Снимка: iStock
Автор: Д-р Боян Иванчев
Милиони от населението на земята са пристрастени към използване на интернет и електронни устройства и по-специфично смарт телефоните, което в крайна сметка води до различни видове психологическо разстройство, болести и патологични състояния.
Експоненциалното нарастване на споделена информация (от всякакъв вид – обществено достъпна, лична, интимна, семейна, служебна, секретна) се случва не само в общоизвестните социални мрежи. Тя се споделя и в така наречените социални търговски мрежи – места за търговия и споделяне на мнение за борсови цени и финансови активи, перспектива на конкретни акции и финансови инструменти, и за успешни сделки с тях. Тази информация безмилостно усилва влиянието на FoMO ефекта (ефектът предизвиква влошаване на нашето психологическо състояние, карайки ни да мислим, че не успяваме да оползотворим случващото се около нас, замъглява представата ни и преувеличава успешността и щастието на другите и по този начин ни принуждава да се чувстваме нещастни, самотни, недостатъчно успешни и желаещи да направим и ние нещо ново).
Стотици хиляди индивидуални трейдъри - участници в социалните търговски мрежи са изложени на разрушителното влияние и сила на FoMO ефекта, който принуждава индивиди, които нямат никаква финансова култура, да се страхуват, че ще останат извън играта и да инвестират в силно рискови активи, за да не пропуснат възможността да спечелят – така както печелят другите.
Социализирането, профанацията на трейдинга, инвестирането и възможността да се участва на финансовите пазари само с няколко стотин щатски долара, превърнаха инвестициите от високо специализирана дейност в обикновен хазартен залог. Особено след като тези търговски платформи са оптимизирани за използване, чрез смарт телефони.
Пример за такова влияние на социалните мрежи е поведението на индивидуалните инвеститори на дребно по отношение на така наречените "meme stocks". Тези акции (meme stocks) представляват станалите свръхпопулярни в социалните мрежи финансови инструменти. Пример за това са акциите на компанията Game Stop (GME), които стават свръхпопулярни през 2021 г. във форума WallStreetBets на социалната мрежа Reddit и предизвикват голямо търсене и покупки от страна на малки и дребни инвеститори.
В резултат на тези действия има огромен ръст във волатилността на цените на акциите на GME, които имат стабилни цени през цялата 2020 г. и в началото на януари 2021 г. са с ниво от 17,25 щатски долара. Поради тяхната свръхпопулярност в социалните мрежи и увеличени обороти, цените на GME при затваряне на търговската сесия на 26 януари 2021 г. достигат $ 147.98 , спрямо $ 76.79 за предходния ден и спрямо $ 39.36 седмица по-рано.
На 26 януари 2021 г. изпълнителният директор на Tesla Илон Мъск споделя пост в Twitter с връзка към WallStreetBets, където коментарите за GME са основната тема на разговор. Един ден след туита на Мъск цената на акциите на GME нараства повече от два пъти до $ 347,51 на 27 януари и на 28 януари достигат връх от $ 483 преди цените да се сринат и приключат търговската сесия с ниво от $ 193,60. Няколко месеца по-късно цената при затваряне на борсата на тези meme stocks към 27.09.2021 г. е $ 189,48:
Фигура 1 Движение на цените на акциите на GameStop (GME) за периода август 2020 г. – март 2021 г.
Източник 1: Yahoo Finance
Колебанията в цените на акциите на компанията GME илюстрират извънредно голямата волатилност на свръхпопулярните в социалните мрежи акции. Респективно показват на какви големи потенциални финансови загуби се излагат инвеститорите на дребно попаднали под влиянието на FoMO ефекта и на свързаните с това депресивни състояния и усещане за нещастие.
На финансовите пазари са налични множество други примери за meme stocks. Волатилност на този тип акции се измерва с 6-7 и повече стандартни отклонения от средната цена за предходен период и излага търговците и инвеститорите на изключително голям риск и потенциални загуби. Разбира се търговците и инвеститорите на дребно, които работят например с $300 и правят фракционна търговия (фракционна търговия се предлага от някои онлайн брокерски компании, които дават възможност да се купи само малка част от акцията на дадена компания, чрез прости за използване приложения за смарт телефони) ще си кажат, че няма какво толкова да загубят. Тези, които използват подражателско инвестиране и meme stocks, следвайки избран търговец от мрежите за социално инвестиране или най-популярните в социалните търговски мрежи финансови инструменти, се успокояват, че при загуба на пари, губят заедно с множество други търговци и поради това психологическата болка е значително по-малка, спрямо тази от реализираната загуба в резултат на самостоятелна търговска стратегия. Но това по никакъв начин не променя факта, че такъв тип поведение води до реално загубени пари, заложени хазартно на финансовия пазар под влиянието на FoMO ефекта.
Мощен драйвер в поведението за следване действията на други инвеститори и трейдъри е вродения стремеж на човешките индивиди да сравняват себе си с другите. Сравнението с другите и ирационалните подражателски действия на финансовите пазари не може да почива на обективни критерии. Това е така защото другите инвеститори и трейдъри са обикновено непознати за нас и те могат да имат изцяло различен от нашия семеен статус, възраст, богатство, инвестиционен хоризонт и междинни и дългосрочни инвестиционни цели. Те дори могат да имат и конкретни манипулативни цели – да промотират действия с цел промяна на пазарните цени в една или друга посока, чрез увличане на дребни инвеститори за покупка или продажба на определен финансов инструмент.
Влиянието на FoMO ефекта и подражателското инвестиране, и търгуване, чрез следване на „най-добрия“ или най-гласовития трейдър в мрежата за социално търгуване предизвиква загуба на посока, и невъзможност да бъде изградена собствена, дългосрочна стратегия за спестяване и инвестиции. Тези индивидуални инвеститори, които не могат да устоят на FoMO ефекта и страха от това да не спечелят като другите, много често се насочват към свръхрисковите и модни за социалните мрежи meme stocks и по този начин драстично увеличават цялостния риск на инвестиционния си или търговски портфейл и рискуват големи загуби на лично и семейно богатство.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари