Снимка: iStock
Наемането на жилище може да бъде скъпо. През последните години повече хора от всякога отделят сериозна част от доходите си за наем и комунални услуги.
От друга страна, закупуването на жилище също може да се окаже скъпо и дори да се почувства финансово недостижимо.
Тъй като цените на наемите и цените на жилищата предизвикват шок от техните нива, може би много хора си задават въпроса - кой е по-добрият избор? Ако можете да си купите жилище, трябва ли да го направите? И наистина ли покупката на имот е хвърляне на пари в „джоба на наемодатела“?
Купуване срещу наемане: Кое предпочитате?
Преди да се опитате да решите дали да купите или да наемете, може да искате да си зададете още по-важен въпрос: Искате ли да бъдете собственик на жилище?
Хората обикновено купуват дом, защото се нуждаят от повече пространство, вълнуват се от подобряването на дома, искат децата им да посещават определено училище или се надяват да изградят капитал – дори богатство – с течение на времето. И все пак други хора все още предпочитат да наемат, може би защото това им позволява повече гъвкавост при преместване или не желаят да поемат финансовия ангажимент да притежават дом.
Ако се вълнувате от предимствата на притежаването, може да сте готови да проучите допълнително тази опция.
Наем или покупка: 3 въпроса, които да си зададете
Да сте ентусиазирани да купувате може да означава, че сте емоционално готови, но готови ли сте и финансово? За да разберете това, ще трябва да си зададете четири важни въпроса.
1. Имате ли солидна финансова история?
За да бъдете одобрени за ипотека, ще трябва да демонстрирате на заемодателя, че носите финансова отговорност и имате възможността да правите плащане за жилище всеки месец. Ако печелите редовен, постоянен доход от работа или работа по договор и кредитната ви история е добра, може да сте солиден кандидат за получаване на ипотека.
2. Можете ли да си позволите скритите разходи за притежаване на дом?
Вашето месечно плащане към главницата и лихвата е само една от разходите за притежаване на дом.
Други типични разходи включват:
Данък сгради
Застраховка на собствениците на жилища
Такси за поддръжка на общите части на имота
Разходи за поддръжка, като подрязване на дървета или снегопочистване
Ремонт на дома, като нови уреди или смяна на покрив
Тези разходи варират в зависимост от това къде живеете и размера и вида на дома.
Сметките за комунални услуги за дом, който притежавате, може да са значително по-високи от тези, които плащате при наем.
3. Планирате ли да живеете в дома си поне няколко години?
Когато купувате жилище, най-вероятно ще трябва да платите разходите за затваряне, за да завършите сделката. Тези разходи могат да включват такси за откриване на ипотека, такси за търсене и застраховка, адвокатски хонорари и такса за оценка, само за да споменем някои от тях.
Продажбата може да бъде също толкова скъпа, колкото вашите разходи за затваряне - или дори по-скъпа - защото, като продавач, вие също ще носите отговорност за плащането на комисионната на вашия агент по недвижими имоти. Ако планирате да се преместите в рамките на няколко години, може да не притежавате дома си достатъчно дълго, за да оправдаете всички тези разходи.
Освен това, докато цените на жилищата са склонни да се покачват с течение на времето, те могат и понякога преживяват продължителен спад. Ако цените паднат, след като сте купили, може да се окаже, че дължите повече от стойността на дома си. Тази ситуация, понякога наричана "с главата надолу" на вашия заем, може да затрудни преместването. Но ако планирате да останете в дома за няколко години или повече, рискът от загуба на пари в дома ви намалява.
Купуване срещу наемане: Кое е по-подходящо?
Купуването на жилище може да бъде преживяване, променящо живота. Ако има смисъл за вас, емоционално и финансово, може да сте готови да продължите напред с процеса. Ако не сте сигурни или знаете, че все още не сте готови, може да искате да продължите да наемате за известно време. Така или иначе, можете да започнете да предприемате стъпки сега, за да увеличите доходите си, да подобрите кредитния си рейтинг и да проучвате радостите и отговорностите да бъдете собственик на жилище.