Снимка: iStock
Привидно всеки ден инвеститорите в САЩ сe се сблъскват с вълна от понякога противоречиви икономически данни. Например миналата седмица: водещият икономически индекс на САЩ потъна с 1,2% през март, най-големият му спад от три години. Индикаторът се понижава вече 12 поредни месеца.
След това, един ден по-късно в петък, инвеститорите получиха показания от S&P Global Flash U.S. Manufacturing gauge, както и S&P Global Flash U.S. Services Business Activity Index, като и двата показаха подобрение през април.
Докато икономисти, портфейлни мениджъри и борсови стратези се опитват да анализират непрекъснат поток от данни, за да съберат някои улики за това накъде се е насочила икономиката на САЩ, някои се обръщат към ранни индикатори като правилото на Sahm и правилото на Blanchflower-Bryson за улики, които да помогнат да установяват кога агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв - централната банка повиши основния си лихвен процент с приблизително 5 процентни пункта през последната година - ще има желания ефект.
Всяко от тези правила използва различен подход, за да се опита да предвиди кога следващата обувка може да падне, така да се каже.
Джейк Джоли, ръководител на инвестиционния анализ в BNY Mellon, каза, че следи отблизо правилото на Sahm и други индикатори за ранна рецесия за улики за това кога може да започне широкоочакваната рецесия.
Разбира се, докато Националното бюро за икономически изследвания, официалният арбитър на рецесията, обяви, че е настъпила рецесия, вече ще е твърде късно за инвеститорите да действат.
„Смятаме, че има повишена вероятност от рецесия през втората половина на годината и през 2024 г., но определянето на времето с каквато и да е точност, определено е много голямо предизвикателство“, каза Джоли по време на обмен на имейл с MarketWatch. „Ние следим отблизо за инфлексни точки в ключови икономически данни.“
Правилото на Sahm
Правилото на Sahm се превърна в широко използван индикатор както сред професионалистите по пазарите, така и сред икономистите. Създадена е от Клаудия Сам, бивш икономист от Федералния резерв и основател на Sahm Consulting, като инструмент за подпомагане на политиците да реагират на отслабващия пазар на труда, може би чрез автоматично изпращане на чекове за стимули, за да помогнат на засегнатите работници.
Правилото е сравнително просто и според Sahm е здраво основано на исторически модели. То се задейства, когато безработицата скочи с 50 базисни пункта от 12-месечното си дъно. За да бъде спазено правилото сега, безработицата трябва да се повиши до 3,9%, което би представлявало увеличение от 50 базисни пункта от нивото от 3,4%, регистрирано през януари, най-ниското четене от последните 12 месеца.
Въпреки това, въпреки че правилото редовно се е спазвало в миналото, Сам каза на MarketWatch по време на телефонно интервю, че няма да се изненада, ако този път се „наруши“ поради икономическите изкривявания, причинени от пандемията COVID-19.
„Това е емпирична закономерност, основава се на исторически връзки, което не означава, че винаги трябва да е в сила. Това не е закон на природата. Ако правилото на Sahm би се нарушило, това би било точно този път“, каза Сам.
Във време, когато пазарът на труда в САЩ изглежда се противопоставя на гравитацията, инвеститорите отчаяно търсят улики кога може да настъпи повратната точка.
В продължение на месеци инвеститорите получаваха безмилостен марш от съобщения за съкращения в големи корпорации. Въпреки това икономиката на САЩ добави 236 000 работни места през март, като нивото на безработица се задържа на комфортните 3,5%.
Данните, публикувани през последните седмици, показват спад в свободните работни места и ръст на седмичните молби за безработица, но знаци за значителна слабост все още не са пристигнали.
„Правилото на Сам е интересно, защото пазарът на труда е във фокус в момента. Доверието на потребителите е ниско от известно време, така че изглежда по-малко предсказуемо за тази конкретна среда“, каза Кали Кокс, инвестиционен анализатор в САЩ в eToro, в коментари по имейл.
Правилото на Бланчфлауър-Брайсън
Друг индикатор за ранна рецесия е изготвен от икономистите Дейвид Бланчфлауър и Алекс Брайсън. Той разчита на данните от проучването на потребителското доверие от Conference Board и Университета на Мичиган, за да се опита да предвиди кога пазарът на труда се пропуква.
Това е надежден предсказател на минали рецесии, предлагайки дори по-ранен поглед от правилото на Sahm, според една статия, публикувана от Бланчфлауър и Брайсън.
Предпоставката зад измервателния уред е проста: предполага се, че обикновените хора имат надеждна представа какво се случва в собствените им общности.
„Оказва се, че хората знаят какво предстои, защото имат представа какво се случва в техните общности. Ако смятат, че настъпват лоши времена, тогава това ще се случи“, каза Бланчфлауър, бивш член на Комитета по паричната политика на Bank of England, определящ лихвите.
Точно сега тези алармени звънци вече звънят. Стойността на конферентния борд се понижава от лятото на 2022 г., въпреки че перспективите се подобриха през последните месеци. Предварителни данни от Университета на Мичиган възлязоха на 63,5 през април спрямо 62,0 през март.
Години наред акциите се покачваха неумолимо, отчасти водени от най-ниските лихвени проценти на Фед, казаха анализатори. Миналогодишният спад в мечи пазар дойде, когато Федералният резерв агресивно повиши лихвите. Сега, с перспективата за икономически спад на хоризонта, пазарите са все по-чувствителни към икономическите данни, тъй като инвеститорите търсят улики за това колко рязко ще бъде всяко забавяне.
Том Есайе, основател на Sevens Report Research, предложи няколко мисли в скорошна бележка за това защо рязък спад в икономиката вероятно ще отнесе фондовия пазар със себе си, дори ако Федералният резерв намали лихвените проценти в отговор.
„Твърдото приземяване е най-лошият сценарий за пазарите предвид скорошното рали. Това е така, защото при твърдо приземяване няма значение дали Фед ще намали лихвите (което е основната теза на този пазар в момента). Намаляването на лихвите ще дойде твърде късно.
„Освен това, при твърдо приземяване, има практически нулев шанс очакванията за печалба на S&P 500 да останат там, където са в момента“, добави той.
Следващата седмица инвеститорите ще получат актуална информация за темпото на инфлацията, когато в петък бъде публикуван последният ценови индекс на разходите за лично потребление, предпочитаният от Фед измерител на инфлацията.
Американските акции, междувременно, завършиха сесията в петък със скромни печалби, но основните индекси не спечелиха достатъчно, за да предотвратят седмичен спад за втори път от три седмици.
Още по темата: