Снимка: iStock
Инвеститорите, които залагат на продължаващото господство на долара през идните години, пренебрегват рисковете от нарастваща политическа нестабилност в САЩ и ескалиране на напрежението с Китай.
Това е тезата на стратезите на JPMorgan, които твърдят, че пазарите не отразяват напълно риска от „бърз и дълбок“ спад в статута на зелените пари като избрана валута за световните резерви и търговия – процес, известен като дедоларизация. Освен това доларът е скъп на историческа основа.
„Ако напрежението между САЩ и Китай се засили и получим по-голяма глобална фрагментация, това вероятно ще доведе до деглобализация в търговията и финансите“, казаха стратезите, включително Ян Лойс и Джойс Чанг. „Във финансите това също може да доведе до дедоларизация“.
Основният сред факторите, които биха могли да застрашат дългосрочното господство на долара, е политическата дисфункция в САЩ, която може да блокира усилията за управление на националния дълг, и да „попречи на правителството да стабилизира икономиката по време на криза поради фискални ограничения“, пишат стратезите в доклад, публикуван във вторник.
По-рано тази година политически фактори застрашиха най-голямата икономика в света, тъй като политиците спориха за тавана на дълга, преди да постигнат решение в последния момент. Това е феномен, който може да стане по-често срещан на фона на една все по-разделена страна.
Друг рисков сценарий, който стратезите очертават, е засилващата се конкуренция между САЩ и Китай, която според тях може да се превърне в „Студена война 2.0“. В рамките на Китай цял списък от икономически реформи - от облекчаване на капиталовите ограничения до насърчаване на ликвидността на пазара - също би застрашил доминацията на долара, добавиха те.
Според JPMorgan въздействието от отдалечаването от долара и шоковете върху неговата стабилност ще се усетят широко в класовете активи, намалявайки стойността на зелените пари и коефициентите на акции, като същевременно повишава доходността на облигациите.
Междувременно американската валута се търгува близо до исторически върхове на база коригирана инфлация до май, според последните данни от Bank of International payments. Трябва да се отбележи, че данните не включват рязкото разпродажба на долара през юли, при което индикаторът на Bloomberg за зелените пари падна с почти 2% миналата седмица до най-ниските нива от април 2022 г.
Шансовете доларът да бъде напълно изместен като ключова резервна валута през следващите 10 години са доста ниски, казаха стратезите. Те виждат „частична дедоларизация“ като по-вероятна, като Китай – като най-големият конкурент на САЩ и долара в глобалната икономика – поема все повече и повече от ролята на зелените пари сред нациите, които не са част от САЩ.
Въпреки че все още е доминираща резервна валута, делът на долара в международните резерви спадна от 73% през 2001 г. до 58% през 2022 г., измерено от данни на Международния валутен фонд. Разпределението на зелените пари в портфейлите на държавните фондове обаче компенсира този спад.
За инвеститорите, загрижени за загубата на зелените пари, както и за намаляването на взаимозависимостта през националните граници, JPMorgan препоръчва да имат подценка на долара, американските пазари, финансовите акции и дългосрочните облигации в своите портфейли. Банката също така препоръча да се залага на ориентирани към стойност американски акции, които са склонни да „изпреварват растежа в среда на нарастваща реална доходност“.