Снимка: iStock
Фондовете на паричния пазар напоследък са на мода за инвеститори, които искат безопасно място да паркират парите си, но ако таванът на дълга на правителството на САЩ не бъде повишен, дори тези инвестиции носят известен риск.
Малко под 600 милиарда долара са преместени във фондове на паричния пазар през последните 10 седмици, според Bank of America. Това е значителна сума. За сравнение, около 500 милиарда долара се вляха във фондовете след фалита на Lehman Brothers. В момента са инвестирани общо около 5,3 трилиона долара, близо до най-високото ниво за всички времена.
Фондовете на паричния пазар - инвестиционни инструменти, които купуват ценни книжа, подобни на пари в брой, като краткосрочни съкровищни бонове - станаха популярни поради доходността, която предлагат в момента. Федералният резерв вдига лихвените проценти, за да се бори с високата инфлация чрез намаляване на икономическото търсене, което води до по-висока доходност на държавните облигации.
В същото време фондовият пазар стана скъп, докато икономическите рискове се натрупват, правейки акциите да изглеждат особено рискови. Така че един високодоходен фонд на паричния пазар, който се смята за безрисков, може да изглежда като не особено добра идея.
Проблемът е, че фондовете на паричния пазар не са напълно безрискови в момента, тъй като Конгресът не е повишил или спрял тавана на държавния дълг от приблизително 31 трилиона долара, който достигна през януари.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза, че правителството на САЩ може да остане без пари до 1 юни, ако Конгресът не предприеме действия, и че ще настъпи икономически хаос, ако правителството не може да изплати задълженията си.
В този момент САЩ може да изпаднат в неизпълнение, което означава, че няма да изплатят цялата главница, която дължи по задължения като едномесечен дълг на съкровищницата, който държат много фондове на паричния пазар.
Ето защо цената на едномесечния държавния дълг спадна наскоро, изпращайки доходността му до над 5% от най-ниското ниво за 2023 г. от около 3,3%. По-високата доходност може да направи средствата да изглеждат привлекателни, но те също може да не бъдат изплатени напълно.
Добрата новина е, че фондовете на паричния пазар имат ниво на защита. Има правило за „разбиване на парите“, което означава, че фондовете винаги поддържат нетната си стойност на активите около $1. Големи кредитни събития могат да го накарат да падне под един долар, което означава, че инвеститорите ще са загубили стойност - точно това, срещу което този тип фонд е предназначен да защитава, но тези събития са много редки. Средствата обикновено държат достатъчно твърди пари в разплащателни сметки, за да поддържат нетна стойност на активите от $1, но, разбира се, в момента има по-голям от 0% шанс парите да паднат под тази граница.
Дори ако фондовете нямат достатъчно пари, Федералният резерв може да създаде нов механизъм за инжектиране на ликвидност във фондовете на паричния пазар, каза Джон Люк Тайнър, портфейлен мениджър с фиксиран доход в Aptus Capital Advisors.
Още добри новини: За всеки, който не може да понесе риска, има привлекателни алтернативи. Тайнър каза, че е купувал държавни облигации с по-дълъг срок за някои клиенти. Те все още предлагат сочни доходи, но нямат кредитен риск, тъй като правителството ще бъде финансирано навреме, за да изплати главницата по тези облигации.
Това е по-добър вариант от това да криете пари под матрака, за да се чувствате в безопасност, според някои пазарни анализатори.
Още по темата:
Белият дом отказва да преговаря с републиканците за тавана на дълга