Снимка: Istock
Неотдавнашното рали на златото е нелогично, тъй като високите лихвени проценти обикновено правят кюлчетата по-малко привлекателни. Но милиардерът инвеститор Дейвид Айнхорн има теория, която сподели в последното си писмо до инвеститорите.
Айнхорн предполага, че ралито на златото потенциално се дължи на страните на Изток, които купуват злато от западните нации.
Златото имаше рекордна година досега през 2024 г.
Като се има предвид това, внезапният скок на стоката може да дойде като изненада. Това е така, защото макросредата трябваше да създаде насрещни ветрове за поскъпването на златото, тъй като позицията на Федералния резерв за по-висок за по-дълъг лихвен процент обикновено прави други инвестиции като облигации и спестовни сметки по-привлекателни в сравнение с метала, тъй като той е актив, който не носи доходност.
За да обясни силното търсене на злато, милиардерът инвеститор Дейвид Айнхорн предложи потенциална теория в последното си писмо до инвеститорите, публикувано тази седмица.
„Въпреки че е възможно напредъкът да е свързан с това, че пазарът е започнал да се съмнява в устойчивостта и разумността както на монетарната, така и на фискалната политика, други признаци предполагат, че това не е така“, каза Айнхорн в писмото.
Вместо това основателят на Greenlight Capital каза, че има "светска тенденция" страните на Изток да купуват злато от западните нации.
„Може би Западът е на изчерпване на златото, което е готов да продаде, докато източното търсене остава достатъчно силно, за да накара цената да се повиши“, каза той в изявлението.
Наистина, глобалните централни банки се надпреварват да купуват злато, награбвайки над 1000 тона през последните две години подред, според данни на Световния златен съвет - и един от най-големите купувачи е Китай.
Втората по големина икономика в света е осакатена от бавна икономика от години, с болен сектор на имотите, разклащащ се фондов пазар и постоянно високо ниво на безработица. Това накара нейната централна банка и потребителите да трупат благороден метал като стабилен запас на стойност и като начин Народната банка на Китай да диверсифицира резервите си далеч от долара.
За 17 поредни месеца PBOC поглъщаше злато, увеличавайки притежанията си с 16% през това време.
Световният съвет по златото разкрива, че Индия и Сингапур също са купували злато, за да се предпазят от глобалните икономически сътресения.
Покачващото се търсене на злато стимулира цените му, като икономистите прогнозират ралито да се увеличи още повече, тъй като геополитическата несигурност и макропрепятствията като инфлацията подхранват повече печалби.
Топ икономистът Дейвид Розенберг прогнозира нов ръст от 15% в цената на жълтия метал, с потенциални 30% на масата, тъй като централните банки обмислят намаляване на лихвените проценти, но той подчерта, че златото може да се повиши, без значение дали икономиката в крайна сметка има меко кацане или по-дълбока рецесия.
Междувременно пазарният гуру Ед Ярдени прогнозира, че златото може да скочи до $3500 до следващата година, намеквайки за потенциален ръст от 50%. Той прави паралели с ерата на Голямата инфлация от 70-те години на миналия век, предполагайки, че настоящите инфлационни тенденции могат да издигнат златото до нови висоти.
Други, като инвеститора милиардер Рей Далио, казват, че златото може да хеджира рисковете от високите нива на държавния дълг. В скорошен пост той каза, че притежава злато, защото рискът от дълг или инфлационна криза се увеличава.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на злато на стоковите пазари.