Снимка: iStock
S&P 500 се повиши с близо 30% през последните пет месеца, което накара дори бичи настроените пазарни стратези да очакват и дори да приветстват перспективата за „здравословна“ корекция.
Но обикновено корекциите на пазара не се случват просто така - те се нуждаят от някакъв вид катализатор, който да ги задвижи. За да се опитаме да съберем някаква представа какво може да предизвика следващото двуцифрено отдръпване, екип от инвестиционни стратези, ръководен от Майкъл Кантроуиц от Пайпър Сандлър, проучи 27-те корекции от 10% или повече за S&P 500, настъпили от 1964 г. насам.
Екипът установи, че без изключение всяка от тези разпродажби е била предизвикана основно от едно от трите неща: нарастваща безработица, нарастваща доходност на облигациите или някакъв вид глобален екзогенен шок. Понякога това е комбинация, както беше случаят по време на двете корекции на пазара на акции, които се случиха през 1980 г.
И така, кое е най-вероятно да предизвика следващата корекция от 10%? Според Кантровиц и неговия екип нарастващите доходности са най-голямата заплаха за спокойните пазари. Повишаването на доходността предизвика и последната корекция, която приключи на 27 октомври със спад на S&P 500 с 10,3%.
През последните две години чувствителността на акциите към по-висока доходност достигна почти рекордни нива, последно наблюдавани близо до пика на dot-com балона на подвижна база от 26 седмици. Това предполага, че акциите все още могат да реагират негативно, ако доходността на дългосрочните облигации продължи да се покачва, въпреки че акциите са до голяма степен имунизирани срещу възстановяването на доходността от началото на 2024 г.
„Писали сме много за това колко чувствителни към лихвите са капиталовите пазари днес. Като такъв най-големият риск, който виждаме за акциите през 2024 г., ще бъде повишаването на лихвите“, пишат Кантровиц и неговият екип.
Поради това скромното покачване на безработицата всъщност може да помогне за поддържане на ралито, като предпазва от по-високи лихви. Доходността на облигациите, която се движи обратно на цените, често пада, когато икономиката отслабва, тъй като търсенето на защитни активи като облигации се увеличава.
Акциите се разпродадоха за три поредни месеца между август и октомври миналата година, тъй като доходността на държавните облигации се повиши. Най-ниската точка на разпродажбата настъпи само няколко дни след като доходността на 10-годишните държавни облигации достигна връх на север от 5%, 16-годишен връх, според данни на FactSet.
Доходността на държавните облигации се покачва отново през първото тримесечие. Но очакванията, че все още стабилният икономически растеж може да помогне за повишаване на корпоративните печалби, помогнаха за защита на акциите, поне досега.
Доходността на 10-годишните държавни облигации BX:TMUBMUSD10Y е нараснала с 39 базисни пункта от началото на годината до 4,252%, докато S&P 500 SPX се е повишил с 9,4% от началото на тримесечието и 26,7% от 27 октомври до затвори на 5,218.19 в понеделник.
Nasdaq Composite COMP се повиши с 9,6% от началото на първото тримесечие до 16 452,69 към затварянето във вторник, докато Dow Jones Industrial Average DJIA спечели 1670,79 пункта, или 4,5%, до 39 388,56.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финаносвите пазари.