Снимка: iStock
Американските индекси са близо до рекордни нива, като все повече анализатори започват да повишават целите си за индексите за края на годината. За това, какво можем да очакваме от международните пазари, се обърнахме към Панайот Пощов, ръководител на звеното за международни пазари в ИП "Карол". Ето и какво каза той, отговаряйки на нашите въпроси:
Индексът S&P 500 направи нов най-висок връх, задминавайки ключовите 5000 пункта. Какво развитие очаквате през идните месеци и къде очаквате да завърши индекса края на годината?
Оптимист съм за 2024 както предвидихме в навечерието ѝ тук. Фирми-лидери в S&P 500 обявиха здрав оборот и печалба за тримесечието. Тонът на шефовете им за идните три месеца също окуражи. Уви, утихване на растежа е неизбежно. Не знам кога. Зная обаче, че акциите са по-„застраховани“ от щатската централна банка днес отколкото през 2021. Fed натрупа над 5% пространство да облекчи лихвата при нужда, което би подкрепило борсови оценки. Затова ще купувам при спад. През ноември е вероятен и щатски президент, който да разхлаби геополитическия възел. Позициониран съм за поскъпване на S&P 500 в идните 10 години. Индексът e собственост в най-успешни бизнеси, гласувани от колективния ум и по-важно джоб на милиони инвеститори. Докато компаниите очароват със смайващо добри продукти и услуги, акционерите ще забогатяват – S&P 500 ще расте дългосрочно. Bill Gates, Jeff Bezos и Warren Buffett не са глупави да държат парите си там. Наивно е обаче да целим конкретно ниво и срок за индекса. Не получаваме днес утрешния вестник. Вместо врачка, станете далновиден собственик на бизнеси.
Друга поляризирана тема свързана с американския пазар е Fed и очакванията за намаляне на лихвите. Кога очаквате да започне това намаляне и с колко според вас Fed ще ги намали до края на тази година?
Ще свалят лихвата, когато надушат опасност за икономиката. Не знам кога. Fed са мъдри, но не всезнайни. Най-разумно за тях е да стискат докато се уверят, че са усмирили трайно инфлацията. Ако прекалят, могат скоростно да режат лихви „колкото е необходимо“, както началникът на ЕЦБ през 2012, обезопасявайки гръцката дългова криза. Днес икономиката се адаптира към 5% лихва. Тя е здравословна и дисциплинираща. Не всяка полуопечена инвестиционна идея заслужава финансиране. По-трудно се надуват кухи балони, когато парите имат цена.
Кои според вас са най-перспективните сектори и отрасли за инвестиция до края на годината? Кои според Вас ще са по-добрият избoр – компаниите, ориентирани към ръст или стойност?
Никой не знае. Затова е разумно да държим и растящи и подценени фирми. Търся бизнеси, които очароват клиентите си с добавена стойност, а нас, собственика с устойчива възвръщаемост върху инвестиран капитал. Те имат уникални активи, напр. brand, доминантен пазарен дял, патент, процеси, култура или информационна база. Растат под опеката на честни и кадърни управители. Опитвам да ги достъпя, когато имам информационно или аналитично предимство. Често по-изгодно се купува късче от бизнес чрез борсата, отколкото цяла компания частно. За подготвения инвеститор фондов срив е щастие – възможност за покупка на хем качествено, хем евтино. Звучи като клише, но дава завиден резултат от 2020 насам, измерим тук.
Акциите на NVIDIA се повишиха над 50% от началото на годината. Мислите ли, че това рали ще продължи да се поддържа през идните месеци? Какво е мнението Ви за манията, свързана с изкуствения интелект като цяло?
GPU чиповете на NVIDIA са инфраструктура за изкуствен интелект. Дали приложенията му ще оправдаят капиталовите разходи, от които печели NVIDIA? Някои са обещаващи. Например, чрез изкуствения интелект Firefly на Adobe, всеки грамотен вече е творец, видно тук.
Firefly вероятно е реален, устойчив скок в производителността. Други приложения на изкуствен интелект са мимолетна мания. NVIDIA се предлага за около 32x очаквана печалба за акция (EPS) за идните 12 месеца. EPS набъбна близо 10 пъти през последните 5 г, което e над 60% растеж средногодишно. Нас обаче ни вълнува бъдещето. Да речем, че растежът падне наполовина до 30%. Тогава отнема 9 г. да избием инвестиция в NVIDIA, купена днес за 32x P/E или грубо 11% средногодишна доходност. Ако растежът пък падне до 20%, би отнело 11 г. или 9% средногодишна доходност. Не миналото движение на акцията, а идното развитие на бизнеса ще реши дали NVIDIA днес е разумна инвестиция. Колко уверени сме в предстоящия растеж на компанията? Следете приложенията на изкуствен интелект от клиенти на NVIDIA като Microsoft, Google, Amazon и др.
Вие конкретно как инвестирате?
Информираният инвеститор влага чрез Interactive Brokers заради качеството, стойността и сигурността им. Качество, защото са брокер номер 1 за хедж фондове до $50 млн. и 2.6 млн. клиенти им доверяват над $400 млрд. активи. Стойност заради ниските комисиони и 30-годишната ИП Карол експертиза. Сигурност, защото държат над $14 млрд. собствен капитал, генерирали са над $3 млрд. облагаема печалба за 2023, имат $0 дългосрочен дълг и са публични (символ IBKR на NASDAQ). Научете повече тук.
Данни към 27.02.2024. Настоящият материал съставлява маркетингово съобщение, не е препоръка или съвет за сключване на сделки от Ваша страна и не е съобразен с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сключването на сделки с финансови инструменти на международните финансови пазари крие висок риск - можете да понесете частична или пълна загуба на първоначално вложените от Вас средства, както и да понесете разходи и загуби надвишаващи инвестицията Ви. Поради тази причина не трябва да инвестирате пари, които не можете да си позволите да загубите. Настоящият материал съставлява маркетингово съобщение, поради което не е предмет на забрана за сключване на сделки преди разпространението и на нормативните изисквания, целящи насърчаването на независимостта на инвестиционно проучване. Материалът се базира на предишни резултати (доходност и възвръщаемост) на финансовите инструменти. Миналите резултати не са надежден индикатор за бъдещите резултати. Валутата на представените инструменти може да е различна от валутата на инвеститора и печалбата може да се намали или увеличи в резултат на колебания на валутния курс. Информацията се основава на брутни резултати и ефектът от комисионите, таксите и други разходи би намалил възвръщаемостта. Този материал е изготвен от името на „Карол“ АД – инвестиционен посредник, лицензиран от Комисията за финансов надзор, ул."Будапеща" № 16,София 1000, България.