Снимка: iStock
Последният път, когато жилищният пазар в Америка беше толкова недостъпен, Роналд Рейгън беше в Белия дом. Сега са необходими близо 41% от средния месечен доход на домакинството в САЩ, за да се покрият плащанията по главницата и лихвите по жилище със средна цена, според проучване на Intercontinental Exchange.
Това идва във време на неудобно високи цени след сблъсък с най-лошата инфлация от едно поколение. Жилищата изяждат по-голяма част от заплатите, тъй като цените на бензина, хранителните стоки и други заеми са изключително високи.
Жилищата сега заемат най-голямата част от заплатите от 1984 г. насам, според ICE, собственик на Нюйоркската фондова борса. Това е с 0,4% повече от доклада от миналия месец, който също показа, че жилищата в Америка са на най-недостъпното ниво от 39 години.
Делът от заплатите на домакинствата, необходими за плащане на жилища, се е увеличил през последните няколко десетилетия. През последните 35 години този показател е бил средно по-малко от 25%.
Желаещите купувачи на жилища са изправени пред болезнена комбинация от високи ипотечни лихви и високи цени на жилищата. Плащането на главницата и лихвите, необходими за закупуване на жилище на средна цена, се е увеличило със $144 само през последния месец, според ICE. За първи път месечните плащания са над $2500 – и това дори не включва данъци, застраховки или други такси.
„Ситуацията вече беше ужасна“, каза в доклада Анди Уолдън, вицепрезидент на ICE за корпоративни изследвания, добавяйки, че скорошният скок в лихвите по ипотечните кредити я е влошил още повече.
Този проблем измества американската мечта все по-далеч от обсега на някои бъдещи купувачи на жилище за първи път. Те са били принудени да наемат вместо това, забавяйки способността им да изградят богатство чрез собственост на жилище.
Сътресенията на пазара на облигации и войната на Федералния резерв срещу инфлацията повишиха лихвите по ипотечните кредити до нива, невиждани от 2000 г. насам.
След седем последователни седмични увеличения, 30-годишната ипотека с фиксиран лихвен процент се понижи до средно 7,76% през седмицата, приключваща на 2 ноември, според Freddie Mac.
Това е на километри от нивата преди Covid от 3,8% през есента на 2019 г. Подпомогнати от спешни действия от Фед, лихвите по ипотечните кредити за кратко паднаха под 2,7% в края на 2020 г. и началото на 2021 г.
Колкото по-високи са лихвите по ипотечните кредити, толкова по-малко жилище могат да си позволят хората.
При днешните ставки месечните плащания за жилище на стойност 500 000 долара биха били приблизително 3 265 долара след самоучастие от 20%.
Това е с 1165 долара повече от преди две години, когато лихвите по ипотечните кредити бяха едва над 3%.
Въпреки високите разходи за заеми, цените на жилищата продължават да растат на фона на криза в предлагането.
Цените на жилищата в САЩ се покачиха през август до рекордно високо ниво, отбелязвайки седми пореден месец на повишения, според S&P CoreLogic Case-Shiller.
Разбира се, това е добра новина за съществуващите собственици на жилища, ако приемем, че не искат да се местят.
Това е ключова причина нетното богатство на американците да нарасне с рекордните 37% между 2019 г. и 2022 г., според данни на Фед.
Но някои по-млади американци, които искат да купят първите си домове, остават извън пазара.
Още по темата:
Проблемите на регионалните банки свързани с проблемни търговски имоти се задълбочават!