Снимка: iStock
Чрез увеличаване на разходите за заеми и намаляване на ликвидността, повишаването на лихвените проценти има потенциала да охлади „балона на активите“. Но въпреки агресивното повишаване на лихвените проценти на Федералния резерв, милиардерът инвеститор Стенли Дръкенмилър не вярва, че балонът се е „спукал“.
„Седя тук и се взирам в лицето на най-големия и вероятно най-широкия балон на активите – забравете, че някога съм виждал, а мислете че съм изучавал такива“, каза той на инвестиционната конференция Sohn през 2023 г.
„Това продължи 10 или 11 години и тогава е големият финал“, каза той.
Ако балоните не се охладят, те могат да се спукат и да изпратят шокови вълни в икономиката.
„Най-лошите икономически резултати са склонни да следват твърде лесно създадени балони на активи“, каза Дръкенмилър.
И така, как инвеститорите трябва да се подготвят за големия финал?
Изчакайте спада?
Ако управлявате дългосрочен хедж фонд, предложението на Дръкенмилър е да управлявате излагането си на пазарите.
„Поддържайте брутните си резултати ниски, бъдете отворени и ако получим твърдо приземяване, ще има невероятни възможности“, каза той. „И аз не искам да пропусна тези възможности, като издухвам парите си сега и имам около 20% или 30% загуба, където главата ми е напълно прецакана, когато тези възможности се появят.“
С други думи, не влизайте „ол-ин“. По този начин, когато пазарът се обърне, ще имате както парите, така и умствената яснота, за да вземете висококачествени активи на ниска цена.
Дръкенмилър вече намира някои възможности за привлекателни.
Инвеститорът милиардер посочи още: „Винаги има растеж“.
На днешния пазар няма недостиг на акции с растеж, така че върху кои трябва да се съсредоточат инвеститорите?
„Наистина е трудно да се разбере кои имена, но биотехнологиите са много по-слаби през последните три до пет години и има огромни неща, които се случват в рака и други области“, каза той.
Според последното подаване на формуляр 13F, четвъртият по големина публично търгуван холдинг в неговата фирма – Duquesne Family Office – е Eli Lilly and Co. (NYSE: LLY), глобална фармацевтична компания с обширни биотехнологични възможности.
Изкуственият интелект (AI) е друга област, в която Дръкенмилър вижда потенциал.
„Всъщност смятам, че ИИ е много, много реално нещо и може да бъде толкова въздействащо, колкото интернет, буквално“, каза той. „Това може да бъде красива възможност при твърдо приземяване, точно както [2001 и 2002] бяха красива възможност, когато технологичният балон се спука за компании, които се възползваха от интернет.“
Успелият фонд мениджър разкрива, че фирмата му е „участвала в AI“, като е притежавала акции на Microsoft и Nvidia.
Дръкенмилър също има интересен поглед върху недвижимите имоти.
Когато обсъжда как средната регионална банка има 43% от заемите си в търговски недвижими имоти, той посочва, че „около 40% от това е в офиси“.
И офис сградите не се справят толкова добре в наши дни. Поради Голямата оставка и повече хора, работещи от вкъщи, Дръкенмилър каза: „Имаме по-висок процент на свободни работни места, отколкото през 2008 г.“
Но това е различна история за жилищата.
„Жилищата очевидно са се понижили драстично предвид увеличението с 500 базисни пункта на лихвените проценти“, каза той.
„Но за разлика от 2007 и 2008, ние всъщност имаме структурен недостиг на еднофамилни домове, които влизат в това. Така че, ако нещата станат достатъчно зле, всъщност мога да видя, че жилищата – което е последното нещо, за което бихте се сетили интуитивно – може да са голяма полза на излизане.“
Още по темата:
Тепър и Дръкенмилър залагат на добро бъдеще за изкуствения интелект