В поредния епизод на подкаста „Силата на инвестициите“ на гости сме поканали Георги Манолов, основател на BitcoinReady.me & BitcoinReady.bg. С него си говорим за биткойна и за това, какво предстои при криптовалутите.
Пълната версия на подкаста с Георги Манолов можете да слушате тук:
Да започнем с това – какво се случва с биткойна в момента и защо той се търгува при най-високите си нива от повече от година и половина?
Биткойнът преминава в момента през една фаза – годината преди преполовяването. Много хора, които го гледат, го гледат месец за месец и седмица за седмица и изпускат голямата картина. А голямата картина, ако се гледа към мрежата, реално той направи наскоро 15 години, е, че доста отчетливо се виждат четиригодишни цикли, които до голяма степен се препокриват. Някой път движенията са по-силни нагоре, или надолу. В общия случай обаче, всеки път, когато имаме преполовяване – 2012, 2016 г., то бива последвано от силен ръст, който стига връх следващата година. Следва мечи пазар. И годината преди следващото преполовяване се наблюдава възстановяване на цените. На този етап случващото се при биткойна е относително очаквано и следва тази повторяема пътека.
Колко може да поскъпне биткойна преди самото преполовяване?
Аз лично трудно се ангажирам с конкретни краткосрочни времеви прогнози, но е абсолютно резонно това, което се случва с преполовяването. А какво се случва? Биткойнът има стриктен график на своето предлагане. При всяко преполовяване влизат в обръщение новите биткойни, които намаляват наполовина. Иначе казано, предлагането на койни намалява наполовина и съответно, ако търсенето остане същото, най-естественото нещо е цената да се вдигне нагоре. Това е като „самореализиращо се пророчество“. Нещата са малко като при петрола. ОПЕК произвежда петрол. Ако утре ОПЕК намали предлагането на петрол, цената на петрола се повишава. По същия начин има голямо количество хора, които купуват биткойн по различни причини, като той им решава реални проблеми. Това търсене е достатъчно, така че намаляването на предлагането да има позитивен ефект. В каква степен ще е този ефект – засилен или отслабен – зависи от много други фактори, включително макроикономически. Нещо, което е интересно този път е, че мрежата е много по-голяма, има припознаване от институционални инвеститори и е възможно тази година да се случи изпреварващо поскъпване на биткойна. Защото традиционно ценовият ръст стартира след самото разполовяване. Например при предния халвинг през 2020-та година беше през май, а ценовият ръст започна наесен. Този път има доста спекулации, особено с потенциалното пускане на ETF, така че това ценово движение може да се измести по-рано.
Според теб кога се очаква да видим първия биткойн ETF и тези очаквания ли стоят в основата на ръста на криптовалутата като цяло през тази година? Виждаме, че биткойнът е един от най-добре представящите се активи.
Според мен почти сигурно ще видим ETF до края на първото тримесечие на следващата година. Защото Blackroc подеха инициативата, а те са най-големият фонд в света и управляват трилиони долари. В цялата си история те имат само един фонд, който е отказан от регулаторите. Има много други сигнали от регулатори и хора в Конгреса, които споделят, че има резон да има фонд върху биткойн. Трудно е да се каже дали отказът на SEC не е целаносочен. Но шансът да не видим индексен фонд е много малък. А от веднъж, когато се случи, най-вероятно ще има бърз ефект. Но ще има и спекулативен елемент. Ще има вдигане, след това може да има връщане. Тоест можем да видим позитивна волатилност при въвеждането на ETF-те.
Другото интересно за ETF-инструмента е, че действително инфраструктурата и правна, и технологична се подобрява. Става по-лесна за ползване, което позволява на традиционни финансови играчи да добият експозиция към биткойна. А когато биткойнът стигне тези около 65 000 долара, тогава капитализацията ще е около 1 трилион долара. И ако се задържи над това ниво, тогава този актив става много привлекателен за големи институции, които досега не са имали експозиция към него. А с наличие на ETF става много по-лесно за инвестиране чисто технологично и правно. Според мен много хора подценяват това да си инвеститор в биткойн. Когато биткойнът си повиши капитализацията, той става много по-привлекателен за големите инвеститори.
Нека хората не мислят, че цената може да расте само линейно. Но това не е задължително да стане така. Това, че предлагането е ограничено. Това, че голяма част от тези биткойни се държат от хора с дълъг хоризонт… Всичко това може да доведе до логаритмично поскъпване на актива. Исторически виждаме голям спад на наличността на монети по борсата. Уникалното на актива е, че може да е твоя лична собственост. Не трябва да разчиташ на посредник и попечител. Можеш ти да си го вземеш. И рекорден обем биткойни в момента са в лично попечителство. Това намалява предлагането и ако има повишено търсене, можем да видим рязко поскъпване на цената. През 2013, 2017 и 2021 година видяхме три цикъла на ръст на биткойна, като и трите бяха с намаляващ интензитет. И този път много хора прогнозират, че ще видим по-слаб интерес. И тук може да имаме изненада. Ценовото движение може да е много по-рязко от 2020-та година.
Държането на биткойни в лични портфейли не създава ли проблеми пред адоптацията на криптовалутите?
Не бих казал. Има различни начини да се прави. За мен това е ключът към дългосрочния успех на биткойна. Това, че всеки може да го държи сам, го прави труден за манипулация, както например се е случвало със златото, заради това, че неговото съхранение е било централизирано. И много хора на практика купуваха злато на хартия. Това, че биткойнът е невидим и лек, му дава възможност да е децентрализиран и много по-малко повлияван от големите инвеститори. За широката адопция на биткойн обаче, трябва наистина да стане лесно придобиването и притежанието на криптовалути.
