продължителните пазарни интервенции от страна на глобалната централа банки след глобалната финансова криза от 2008 г. или криптовалути.
Той нарече криптовалутата „напълно лишена от всякаква стойност“ в интервюто си за WSJ. Той също така каза: „Има хиляди криптовалути. Ето защо те струват нула. Всеки може да направи такава. Всичко, което представляват, е нищо с маркетингово представяне – буквално нищо.“
Биткойн превиши границата от $30 000 днес, но все още над рекордната си цена от приблизително $67 000 през ноември 2021 г., според CoinDesk.
Сингър се тревожи, че Фед и други централни банки ще отговорят на следващия спад, като възприемат скорошната си схема за намаляване на лихвените проценти и евентуално възобновяване на широкомащабни покупки на активи.
За да подкрепи тезата си, Сингър нарече регулаторния отговор на колапса на Silicon Valley Bank и Signature Bank, включително гарантирането на всички депозити от двамата кредитори, подобно на „опаковане на всички пазарни движения в одеяла за сигурност“.
„Знам, че тези момчета бяха уволнени, но всички концепции за управление на риска се основават на възможностите за загуба“, каза той. „Направете го и ще има последствия.“
На този фон Сингър каза, че може да има само няколко места, където инвеститорите да превъзмогнат бурята, която той вижда.
„В такива моменти някои смятат, че най-сигурният залог е сравнително краткосрочен държавен дълг на САЩ“, каза Сингър, добавяйки, че „такъв дълг носи прилична възвращаемост без практически никакъв шанс за отрицателен изход“.
Сингър също каза, че притежаването на малко злато в портфейли може да има смисъл.
Двегодишният лихвен процент беше около 4% в понеделник, докато доходността на 10-годишните държавни облигации беше 3,24%, според FactSet. Акциите се търгуваха между малки печалби и загуби, с индекс S&P 500 с около 0,1% по-висок при последна проверка.
Още по темата:
Инвеститор милиардер повишава кеша си, за да се подготви за потенциален „срив на пазара“