Снимка: iStock
Легендарен инвеститор, чийто опит е в големите сривове на акциите, казва, че пазарът се насочваме към спукване на балон, подобно на кризите, наблюдавани през 1929 и 2000 г.
Британският милиардер Джеръми Грантъм е съосновател на компанията за управление на инвестиции GMO, която според съобщенията управлява активи на стойност близо 65 милиарда долара.
Грантъм, който самият се оценява на стойност от 1 милиард долара, преди това оцени 85% вероятност фондовият пазар да се срине, но оттогава намали това до 70%.
Въпреки спада на цифрата, Грантъм е убеден, че пазарът е създал идеална буря за спукване на балони - като цените на активите - но каза, че появата на изкуствения интелект е забавила пукането.
Говорейки пред WealthTrack в интервю, публикувано през уикенда, Грантъм, който е специализиран в дългосрочни инвестиционни стратегии, каза, че акциите са се възползвали от „почти перфектна“ среда в продължение на почти десетилетие.
„Интересувам се само от наистина страхотните балони като 1929, 2000 и 2021 г., [които] са трите старши балона на фондовия пазар в САЩ.“, каза той.
Грантъм, който сега оглавява семейна фондация на свое име, специализирана в зелени инвестиции, каза, че предпоставките за „пукане на балони“ са периоди на дълги икономически възходи, силен бичи пазар и силни печалби.
Във всеки от тези сценарии Грантъм посочва, че след това пазарите са били последвани от „остър спад надолу“.
През 1929 г. беше Черният четвъртък, когато 14 милиарда долара бяха изтрити от пазара само за един ден; през 2000 г. Nasdaq загуби 76,81% от стойността си за по-малко от две години; а през 2021 г. по подобен начин получи 10% удар.
Грантъм каза, че ралито преди прогнозирания му срив е „налице и правилно“, като посочи, че S&P 500 е имал 20% ръст през юни в сравнение с дъното си през октомври.
Мрачните прогнози на Грантъм са доказано верни.
Преди две години Грантъм по подобен начин каза пред WealthTrack, че очаква да види балон с „епични“ размери, тъй като редица различни пазари се търгуваха на екстремни нива: различни пазарът на жилища, фондовият пазар на „мемове“ и пазарът на облигации, работещи на екстремни ниски нива.
Година по-късно много от тези активи претърпяха големи корекции, като акциите, мотивирани от мемове, като компанията за киносалони AMC, отбелязаха огромен спад до лятото.
Като се има предвид, че въздействието на подобна имплозия може да варира от опустошението от катастрофата от 1929 г. до „уважителната“ рецесия от 2000 г., Грантъм се запита: Колко бързо и за колко време ще се понижи икономиката? Колко ниско ще паднат маржовете на печалба?
„Те вече паднаха доста, но можеха да се справят много по-зле. И колко лоши ще бъдат другите икономически променливи - проблемите в световната търговия, проблемите с Китай, проблемите с войната. И как ще се развие това? Много е трудно да се каже.
Грантъм каза, че е „обезпокоен“ от появата на така наречения минибалон, който се е раздул в резултат на смущения в технологичната индустрия.
Бизнеси като Microsoft, които споменаха фразата „изкуствен интелект“ 50 пъти в обаждане за печалби през април, отбелязаха огромен ръст на цената на акциите си.
Meta се радва на подобна възвръщаемост, като богатството на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг нарасна с около 40 милиарда долара – благодарение на акциите, които притежава в платформата – откакто направи съобщения за преминаване от метавселената, за да се съсредоточи върху изкуствения интелект.
Грантъм каза, че в момента не е сигурен дали A.I. ще бъде „достатъчно бърз и достатъчно силен“, за да предпази пазарния балон от спукване.
Инвестиционният експерт каза, че появата на технологии като ChatGPT е причината той да намали прогнозата си за „нелепо високи“ 85% шанс пазарът да се спука – до 70%.
Въпреки това той контрира, че ралито при A.I. беше пазарна ниша, обяснявайки: „Господ знае, че беше сложно преди A.I. Имахме инфлация, Фед, колко бързо щяха да се покачат лихвите, колко далеч щяха да се покачат, как щеше да се развие войната - това продължава и продължава.“
„Сега имаме, след ChatGPT и октомври и ноември миналата година, имаме нова вълна от интерес, който е много концентриран.“
Докъде ще стигне технологията, за да промени курса на пазара, зависи от това кого питате, посочи Грантъм, като каза, че има „кошница“ от мнения за това как технологията ще повлияе на обществото.
„Някои от най-умните хора на планетата казват, че всичко това са глупости, това е просто папагал, който се учи чрез проба и грешка. Други хора казват, че ще промени всичко, ще удвои производителността и всичко между тях“, отбеляза Грантъм.
Предположението на Грантъм е, че A.I. не работи в същата времева скала като балона в близко бъдеще, което той прогнозира: „Имаме година или две тук, за да имаме доста традиционен балон, който губи въздух, доста традиционна рецесия и доста традиционен спад в маржовете на печалбата и известна скръб на фондовите пазари. Можем да направим това преди реалните ефекти от ИИ.“
Още по темата: