Снимка: iStock
В продължение на десетилетие Андрю Бийл чака пазарните условия да се променят. С лихвените проценти на най-ниските нива, година след година, и други малки и регионални банки, поемащи големи рискове, за да генерират малко приходи, Бийл почти не направи нищо. Той седеше със скръстени ръце, докато активите на банката, която управляваше, намаляваха за период от десет години.
Тогава, преди година, Бийл се нахвърли на пазара.
Тъй като Федералният резерв беше на път да започне бърза поредица от големи увеличения на лихвите, за да се бори с инфлацията, едноличният собственик и шеф на Beal Bank, базирана в Плано, Тексас, започна да купува. Той не купи ипотечни или съкровищни облигации, които от години бяха популярни сред регионалните банки, отчаяно търсещи доходност. Вместо това Бийл купува защитени от инфлация ценни книжа на Министерството на финансите, предимно с продължителност до три години. Той купи много от тях.
До края на 2022 г. активите на Beal Bank са се увеличили повече от четири пъти до 32,6 милиарда долара спрямо 7,5 милиарда долара в края на 2021 г. Увеличението на активите направи Beal Bank 61-вата по големина банка в страната.
Бийл по същество е направил огромен залог върху инфлацията, купувайки държавни облигации за 21,2 милиарда долара, показват документите на Beal Bank във Федералната корпорация за гарантиране на депозитите. Почти всички тези облигации са TIPS, казва човек, запознат с търговията, който не е упълномощен да говори публично.
Мащабната търговия е най-новият ход на един от най-успешните противоположни инвеститори в нацията и дава известна представа за това, което най-богатият банкер милиардер в нацията смята, че може да бъде напред за икономиката на САЩ. Това предполага, че Бийл вярва, че инфлацията ще остане висока поне няколко години.
От десетилетия 70-годишният Бийл притежава две отделни банки под името Beal Bank. Базиран в района на Далас, той се опита да остане далеч от общественото внимание, но в няколко случая дейността му привлече вниманието.
Той се появи в Las Vegas Bellagio през 2001 г. и предизвика най-добрите покер играчи в света на някои от игрите с най-високи залози, играни някога по това време. В годините, водещи до финансовата криза от 2008 г., Бийл на практика затвори банката си на фона на злополучния кредитен бум, което го постави в силна финансова позиция, за да се намеси след срива, за да изкупи проблемни активи на ниска цена. Той направи цяло състояние. Бийл също публично подкрепи финансово президентските кампании на Доналд Тръмп, негов дългогодишен приятел.
Огромният залог на Бийл върху TIPS е най-големият му банков залог досега след епичната му търговия по време на финансовата криза и напомня за ходовете му през онази епоха. Още веднъж, това отличава стратегията на Beal Bank от широко разпространения банков излишък и лошо управление.
Подробностите за голямата инфлационна търговия на Andy Beal
Когато икономиката на САЩ излезе от финансовата криза от 2008 г., нова и трудна реалност удари банковия сектор на нацията. Икономиката на САЩ беше подхранвана от паричната политика на Федералния резерв, която поддържаше лихвените проценти на изключително ниски нива в продължение на години. Много банки, особено регионални, намериха за предизвикателство да разпределят депозитите си по печеливш начин.
Бийл се насочи към страничните линии. Той спря да дава твърде много нови заеми, остави тези, които е дал или придобил по време на финансовата криза, да изтекат и не купи много повече активи. Beal Bank приключи 2011 г. с активи от 9,5 милиарда долара и осем години по-късно, в навечерието на пандемията, тази база се е свила до 7,1 милиарда долара активи, показват документи на FDIC.
Някои други банки, преследващи ръст на активите и печалбите, тръгнаха в друга посока. Например, тъй като активите на Silicon Valley Bank нараснаха от 20 милиарда долара в края на 2011 г. до 211 милиарда долара в края на 2022 г., ръководителите на банката решиха преди години да увеличат приходите на SVB чрез закупуване на дългосрочни ипотечни облигации с ниска фиксирана доходност. Но когато лихвените проценти се повишиха драстично миналата година, облигациите, закупени от SVB, паднаха в стойност, тъй като доходността на облигациите се движи в обратна посока на цените, правейки SVB уязвима за натиск от банки, което в крайна сметка доведе до фалит.
Много други банки са предприели подобни ходове, твърди FDIC, според която банките са имали 620 милиарда долара нереализирани загуби в края на 2022 г. Много експерти смятат, че ако националните банки напълно маркират активите си към пазара, тези загуби ще бъдат много по-големи.
От своя страна Бийл започна да купува активи едва след като централната банка на САЩ започна да повишава лихвените проценти миналата година, увеличавайки покупките през лятото и есента на 2022 г. Beal Bank почти изключително купуваше TIPS, облигации с главници, чиято стойност нараства с потребителските цени увеличение, което води и до по-високи лихвени плащания към инвеститора, които се основават на увеличената стойност на главницата.
Бийл финансира търговията, като използва посреднически депозити, издавайки напълно застраховани сертификати за депозити с ниска доходност. Beal Bank наистина има няколко клона в щати като Тексас, Флорида и Аризона, но по-голямата част от нейното финансиране традиционно не идва от основни депозити. Beal Bank хеджира финансирането с деривати и суапове, които заключват ниските разходи за средства по време на сделката, каза човек, запознат с нея.
Миналата година Beal Bank генерира 1,48 милиарда долара нетен доход спрямо 600 милиона долара през предходната година. Търговията с TIPS допринесе за крайния резултат на Beal Bank. Същото се случи и с приходите, генерирани от група електроцентрали на природен газ, които Beal Bank придоби, когато цените на природния газ паднаха преди няколко години. Тези заводи сега са печеливши.
Всичко това е добре за Бийл. Beal Bank е изплатила 426 милиона долара дивиденти миналата година, показват документи на FDIC. Forbes оценява нетното състояние на Бийл на 10,3 милиарда долара. За сравнение, нетното състояние на шефа на JPMorgan Chase Джейми Даймън се оценява на 1,7 милиарда долара.