Снимка: iStock
По-рано тази седмица интернет гръмна от новините и търсенето за нов вид жилищен заем: 40-годишна ипотека. Търсенията в Google за „40-годишни ипотечни лихви“ скочиха с 450% - а търсенията за „FHA 40-годишна ипотека 2023″ скочиха с повече от 2650%.
Но вълнението беше неуместно, защото всъщност няма нова 40-годишна ипотека, каза един ипотечен кредитор, хвърляйки малко светлина върху това, което всъщност е цялата новина.
Изводът е, че няма нов продукт за 40-годишен жилищен кредит. Всичко беше голямо недоразумение, каза в изявление Брайън Руг, главен кредитен директор на LoanDepot.
„Съдържанието става вирусно в социалните медии с причина. Лесно е да се повярва на съвети, които виждате или чувате от видеоклипове на TikTok, които имат много гледания или харесвания, но е важно хората да останат бдителни, да проучват и да помогнат да се избегне разпространението на дезинформация“, каза Руг.
И така, какво точно представлява тази „40-годишна ипотека“?
Продуктът не е достъпен за заеми за закупуване на нов дом или за рефинансиране, каза Руг. Прилага се само за настоящи собственици на жилища, които имат ипотеки на Федералната жилищна администрация и които са във финансови затруднения, вече са просрочили заема си и се нуждаят от помощ.
40-годишна модификация на заем – не ипотека – може да помогне на тези кредитополучатели да избегнат възбрана, каза Руг, като удължи продължителността на тяхната ипотека до 40 години, което прави месечните им плащания малко по-достъпни и връщат заема им към текущото състояние.
В САЩ повечето хора са запознати с 30-годишната ипотека, конвенционален, изпитан финансов продукт, който дава на хората десетилетия стабилност по отношение на месечните жилищни разходи. Има и други често срещани видове ипотеки, включително 15-годишни ипотеки с фиксиран лихвен процент, както и ипотеки с регулируем лихвен процент, които могат да работят за по-кратки срокове, като три, пет или 10 години.
Модификацията на заема е „програма, предлагана от кредиторите [и] предназначена да избегне по-тежки резултати“, като възбрана или принудителна продажба, „когато кредитополучателят се бори да извършва навременни ипотечни плащания“, според Mortgage News Daily.
Правителството въведе програмата за промяна на заемите миналата година, за да помогне на домакинствата, които изостават с ипотеките си.
Въпреки че удължаването на жилищния заем за по-дълъг период от време може да носи някои предимства, като например намаляване на месечните вноски, експертите предупреждават, че има и недостатъци. Кредитополучателите може в крайна сметка да плащат повече такси и лихви, например, и промяна на заема също може да повлияе на кредитния им рейтинг.