С приблизително 62% от американските пълнолетни граждани, които притежават дял в корпоративна Америка, става все по-трудно да се види как потребителското търсене може да намалее достатъчно, за да се забави инфлацията.
Нарастващите стойности на фондовия пазар изглежда насърчават потребителите да харчат и помагат за запазването на висока инфлация в най-голямата световна икономика.
Щатските акции достигнаха нов кръг от рекордни върхове през изминалата седмица, което допълнително засили усещането за финансово благополучие за милиони американци, които може да усложняват битката на Федералния резерв с инфлацията.
Шестдесет и два процента от американските възрастни имат пари, инвестирани на фондовия пазар - индивидуално или съвместно със съпруг чрез директни акции, взаимен фонд, 401(k) или индивидуална пенсионна сметка, според данни, публикувани този месец от Gallup. Това е малко променено спрямо 2023 г. и отразява връщане към нивата, които до голяма степен преобладаваха от 1998 до 2008 г.
Дори домакинствата с ниски доходи, с годишни доходи под 40 000 долара, и тези в средата, с доходи до 100 000 долара, получават част от действието на фондовия пазар: 25% от хората с ниски доходи и 65% от средните клас имат собствени акции, въз основа на констатациите на Gallup, публикувани на 15 май. Проучването е проведено от 1 до 22 април.
Домакинствата с по-ниски и средни доходи смятат акциите за сред четирите най-добри дългосрочни инвестиции, сочи още изследването на GALLUP.
С толкова много американци, възползващи се от ралито на акциите през май – което изпрати Nasdaq Composite COMP до исторически връх при затваряне от 16 920,79 в петък и тласна S&P 500 SPX до рекордно затваряне от 5 321,41 във вторник – трудно е да се види как потребителското търсене може да намалее достатъчно, за да намали инфлацията.
Към петък Nasdaq Composite, S&P 500 и Dow Jones Industrial Average се повишиха съответно с 8,1%, 5,3% и 3,3% за месец май.
Предстоящата седмица предлага свежи данни, които трябва да предоставят повече улики за взаимодействието между нагласите на потребителите и щатската инфлация. Вторник представя показанията на Conference Board за потребителското доверие за май, а публикациите в петък ще включват априлски показания на предпочитания от Фед измерител на инфлацията, известен като ценовия индекс на личните потребителски разходи.
Въпреки че силният пазар на труда и продължаващите разходи на потребителите помагат на САЩ в избягването на рецесия, рекордните цени на Уолстрийт може да предизвикат отрицателна обратна връзка на фронта на инфлацията. Това се случва въпреки липсата на връзка между това колко пари печелят хората на хартия и колко мрачно се чувстват мнозина - което според проучване, проведено от Харис за вестник Guardian, е, че икономиката вече е в рецесия и че S&P 500 е надолу за годината, което не е така.
Ефектът на богатството е поведенческа теория, която се отнася до тенденцията да се харчи повече, когато богатството на дадено лице се увеличи, дори ако неговият или нейният доход не се увеличава. Някои анализатори, като икономиста Торстен Слок от Apollo Global Management в Ню Йорк, направиха пряка връзка между желанието на Федералния резерв в края на миналата година да намали лихвените проценти три пъти през 2024 г. и разходите на потребителите, които създадоха условия за по-силни -от очакваните показания на инфлацията през първото тримесечие.
Миналия декември Чарли МакЕлигот, стратег за кръстосани активи в Nomura Securities International в Ню Йорк, предупреди, че гълъбовата политика на централната банка в края на 2023 г. ще работи срещу служителите, като събуди отново „животински духове“ или пазарно-психологически сили, които дават на инвеститорите по-голямо доверие и може да облекчи финансовите условия по начин, който може да направи все по-трудно контролирането на инфлацията.
Това може да е било така, като данните за инфлацията за първото тримесечие са по-горещи от очакваното. Въпреки трите месеца на малък напредък в понижаването на инфлацията до целта на централната банка от 2%, председателят на Фед Джеръм Пауъл изненада много наблюдатели на 1 май, като постави малък шанс за бъдещо повишение на лихвените проценти. Това се смяташе за отваряне на вратата към ралито на акциите този месец.
