Снимка: iStock
Какво се случи през изминалата 2023 година, какво да очакваме през новата 2024-та година и кои ще са най-горешите теми на новата година? Отговор на тези въпроси даде Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на Елана Трейдинг в поредния епизод на подкаста „Силата на инвестициите“.
Какво се случи през 2023-та година?
Изминалата 2023-та година се отличава с две определящи събития. Първо – проблемите на някои от големите регионални банки, показали две неща – че приключва периода на недомислени решения от периода на нулевите лихви, когато можеш да набираш много пари без пари и да ги инвестираш в държавни ценни книжа на 1-2%. Тези банки, които в рамките на броени дни фалираха ни показаха края на този модел. Второ - през следващото десетилетие нещата няма да вървят по същия начин.
Пазарът не преоцени веднага тези събития. Дори днес гледах някои компании от сектора на недвижимите имоти, едната от които дава двойни дивиденти отколкото реализира печалби, а другата реализира загуба, но това не й пречи да дава дивидент от 8%. Истината е, че тази акция е паднала от 20 долара на 3.5 долара.
Ситуацията, както и да я погледнем, е показателна за почти всички компании от недвижимите имоти, както и за някои компании от енергийния сектор, където се поддържа нивото на дивидентите.
И тук идва на преден план второто ключово събитие на миналата година – в средата на декември Фед даде сигнал за намаляване на лихвите.
Тези две събития са основополагащи, защото първо миналата година не видяхме рецесия в САЩ. Тя се усеща от хората с по-ниски доходи, усеща се в целия свят. Но не е тази рецесия, в която безработицата скача двойна и държавата трябва да се намеси. И тук е интересното, че 2023-та година е година на добър номинален растеж в САЩ – 5-6%. Но този растеж нямаше как да стане, ако държавата не беше работила на огромен дефицит. Тоест това, заради което американската икономика избегна рецесията са големите харчове на държавата.
Това доведе до дълг, който надхвърля 34 трилиона долара, но идва във времето, когато Фед не инвестира в американски държавен дълг. Това, което виждаме – намаляване на баланса на Фед, продължава и сега, въпреки сигнала за промяната на лихвите и това допринесе за слабостта на пазара на облигации.
Нещата се промениха ноември и декември, когато имаше повече сигнали за успокояване на инфлацията и това допринесе да се обърне пазара към макросредата, от гледна точка на лихвите и това, че когато Фед намали лихвените нива, това ще облекчи и държавата в плащането, ще облекчи и частния бизнес.
Видяхме силно представяне на пазара на акции и поскъпване на облигациите. 10-годишните облигации от 5% отидоха на 4%. S&P 500 завърши на 4 800 пункта и смятам, че ще видим опит за пробив на 5 000 пункта, нядъке през тази година.
Тези две събития доведоха до добро представяне за годината. Очакванията на инвеститорите са лихвите да бъдат смалени със стъпки по 25 процентни пункта с 5-6 такива стъпки. Но историята сочи, че пазарът е доста по-напред отколкото банкерите. Тази промяна на ситуацията е отчетена от пазара. Суровините са под натиск, петролът е под 80 долара.
Но търсенето се дължи само на американците, които харчат парите, които държавата им дава. В Китай видяхме строителството и недвижимите имоти да са в много слабо състояние и липса на желания пазарът да бъде подкрепен. Подкрепят се индустриите. По-евтиното и повече производство в Китай, до голяма степен предопределя и спада на инфлацията в световен мащаб. Там продължава вече 10-тилетия да се говори, че китайската икономика не функционира както трябва, като останалите развити. Нищо не се променя. Тя разчита на инвестиции все повече и повече с все по-малка възвръщаемост, заради недвижимите имоти и строителството. Сега пренасочването към индустрията много добре се вижда в сектора на електрическите автомобили. Това общо взето е ситуацията. Могат да се добавят и геополитическите рискове, но водеща е икономиката.
Можем ли да видим финансова криза през новата година?
Финансовата криза я изключвам като събития през новата година. И това ни показа банковата криза. Тя не прерасна във финансова. Да, има много задлъжнели сектори. Но силните позиции и като кеш, които държат американските банки, им позволява да чакат ситуацията да се стабилизира.
Да, има огромно неравновесие – компании които инвестират в проекти без възвръщаемост и вземат още заеми, за да плащат дивиденти, което е абсолютен ресурс, но това се развива с бавни темпове. Няма я тази икономическа криза, която да изхвърли тези бизнеси. Може би кеша на банките – 20% от активите, успява да неутрази това силно покачване на лихвите върху пазарните нива и лихвите по облигации.
Въпреки обърната крива на доходността не видяхме доходността на корпоративния дълг да бъде много по-висока, да последват фалити и това да са загуби за банковата система и реално да се прехвърли към финансова криза. Видяхме много интересна ситуация в управлението на паричните ресурси. Това, което държавата прави, емитирайки краткосрочен дълг, успя да изтегли ликвидните пари от банковата система. Това допринесе за факта, че когато се заговори за намаляване на лихвите парите не се насочиха към Уолстрийт, както се случи през 1999 година. Тогава Nasdaq се качи в пъти, след 1998 година с кризите в Русия и Азия и видяхме едно намаление на лихвите и това накара парите да отидат във финансови инструменти. Банките успяха да изтеглят тази ликвидност и да не се надуе балон.
