Снимка: iStock
На кого ще вярвате, на някои анализатор или на собствените си очи? Призракът на недоверието изглежда продължава да живее сред търговците на облигации, които продължават да се съмняват в решимостта на Федералния резерв да продължи борбата си с инфлацията през 2024 г.
Въпреки че шансовете за още едно увеличение с четвърт пункт в целта на федералните фондове на срещата на Фед на 2-3 май са почти минимални, пазарите продължават да залагат за намаления на лихвените проценти през втората половина на 2023 г.
Това е в противоречие с най-добрите предположения на председателя на Фед Джеръм Пауъл и колегите му, че основният лихвен процент ще приключи годината на 5,1%, което предполага никакви съкращения след повишението през май.
Решението да се запази курсът беше взето въпреки прогнозите на служителите на Фед за лека рецесия по-късно тази година, според протокола от последната политическа среща на 21-22 март, който беше публикуван миналата седмица.
В светлината на това, търговците на облигации все още очакват Фед да трепне. Но инфлацията, въпреки че беше извън пика си от четири десетилетия миналата година, спря да се повишава. И потребителите не се заблуждават от по-добрите числа спрямо предходната година в резултат на големите скокове през 2022 г. Те виждат, че ценовите тенденции показват малко подобрение.
Например, потребителските цени показаха ръст от 5% през последните 12 месеца, съобщи Бюрото по трудова статистика през изминалата седмица, което е спад от пиковия ръст от 9% на годишна база, регистриран през 2022 г. Но основният CPI, с изключване на храните и разходи за енергия, все още беше с 5,6% над нивото от година по-рано и се повиши с 5,1% годишен клип през последните три месеца.
Алтернативните мерки, като основните „лепкави цени“ на Фед в Атланта, се повишиха с 5,9% годишно темпо през този период, не много по-бавно от 6,5% през последните 12 месеца.
Новата стратегия на Пауъл за изчакване и гледане оставя повече въпроси, отколкото отговори. Уолър от Фед стои твърдо на още повишения на лихвените проценти: Цените са „все още твърде високи“.
Потребителите виждат инфлацията да расте, а не да спада през следващите 12 месеца, без съмнение поради скорошния скок в цените на енергията. Данните от Мичиганския университет, публикувани в петък, показват скок в очакваната инфлация за следващата година до 4,6% от 3,6% месец по-рано. Проучването на потребителите на Фед в Ню Йорк установи подобно покачване на едногодишните инфлационни очаквания до 4,7% през март от 4,2% месец по-рано.
Според Роналд Темпъл, главен пазарен стратег в Lazard Asset Management, допълнителни смислени прозрения за ценовите тенденции трябва да дойдат през сезона на отчетите за корпоративните печалби, който тъкмо започва.
Въпреки че може да е твърде рано да се оценят ефектите от банковите сътресения, предизвикани от фалита на Silicon Valley Bank, въздействието на годишната кампания на Фед за повишаване на лихвените проценти трябва да бъде очевидно в конферентните разговори на ръководството, каза той за Barron’s. Натискът върху разходите остава висок, но компаниите имат по-малка способност да преминат през по-нататъшни увеличения на цените. Това показва по-малки маржове на печалба.
Още по темата: