Снимка: iStock
Някои инвеститори смятат, че войната срещу инфлацията вече е спечелена. Поне няколко големи мениджъри на хедж фондове обаче смятат, че инфлацията ще остане тук за по-дълго време.
Последният мениджър, който бие тревога, е основателят на Citadel Кенет Грифин. Грифин на конференция в четвъртък каза, че докато страните пренастройват икономиките си, за да бъдат по-малко зависими от чуждестранни конкуренти - феномен, известен като деглобализация - разходите ще се повишат, обръщайки дефлационния натиск, който противоположната тенденция оказва върху икономиката на САЩ през последните няколко десетилетия .
„В момента има много тенденции, които ни тласкат към деглобализация и почти сигурно това е тенденция към по-висока базова инфлация“, каза Грифин на Bloomberg New Economy Forum в Сингапур, добавяйки, че по-високата базова линия може да продължи десетилетия.
Грифин има компания в притесненията за трайна инфлация. Основателят на Bridgewater Рей Далио и други през последните месеци предупредиха за повишена инфлация по различни причини и възможността дългът на САЩ да стане по-труден за понасяне в светлината на по-високите лихвени проценти.
За инвеститорите изводът може да бъде по-високи ставки, каза Грифин, както преди, така и след отчитане на инфлацията.
През изминалата седмица облигациите и акциите се повишиха, тъй като инвеститорите се обзаложиха, че Федералният резерв може да е в края на своята исторически агресивна кампания за овладяване на инфлацията. Борсово търгуваните фондове като iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT) отбелязаха огромни притоци, въпреки лошото представяне през тази година, индикация, че някои инвеститори се подготвят за завъртане към падащи лихви, което би изпратило цените нагоре.
Но ако Грифин е прав, Федералният резерв може да има още работа за вършене, ако спази отдавна заявения си ангажимент да се насочи към 2% инфлация. Това е така, защото преди последните години Федералният резерв всъщност получаваше помощ, тъй като компаниите се включиха в глобалните вериги за доставки и работна сила, за да намалят разходите.
С нарастващите геополитически трусове, две войни и повишено напрежение с Китай, напоследък Белият дом наблегна на връщането на веригите за доставки обратно в САЩ, за да се намали зависимостта на страната от чужди правителства. Това решение поставя САЩ на по-здрава основа за национална сигурност, но идва с по-високи разходи.
В най-лошия случай някои мениджъри на хедж фондове казаха, че дългът на САЩ може да излезе извън контрол, ако по-високите ставки принудят федералните служители да печатат пари, за да поддържат дълга.
Има няколко начина, по които инвеститорите могат да се предпазят от инфлацията, без да поемат и риска лихвените проценти да се повишат допълнително.
Най-простият е парите. След дълъг период на отрицателни реални лихвени проценти, всички опции от съкровищни бонове до сметки на паричния пазар компенсират инвеститорите доста над скорошния годишен процент на инфлация от около 3,4%.
Далио от Bridgewater през септември на конференция каза в настоящата среда, че „предпочита пари в брой“ пред облигации, като по-късно обясни мотивите си като комбинацията от високата доходност, предлагана в подобни на пари инвестиции като съкровищни бонове – в момента над 5% – и очакванията си че лихвените проценти ще трябва да се повишат допълнително, за да привлекат глобалните инвеститори в държавни облигации.
Министерството на финансите на САЩ също наскоро повиши реалния лихвен процент, предлаган за спестовни облигации от серия I до 1,3%, което означава, че за 30-годишния живот на облигацията, инвеститорите гарантират, че ще победят инфлацията с тази сума.
Спестовните облигации не могат да бъдат изкупени за една година и ако бъдат изкупени в рамките на пет години, инвеститорите губят последните три месеца от лихвите. Министерството на финансите има годишни лимити за покупки от $10 000 на инвеститор по облигациите, с някои ограничени решения.
I облигациите са едно място, където инвеститорите на дребно действително имат предимство пред хедж фондовете.