Снимка: iStock
Развиването на балансите от страна на големите централни банки скоро ще започне да хапе, причинявайки масово източване на ликвидност от пазарите, удряйки рисковите активи, като същевременно повишава доходността на облигациите и долара, според BNP Paribas SA.
10% свиване на глобалната ликвидност би съответствало на 4% спад на акциите, поскъпване от най-малко 2% за зелените пари и първоначален скок от над 10 базисни пункта за 10-годишните доходности на държавните облигации, казаха стратезите на банката в бележка.
Наред с повишаването на лихвените проценти, Федералният резерв се занимава с количествено затягане от около година, а Европейската централна банка спря да реинвестира пълните приходи от покупките на своите активи преди няколко месеца. Но комбинация от фактори, включително факта, че Министерството на финансите трябваше да намали своя паричен буфер, преди Вашингтон да наложи спиране на дълга, предотвратиха типичното изтичане на ликвидност.
Сега всичко това се променя, казаха стратезите на банката.
Тези видове свивания влияят на активите със закъснение, болката от загубата на ликвидност, която трябва да се натрупа с течение на времето - исторически отнема около 10 седмици, за да се проработи напълно през пазарите, пишат глобалният ръководител на макро стратегията на BNP Сам Линтън-Браун и колегите му.
Те предвиждат ликвидността да спадне с 9% до края на септември и до 11% до края на годината. В по-краен случай е вероятно свиване на глобалната ликвидност до 16%, според тях.
„Глобалната ликвидност е важен двигател на различни активи“, каза Линтън-Браун. „Следователно това също влияе върху финансовите и парични условия. Нарастващата глобална ликвидност вероятно е една от основните причини повишаването на лихвените проценти в този цикъл да е имало по-малко от очакваното въздействие върху икономиката.“
Но „вятърът е на път да се обърне“, каза екипът на BNP. „Затягането на ликвидността може да има голямо въздействие върху активите.“
Първоначално доходността на държавния дълг ще се повиши, като по-високите разходи по заеми ще засегнат други активи, показва анализът на BNP. По-късно доходността на държавните облигации вероятно ще падне на фона на свързаното с убежище търсене.
Още по темата: