Снимка: iStock
Акциите, приоритизиращи дивидентите, трябва да надминат тези, които наблягат на обратното изкупуване на акции, казва Goldman Sachs.
Дивидентите на компаниите от индекса S&P 500 се очаква да се повишат с около 5% тази година спрямо нивата от 2022 г., дори на фона на стреса в банковия сектор и забавящия се икономически растеж. Но обратното изкупуване на акции ще падне с около 10%.
Така завършва бележка от 14 април на Goldman Sachs Portfolio Strategy Research. В резултат на това „перспективите за парични разходи подкрепят акциите, изплащащи дивиденти, пред тези, които се фокусират върху обратното изкупуване на акции“, според бележката.
През първото тримесечие на тази година дивидентите, изплатени от компании в S&P 500, са нараснали с 8% на годишна база. Но обратното изкупуване спадна с 11% през третото тримесечие на миналата година и с 21% през четвъртото тримесечие. Фирмата очаква допълнително забавяне през първото тримесечие на тази година.
Докладът цитира няколко пречки за растежа на обратното изкупуване на акции, включително слаб ръст на паричните потоци и намаляващи парични салда. „Повишеният риск от рецесия също така стимулира както компаниите, така и инвеститорите да се фокусират върху силата на баланса“, се отбелязва в бележката.
Той посочва, че компаниите, насочващи някакви пари за обратно изкупуване, са се представили по-добре от тези с големи обратни изкупуване на акции.
Например, от 8 март, когато сътресенията в регионалния банков сектор се разразиха с новини, че Silicon Valley Bank е в затруднение, S&P 500 натрупа 4%, до голяма степен на гърба на технологичните компании, които плащат по-малко дивиденти.
S&P 500 Dividend Aristocrats Index е нагоре с 2%. Тези 67 компании, включително 3M, Johnson & Johnson и Procter & Gamble, са изплащали по-висок дивидент за поне 25 поредни години.
Междувременно кошницата, включваща 50 акции с най-високи последващи 12-месечни обратни изкупувания като дял от пазарната капитализация, се търгува настрани.
Това може да има последствия за инвеститорите.
„Разликата в перспективите за растеж на дивидентите и обратното изкупуване предполага, че фирмите, които се фокусират върху дивидентите, ще продължат да надминават акциите за обратно изкупуване“, според анализаторите на Goldman.
Сред акциите, които Goldman Sachs има в кошницата си за растеж на дивидентите, са Home Depot, който носи доходност от 2,9%; Ford Motor (F), който дава 4.8%; Molson Coors Beverage (TAP), който дава 2,9%; Wells Fargo (WFC), която дава 2,9%, и Pfizer (PFE), която дава 4%.
Докладът очаква дивидентите на S&P 500 да нараснат с още 4% през 2024 г.