Тази година говорим за избори, при това при много сериозна конфронтация. Ако погледнем исторически, годината по време на избори на първи мандат на президент, тя е от добрите години за Уолстрийт. Ясно защо – държавата харчи пари. Но според мен всички тези коментари за меко приземяване не отразяват целта. Видяхме, че икономиката не влезе в рецесия, това се е случвало два пъти – 1984-1985 година и 95-96 година. Тогава видяхме подобна ситуация. И двата периода минават с ръст на облигациите и последващ скок на Уолстрийт с над 20%. Това меко презимяване, за което се говори, е ситуацията, която беше и миналата година. Но тя е период на преход. Огромната част от дълговете под формата на ипотеките и корпоративни облигации са при ниски дългосрочни нива – 2-3%, много под 8% в момента. Затова говорим за период на преход. Смятам, че шансовете икономиката да се ускори по-късно тази година или догодина са малко по-големи от това - тя да влезе в рецесия.
Говорим за доходност на Уолстрийт от 8-10% растеж на средните стойности на индексите, когато има година на избори при първи мандат на президент.
Какво да очакваме от биткойна в светлината на новоприетите ETF фондове базирани върху най-голямата криптовалута?
Нека погледнем оборота с биткойн фондове – около 8 милиарда долара. Ако тези оценки са верни, че интереса е в пъти повече като инвестиционно средство, защото говорим за огромните възможности на индексните фондове – които са пазар от 30 трилиона долара. Ако мястото на биткойн чрез ETF-и е в рамките на десетки милиарди, ще видим още възход на цената.
Очаквам да видим този интерес в рамките на следващите седмици и месеци, интерес, който да покаже реално колко са тези хора, които са слушали новините и са склонни да сложат някакъв процент от портфейлите си в тези ниструменти. Не мога да прогнозирам какъв ще е размерът, но този пазар е много динамичен и спекулативен. Биткойнът е почти трилион долара, това го прави 15-ти по големина хомогенен актив. Другите са златото на първо място и трилионните компании. Неговото място е наистина много сериозно и когато големите купувачи са допълвали миналата година, със сигурност от най-големите 15 изостава само тръста върху акциите на Nvidia. Но маркетинговата машина на Уолстрийт ще продаде тази успешна история на доста по-висока цена, отколкото трябва.
За мен биткойнът като инструмент, който се е доказал, че съществува вече повече от 10-летие не е нещо ново. И ще ме учуди, ако средният инвеститор чака индексен фонд, за да си го купува. Бих се учудил, ако изведнъж видим огромен интерес. В рамките на този година ще видим типичното за Уолстрийт – „купувай на слухове, продава на новината“.
Големите компании бяха лидери по пазарна представяне през 2023-та година, можем ли да очакваме това да продължи?
Големите компании ще отстъпят лидерството на по-малките компании от същите сектори. Логиката е много проста. Когато има слаба година и спад на пазара над 20% след това годината е добра, тя се води от тези, които са падали най-силно по време на спада. Това са цикличните сектори. След това се включват и други компании от същите сектори. Понеже очаквам да не отиваме към рецесия и към някакво възстановяване, ако оставим геополитическите рискове, би било логично тези по-малки компании от технологичния сектор да наваксат с представянето си. Тези подсектори според мен ще са печеливши. Да, вероятно ще видим промяна в цикличността, някои сектори, които са били слаби заради високите лихви, ще продължат да се представят добре. Там са финансовите компании, малки бизнеси, дружества инвестиращи в имоти. Нормално е тяхното представяне да е силно, когато се очакват намаления на лихвите.
Какво да очакваме от китайския пазар? Има ли добри сделки предвид на слабото му представяне през изминалата година?
Възможности в Китай има. Има страхотни компании, но как ще се представя пазара зависи от други неща – първото е това, че чуждестранните инвеститори напускат пазара, защото политическите рискове стават все по-големи – от гледна точка на санкции и търговски ограничения. Видяхме последните дни, как нидерландска компания за оборудване на чипове трябваше да спре по-рано износа на машини за Китай. И това е най-голямото нещо за чуждестранните инвеститори.
А проблемът за местните инвеститори е това, че държавата не иска да създава очаквания, че ще подкрепя пазара. В Китай виждаме спиране на създаване на стойност в строителството, защото то става недостъпно за голяма част от населението. Нищо, че по време на възхода се правиха печалби. Правителството не иска да създаде нещо подобно и на пазара на акции. Затова няма в медиите, че държавата ще стимулира. Там системата работи по по-различен начин. Ако в САЩ и Европа централната банка определя непазарно лихвените проценти и това се отразява на пазара на облигации там системата работи по друг начин. Когато държавната банка каже на търговските банки насочвайте парите към други сектори, ситуацията започва да се променя. В момента инвестициите, които се насочваха като кредити към имоти, сега са към индустрията, за която най-добър пример са производителите на електрически автомобили. Например BYD е компания с ниска задлъжнялост. Тя прави печалби. Да, изглежда страхотна инвестиция, но дали ще успее да построи завода си в Унгария? Дали няма да има други фактори, които ще спрат експанзията й. Видяхме много сериозно противопоставяне между САЩ и Китай по отношение на чиповете. Тази ситуация спира представянето на пазара. И няма как да бъда позитивно настроен към тези компании, въпреки гледайки към възвръщаемостта им.
