Снимка: iStock
Кривата на доходност на държавните облигации проблясва като предупреждение за рецесия за икономиката на САЩ. Федералният резерв агресивно се бори с инфлацията през последната година. Политиците повишиха лихвените проценти с най-бързия си темп от четири десетилетия, като същевременно свиха баланса на Фед, който се удвои по време на пандемията. Тези действия карат инфлацията да намалява, но също така доведоха икономиката до ръба на рецесията.
Всъщност служителите на Фед сега очакват САЩ да изпаднат в лека рецесия преди края на 2023 г. Тази прогноза съвпада с инверсия в кривата на доходност на държавните облигации на САЩ, индикатор, който предхожда всяка рецесия от 1955 г. насам.
Инверсиите на кривата на доходност сигнализират за липса на доверие в икономиката. При нормални обстоятелства доходността на държавните облигации на САЩ образува наклонена нагоре крива, когато се начертае графично, което означава, че лихвените проценти по облигациите се повишават с удължаване на продължителността на облигациите.
Например 10-годишна съкровищна облигация плаща повече от 3-месечна съкровищна сметка. Това се случва, защото облигациите с дълга дата са по-рискови от облигациите с къса дата, така че инвеститорите изискват по-голяма компенсация. 10-годишната държавна облигация, оставя повече място за инфлация, за да намали възвръщаемостта, и увеличава риска притежателят на облигации да пропусне други инвестиционни възможности (т.е. защото средствата са заключени).
Въпреки това, кривата може да се обърне - ситуация, при която краткосрочните държавни облигации плащат повече от дългосрочните държавни облигации - когато инвеститорите загубят доверие в икономиката. При тези обстоятелства краткосрочната доходност на държавните облигации е по-висока, защото инвеститорите очакват лихвените проценти да се повишат в близко бъдеще, а дългосрочните доходности на държавните облигации са по-ниски, защото инвеститорите очакват по-високите разходи за заеми да навредят на икономиката, което в крайна сметка принуждава Федералния резерв към по-ниски лихви.
Инверсиите на кривата на доходност са точен индикатор за рецесия
Икономиката на САЩ е преминала през 10 рецесии от 1955 г. насам и всяка от тях е била предшествана от обръщане на кривата на доходност между 10-годишните и 3-месечните държавни облигации. Времето на забавяне варира от шест месеца до две години, но тенденцията все още е забележителна. Тази част от кривата на доходност днес отново е обърната, както е показано на графиката по-долу.
10 ГОДИШНИ-3 МЕСЕЧНИ ДАННИ ЗА СПРЕДА НА ДОХОДНОСТТА ПО YCHARTS
За контекст диаграмата начертава спредът на доходността между 10-месечната съкровищница и 3-месечната съкровищница. Ако тренд линията е отрицателна, кривата на доходност е обърната. Рецесиите са маркирани със сиви ленти. Инвеститорите трябва да отбележат, че кривата на доходността е по-рязко обърната днес, отколкото е била във всяка друга точка от 1960 г. насам.
Инвеститорите трябва също така да обърнат поглед към инверсията, настъпила през 2019 г. Въпреки че това събитие беше последвано от рецесия, самата рецесия почти сигурно е причинена от пандемията. Принудителното затваряне на предприятия и мандатите за социално дистанциране потопиха икономиката като камък. Пазарът на облигации не може да предвиди събитията на черния лебед, така че конкретната инверсия на кривата на доходност може да е съвпадение. Няма начин да разберем дали икономиката щеше да изпадне в рецесия, ако пандемията не беше настъпила.
Ето извода: минали събития никога не гарантират бъдещи резултати, но инвеститорите трябва психически да се подготвят за рецесия. Все повече доказателства сочат, че икономиката върви към спад, включително скорошен коментар от Федералния резерв, обърнатата крива на доходност и свиващото се парично предлагане М2.
През октомври 2008 г. S&P 500 падна с 40% на фона на глобалната финансова криза и много инвеститори правилно предположиха, че пазарът се е насочил надолу. Но Уорън Бъфет се възползва от тази възможност, за да напише просветляващ авторски материал за The New York Times, предлагайки прозрение, което отново е актуално днес:
„Нямам ни най-малка представа дали акциите ще бъдат по-високи или по-ниски след месец или година. Вероятното обаче е, че пазарът ще се повиши, може би значително, много преди настроенията или икономиката да се повишат. Така че, ако чакате червеноперките, пролетта ще свърши.“
Изследване на JPMorgan Chase потвърждава това твърдение: във всяка рецесия от последните 50 години (с изключение на една) S&P 500 започва да се изкачва към нови върхове, преди икономическата активност да достигне дъното. С други думи, фондовият пазар вече вървеше нагоре, докато брутният вътрешен продукт все още намаляваше. Това означава, че инвеститорите, които са чакали окончателно доказателство за икономическо възстановяване, вероятно са пропуснали част от възстановяването. Грешки като тази могат да нанесат трайни щети на портфолиото.
Както беше обсъдено по-горе, икономиката е претърпяла 10 рецесии от 1955 г. насам, но S&P 500 все още генерира обща възвръщаемост от 10,3% годишно през целия период.