Според мен много хора ограничават потенциала на технологията само до финансовия актив – биткойн. Но бих добавил, че той не е само актив. Това е мрежа, която предлага възможности за обмен на стойност. Тази мрежа и този актив имат потенциала да преобърнат начина, по който транзактираме. Вярвам, че ако биткойнът продължи да съществува и не видим технологичен бъг, той ще стане толкова ключава част от живота и бизнеса, както и интернетът.
Ресурсът, който тази технология може да отключи, е огромна. Буквално между 1% и 3% от икономическата дейност отива за посредници, които реално не са продуктивни. Те подпомагат. Докато биткойнът има потенциал и шанс да замени тази инфраструктура и тази енергия на време, ресурс, капитал да бъдат оползотворени по един по-продуктивен начин.
Ти лично как използваш биткойна?
Първоначално започнах да го използвам като спекулативно средство. Като задълбах повече обаче, впоследствие, си казах – „за това нещо абсолютно задължително хората ще се събудят, че този актив трябва да го имат“. И като осъзнах, че трябва да купя, реших, че цената му ще стане висока. След това се случиха много неща. Ако погледнете към Русия, как замръзиха резервите в долари. Ако погледнете в Канада в началото на 2022 г., когато имаше протести. Хора, които бяха дарили за кампанията, буквално им бяха замразени сметкита, карти и всичко. Защото са подкрепили нещо, което правителството не одобрява. Тези неща бяха събуждащи за мен събития, за да разберем, че финансовата система може да бъде контролирана. Докато биткойнът не може да бъде отнет по един масов и централизиран начин. Не може да стане така, че, например, канадската държава да реши да блокира сметките.
Това, че правителствата по света не могат да контролират биткойна, не е ли малко опасно?
По принцип има някаква регулаторна опасност. Но това, което се случва последната година след фалита на борсата е, че наблюдаваме стъпки от регулаторите да атакавут пространството и принудиха крипто-приятелски банките да спрат да обслужват крипто-операции. Биткойнът е продукт, който накърнява интересите на установени играчи и е напълно очаквано да има защитна реакция. Но от друга гледна точка, това е огромна възможност за всички, които прегърнат тази технология.
Доколко разпространен е биткойнът като разплащателно средство и какво можеш да си купиш с биткойн?
На този етап биткойнът все още не е много разпространен като разплащателно средство. Но в България има една позитивна енергия към него, идваща от различни части на страната. Преди три седмици бях на една конференция в Стара Загора за биткойн търговци. На нея имаше около 50 души от цялата страна. От супермаркет във Велико Търново до апартаменти в Поморие и хора, продаващи сладолед в Царево. Много разнообразен тип неща. В Пловдив има пекарна, която приема биткойн. Има и едно кафене, което дава 10% отстъпка, ако се плаща с биткойн. Има много енергия и желание в тези хора, които се занамават с това да се разпространи популярността на биткойна.
Аз лично стартирах и един проект във футболния клуб "Ботев" Пловдив. Там започнахме да приемаме плащания с биткойн. Плащания, които са моментални и таксите са под стотинка. Хората могат да си купят от нашите фен-шопове всякакви стоки на клуба – сувенири, екипи, всички наши стоки. Също на централната трибуна, зрителите могат да си купят храна и напитки на двете кетъринг точки. Важното е, че всичко, което ние продаваме с биткойн е с 10% отстъпка спрямо стандартната цена.
Живеем в свят на инфлация. Свидетели сме как абсолютно всичко поскъпва. Може ли да се каже, че притежаването на биткойна се противопоставя на това и да определим криптовалутата, като актива, който ще ни спаси от инфлацията в бъдеще? Дали биткойнът се оформя като новото „дигитално злато“ по отношение на функцията на метала да съхранява стойността?
Интересно е, че това е голямата тема на последната книга „Цената на бъдещето“ – защо дефлацията е ключа към бъдещото изобилие. Тезата там е, че в момента сме в пика на човешкия прогрес. По-лесно и бързо е да правим каквато и да е работа. И в същото време цената на почти всичко е при своя пик. И въпросът е защо? Би трябвало всичко да става по-евтино. Миналия век Джон Кейнс предрича, че 21 век ще стигнем общество, в което хората ще трябва да работят само 15 часа на седмица. Това се е случило, наистина имаме висока продуктивност, но пък живеем в икономическа парадигма, в която задължително трябва да има инфлация. Задължително трябва валутите да се обезценяват, задължително. Най-големият страх на всяко правителство е дефлацията – това цените да падат. Защото това прави дългът относително по-скъп. Цялата тази система не ни позволява да живеем нормално и прави животът да става все по-труден. Не е нормално да вземаш ипотека за 30 – 40 години за едно жилище.
Имотите, изразени с биткойн, са ясно доказателство. Най-просто казано, ако един имот в София е струвал 1000 биткойна преди 8 години, после е струвал няколко стотин биткойна, сега струва няколко биткойна. При следващото преполовяване нищо чудно един имот да струва един биткойн. Това важи за всичко около нас. Едно от най-подценяваните неща на биткойна е той да те кара да мислиш по-дългосрочно. Ако очакваме да има скок в цената след две години, то сега гледаш да не правиш толкова много харчове. Ако имаш голям разход, просто го отлагаш за няколко години. Така биткойнът на практика повишава спестовността на хората.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на криптовалути.