Какво очакваш от европейските пазари през 2024 година?
Много ми се иска да кажа, че виждам някаква позитивна нотка за Европа и това е факт. Виждат се наченки на това, че големите икономики на Европа ще се съвземат, може би през втората половина на годината, от слабата рецесия, която наблюдаваме. Причината, когато погледнем към Белгия, която по отношение на индустрията работи като потдоставчик за тези огромни икономики, че може би лошите новини са минали. Предприятията продават своите запаси. Запасите в икономиката намаляват. И когато продадеш запасите си, дори и да има същото ниво на поръчки, трябва да ускориш производството си. Това смятам, че ще се случи, защото така се излиза нормално от икономическа рецесия. Като се изчерпат запасите икономиката се нормализира.
Белгия е страната, която следя в това отношение и има нещо подобно в Азия и в Южна Корея, която е обвързана с региона. Там също се забелязват признаци за активизиране на икономиката. Китай работи с пълната мощ на финансовата система, за да стимулира индустрията и остава да видим колко активна ще е европейската икономика и колко конкурентна ще бъде тя, при положение, че разчита на ресурси отвън. Сега ресурсите са по-скъпи, има геополитически рискове и сътресения в транспорта и доставките, ситуацията е много интерсна.
Ще продължи ли доброто представяне на БФБ и през новата година?
Има и скъпи и евтини акции на БФБ. Когато има сделка има един, който продава защото му е скъпо и един, който купува защото му е евтино. Ние сме пазар със сравнително малко сделки. Това е факт. От друга страна, много по-лесно в момента е, отколкото преди години – три-четири години, да се направи списък с 10 компании, които дават по нещо за всеки – инвеститор, спестител акционер. Ако спестителя иска дивидентни компании има, ако иска компании които растат, комбинации между добро представяне, индустрии, представяне, също има добри компании.
Шелли беше най-добре представящата се позиция. Резултатите й продължават да са силни. След като бизнесът й се представя добре, той най-вероятно ще продължи да го прави. Скъпа или евтина, това решава пазарът. На база прогнозите на компанията обаче, можем да кажем, че е евтина през призмата на 2025-та година. Тя си има своите бъдещи клиенти, има потенциала за разрастване на бизнеса си и към други пазари. Да, това ще даде възможност за растеж.
Когато дойде клиент и иска акции на българска компания, мога лесно да му предложа. Има някои скрити „бисери“ на борсата. Има други, които зависят от икономическия цикъл. Споменах „М+С Хидравлик“. Този цикъл е надолу, при спад на цената на акцията ще следва растеж. „Агрия груп холдинг“ – компания, която имаше фантастични резултати през 2022-ра година, когато тогава беше добър икономически цикъл. След това ситуацията се промени коренно. Оптимист съм за това, че цените на хранителните стоки ще се движат нагоре през следващите години, което ще създаде предпоставки бизнеса на тази компания, да се подобри. Просто идва момент, когато цената е върнала голяма част от своя растеж преди това и изглежда привлекателна, когато ситуацията на пазара се промени. Банковите акции – изключително евтини от гледна точка на техните финансови показатели спрямо капитала, при който се търгуват, са в една изключително силна циклична среда. Да, там има други проблеми, иначе цената на акциите щяха да са по-високи.
Въпрос наистина е това какво търси човек. На БФБ могат да се намерят много компании. Има нециклични компании – като Телематик. Технологични компании – Шелли, Телелинк и някои други. Наистина има какво да се подбере. Не сме толкова широк профил, като външния пазар, но плюса е това – печалбите все още не се облагат с данъци, има бизнеси, които изглеждат добре.
Ще се разшили възхода на пазара от Шелли и Софарма към други компании и сектори на БФБ?
Това ръководено от ръста на Шелли и Софарма рали на родния капиталов пазар ще се разшири и към други компании и сектори. Парите трябва да работят. Не правя паралел с 2006-2007 година, въпреки, че тези дивиденти от Софарма по някакъв начин ще се върнат към капиталовите пазари. Но ние не сме 2006-2007 година, за да говорим за „балонизиране“ на капиталовия пазар.
Основният конкурент на пазара на акции са – депозитите от една страна и най-вече недвижимите имоти, където ситуацията далеч не е „розова“. Смятам, че ще видив все повече и повече прехвърляне на хората, които имат пари инвестирани в недвижими имоти да продадат някои от тези инвестиции и да насочват своите ресурси към нещо друго. И това нещо друго са бизнеси от целия свят – акции на Уолстрийт и акции на българския капиталов пазар.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.