Снимка: iStock
Някои инвеститори виждат твърдо приземяване за американската икономика през тази година в резултат на рязко по-високите лихвени проценти, създадени от Федералния резерв за потушаване на инфлацията и по-строгите кредитни условия в резултат на стреса в регионалния банков сектор, докато други отбелязват, че потребителските разходи и растежът на заетостта остават стабилни. Но проучването на кредитните служители на Федералния резерв тази седмица може да даде повече яснота кой изглед е по-точен.
„Последните две повишения на лихвените проценти бяха безумни“, каза Едуард Ярдени, президент на Yardeni Research, в телефонно интервю. Федералният резерв „наистина може да създаде проблем, идващ и изчезващ“.
Притесненията все още се въртят около банковата индустрия след фалита на Silicon Valley, Signature Bank и First Republic Bank през последните два месеца и пазарът на облигации изразява мнението, че Фед ще трябва да намали лихвените проценти в резултат на това, въпреки, че председателят на Фед Джером Пауъл отхвърля тази идея на 3-ти май, деня, в който обяви 10-то поредно увеличение на лихвите.
„Той направи всичко възможно, за да убеди участниците на пазара, че Фед няма да намалява лихвените проценти, но вероятно ще ги задържи там, където са за известно време“, каза Ярдени. „Пазарът очаква твърдо приземяване.“
Но „очаквам меко кацане, което ще позволи на Федералния резерв да поддържа лихвения процент по фондовете на Федералния резерв“ на сегашното ниво вероятно до края на годината, каза Ярдени. Лихвеният процент по федералните фондове сега е в целеви диапазон от 5% до 5,25%, след повишаването на лихвения процент от централната банка с четвърт пункт на 3 май.
„Ако просто спрат тук“, каза той, „всяка надежда не е загубена“.
Ярдени, който вижда 60% шанс за сценарий за меко кацане и 40% вероятност за твърдо кацане, очаква фондовият пазар да се повиши до края на годината. Според него 12 октомври отбеляза дъното на мечия пазар за индекса S&P 500, който според него може да завърши 2023 г. на 4600. Това е около 11% над затварянето в петък.
Американският фондо пазар завърши рязко нагоре в петък, като S&P 500 затвори на 4,136 пункта за ръст от 7,7% от началото на годината, според данните на FactSet. Но акциите бяха предимно надолу за седмицата, като S&P 500 падна с 0,8%, Dow Jones Industrial Average се понижи с 1,2%, а тежкият за технологиите Nasdaq Composite реализира седмична печалба от 0,1%.
„Ние сме предпазливи“, каза Дейвид Бианко, главен инвестиционен директор за Америка в DWS, в телефонно интервю. „Акциите ни са с умерено ниско тегло.“
Бианко очаква S&P 500 да бъде „доста стабилен“ тази година, като оценява справедливата стойност на 3700 – 4000 пункта. Той смята, че индексът може да падне до долния край на този диапазон на фона на притесненията около американския таван на дълга и политиката на Фед, преди да се върне обратно до 4000 в края на 2023 г., „ако всичко върви сравнително добре“.
Според Ярдени, S&P 500 вероятно ще продължи да се колебае около 4000 пункта през лятото, тъй като пазарът трябва „да се справи по-добре с това, което Фед ще прави през останалата част от годината“ и дебатът за тавана на дълга да бъдат разрешени преди бързо наближаващия краен срок.
Фед посочи за известно време, че иска да доведе лихвите до ограничително ниво и да ги задържи там, каза той. „Мисля, че банковата криза потвърждава, че са стигнали дотам.“
Междувременно в понеделник ще бъде публикувано проучване на мнението на старши кредитен служител на Фед относно практиките на банковото кредитиране. „Трудно е да си представим, че това показва нещо друго освен продължаващо затягане на кредитните условия“, каза Ярдени. „Със сигурност ще включва отговори, отразяващи банковата криза.“
Бианко каза, че е следил наличността и цената на кредита, както и "как това се отразява на желанието на бизнеса да инвестира".
Рецесия в цялата икономика?
Пазарът на облигации изглежда разчита на рецесия от поне среден размер и проблем с инфлацията, тъй като доходността напоследък спадна въпреки повишаването на лихвите на Фед, според Бианко.
Доходността на двугодишните съкровищни облигации спадна с 14,4 базисни пункта през изминалата седмица до 3,920%, което е най-големият й седмичен спад от периода, който приключва на 17 март.