Снимка: iStock
Преди много време Ханк Уилямс изпя: „Ние живеем в два различни свята, скъпа“ и така изглежда и с пазарите на акции и облигации. Подобно на старата кънтри мелодия, двата актива обитават ясно различни икономически среди, които може да са трудни за съвместяване.
От страна на капитала всичко изглежда нормално, както се подразбира от приглушените показания във VIX, така наречения измерител на страха, който измерва очакваната волатилност на опциите на S&P 500 през следващите 30 дни. Но движението при аналога на пазара на държавни облигации, показва обратното.
„Индексът MOVE е доста висок (територия на рецесия) и е в съответствие с нестабилния икономически климат и финансовите сътресения, които рязко намаляват доходността на държавните облигации“, пише Стан Шипли, икономист/стратег в Evercore ISI, в клиентска бележка. „Макроперспективата за волатилността на акциите е по-близка до „меко“ кацане, при което доходността не се променя значително, нито има атака от финансови шокове, които да разтърсват цените на акциите и кредитните спредове“, последното се отнася до допълнителната доходност на по-рисковите корпоративни дългови ценни книжа над държавни облигации.
„MOVE, като мярка за променливостта на лихвите, е крещящ когнитивен дисонанс“, пише Харли Басман, изобретателят на измерителя на пазара на държавните облигации. „Акциите и кредитите пушат пури на най-горната палуба, докато пазарът на лихвените проценти работи за спасителните лодки“, както каза той съдържателно в имейл.
Индикаторите за волатилност на всички пазари се повишиха рязко през март с фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank и съпътстващите ги страхове от разпространяваща се банкова криза. С бързите действия на регулаторите, които изглежда са овладяли бяганията – поне засега – мерките за акции и облигации достигнаха върховете си. VIX се беше понижил до около 17 до края на миналата седмица, близо до 52-седмично дъно и ниво, свързано с хладнокръвието на инвеститорите, ако не и със самодоволството. Но ДВИЖЕНИЕТО остава високо.
С течение на времето всички финансови активи са склонни да се търгуват в тандем, така че разделението между лихвите и рисковите пазари повдига въпроси. „Пазарът на лихвените проценти залага, че инфлацията скоро ще се срине и Фед ще скочи още веднъж до 5,0%, след което ще намали два пъти до декември и пет пъти до май 2024 г.“, добавя Басман. „Не вярвам на това.“
Почти сигурно е, че Федералният комитет за отворения пазар ще повиши целевия диапазон на федералните фондове с още четвърт процентен пункт на срещата си на 2-3 май, до 5%-5,25%, според сайта на CME FedWatch. Към началото на петък фючърсният пазар на фондовете на Федералния резерв видя 87% вероятност за такъв ход и панелът за определяне на политиката на Фед беше склонен да отговори на пазарните очаквания.
Подобно увеличение би поставило основния лихвен процент на централната банка в съответствие с последната й прогноза в края на годината от 5,1%, определена на срещата на FOMC на 22 март. И, както посочва Басман, фючърсният пазар е ценообразуващ в съкращения след това, някъде по-късно тази година, макар и значително по-малки, отколкото предвиждаше миналия месец след фалита на SVB.
Но Фед исторически не е понижавал лихвите, когато VIX е бил толкова нисък, пише Никълъс Колас, съосновател на DataTrek Research, в доклад. Като се има предвид, че VIX очевидно е бил изкривен в посока надолу от разпространението на опции от нулев ден до изтичане, той цитира по-строгия корпоративен кредит като потвърждение на спокойното настроение на пазара на акции, загатнато от показанията на измервателя на страха.
Корпоративните дългови спредове са овладени от относително благоприятни условия, с изключение на няколко кредитни проблема в банкирането и финансите и някои емитенти с висока доходност, казва Клиф Норийн, ръководител на глобалната инвестиционна стратегия в MassMutual. Неотдавнашната висока волатилност на пазара на държавни облигации може да отразява разширяването на този пазар през последните три години, заедно с края на покупките на облигации от Фед, известно още като количествено облекчаване, пише той в имейл.
Ниският VIX отчасти отразява очакванията на пазара, че Джером Пауъл и компания, ще намалят лихвите по-късно тази година, отбелязва също Колас. Но за да се случи това, твърди той, почти със сигурност ще трябва да има скок в нестабилността от шок, като например геополитическо събитие или началото на рецесия. Такъв беше случаят след иракското нахлуване в Кувейт през 1990 г.; по време на кризата с дългосрочното управление на капитала през 1998 г.; навлизане в рецесиите от 2001 г. и 2008-09 г.; и началото на пандемията през 2020 г.
Нещо подобно би предизвикало „пут на Фед“, според Колас. При отсъствието на такова събитие пазарът далеч не казва на паричните власти, че е необходимо да се действа, добавя той.
Басман също се съмнява, че инфлацията ще се счупи, както се подразбира от очакванията на пазара за намаления на лихвените проценти, като се има предвид продължаващите тесни пазари на труда поради пенсионирането на бейби бумърите и ограничената имиграция. Икономистите на Deutsche Bank пишат, че инфлацията при основните услуги остава висока, дори когато разходите за жилища започват да намаляват.