„Наистина мисля, че ефектът на богатството със сигурност оказва влияние върху потребителите и помага за поддържане на висока инфлация“, каза Брент Шут, главен инвестиционен директор на базираната в Милуоки Northwestern Mutual Wealth Management Company, която контролира активи на стойност 302 милиарда долара към март. „Постоянно съм казвал, че последната миля на инфлацията ще бъде трудна и фондовият пазар работи срещу това.“
По телефона Шуте каза, че „бяхме много оптимисти, че инфлацията ще спадне, но сега смятаме, че ще остане неподвижна“.
Въпросът сега е дали апетитът за „риск“ – подтикван от надежди за повишаване на производителността, насочено към технологиите, както и резултатите от корпоративните печалби за първото тримесечие, които се поддържат сравнително добре – може да съществува съвместно с инфлацията, която все още е над 2%.
Протоколът от срещата на Фед от 30 април до 1 май, публикуван в сряда, показа готовност да се повишат отново лихвените проценти, ако е необходимо, за да се контролира инфлацията, малко отклонение от съобщението на Пауъл от 1 май. Няколко служители на Фед също споменаха ефекта на богатството, като казаха, че някои домакинства виждат огромни печалби от фондовия пазар и нарастващите цени на жилищата. Редица политици поставиха под въпрос дали финансовите условия са достатъчно ограничителни, за да повлияят на търсенето и инфлацията.
След това в четвъртък две проучвания на S&P установиха, че инфлацията остава болно място за бизнеса този месец. Тези проучвания, съчетани с реакцията на следващия ден на протоколите от Фед, бяха достатъчни, за да допринесат за спад от 605,78 пункта, или 1,5%, на Dow Jones Industrial Average DJIA - най-лошият еднодневен процентен спад за повече от година . На инвеститорите в акции беше нужен само един ден, за да си възвърнат позициите, като и трите основни фондови индекса завършиха нагоре в петък, дори след като данните от Мичиганския университет показаха, че потребителските настроения са помрачени през май поради притеснения относно инфлацията.
„Пазарът все още има тази гледна точка на Златокоска, че инфлацията ще спадне, независимо от фундаменталните показатели, които виждаме, и Фед няма да трябва да повишава“, каза Майкъл Рейнолдс, вицепрезидент по инвестиционната стратегия в базираната във Филаделфия Glenmede, която управлява $45,4 милиарда активи към март за клиенти, които включват дарения и фондации. „Смятаме, че вероятността Фед да повиши лихвените проценти е ниска, но не нулева, и че е по-висока, отколкото беше, защото инфлацията беше по-силна.“
Ралито на фондовия пазар от миналата седмица не помага за „лекуването“ на ситуацията с инфлацията, каза Рейнолдс по телефона. Междувременно САЩ може да види голямо увеличение на фискалните стимули в резултат на изборите през ноември, като кандидатите от всяка голяма партия вероятно ще подкрепят това, ако икономиката отслабне - което би трябвало само да влоши ефекта на богатството, каза той.
Що се отнася до това дали фондовият пазар може да продължи да се повишава дори при инфлация над 2%, мнението на Рейнолдс е, че ако инфлацията се ускори към края на лятото, това вероятно ще постави на масата повишаване на лихвените проценти от Фед. В допълнение, каза той, фондовият пазар вероятно ще трябва да се коригира в даден момент, като се има предвид колко много инвеститори се надяват на по-ниски разходи за заеми тази година.
„Трябва да видим инфлацията да остане лепкава“, каза Рейнолдс по телефона. „Така че при отсъствие на шок, който да удари силно търсенето, въпросът е „до каква степен ще остане стабилен?“ Ако остане над 2%, но е около 2,7%, Фед вероятно ще претендира за победа. Но 3,5% или 4% не е победа, така че дяволът е в детайлите.“
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.