Снимка: Istock
Фед не трябва да намалява лихвените проценти, докато инфлацията не достигне целта от 2% за няколко месеца.
Инвеститорите очакват с нетърпение майския доклад за индекса на потребителските цени и решението на Федералния резерв за лихвените проценти, и двете в сряда, с надеждата за признаци, че САЩ инфлацията намаля допълнително и Фед скоро ще намали лихвените проценти.
Новината за по-ниската инфлация през април вдъхнови инвеститорите да стимулират индекса S&P 500 до нови върхове, докато доходността на 10-годишните американски облигации спадна рязко.
Харесвам доброто рали, но фондовият пазар реагира прекалено много - американската икономиката едва ли е близо до целта на Фед от 2% годишна инфлация. През април CPI се повиши спрямо март с 3,8% годишен темп. Това е под нивото от 4,6%, публикувано през първото тримесечие на 2024 г., но над средното ниво от 3,4% за предходните 12 месеца.
През изминалата година месечните промени в цените са отскочили. Като се изключат храните и енергията, основните цени са се повишили с 3,6% от март до април - същото като 12-месечната средна стойност за промените от месец към месец.
Историята на борбите с инфлацията показва, че Фед не трябва да намалява лихвените проценти, докато инфлацията не достигне целта от 2% за няколко месеца. Твърде скорошното облекчаване на политиката вероятно ще поднови инфлацията и ще наложи Фед да повиши отново лихвите.
Жилищните услуги съставляват 36% от индекса на потребителските цени и политиците очакваха, че намаляващите увеличения на наемите на апартаменти, регистрирани от индустриални проучвания, ще намалят инфлацията на жилищата.
Въпреки това, лъвският дял от компонента за подслон е условният наем на жилища, обитавани от собственици – прогнозният наем, който собствениците на жилища биха могли да получат от наемането на своите имоти. След световната финансова криза темповете на строителство на нови жилища се забавиха. През изминалата година, дори при по-високи лихвени проценти по ипотечните кредити, препродажните цени на жилищата се повишиха със 7%. Частта за подслон в индекса на потребителските цени е нараснала с 5,5% през последната година и едва ли ще спаси страната от инфлацията.
Услугите, различни от жилищата, представляват 25% от CPI и са нараснали с 5,1%. Те са трудоемки и цените са значително чувствителни към заплатите. Пазарът на труда може вече да не е горещ, но през май икономиката все пак добави стабилни 272 000 работни места.
През цялото време политиката на Фед не е била толкова строга, колкото изисква задачата.
Инфлацията достигна 8,5% през март 2022 г. Фед в крайна сметка повиши лихвения процент по федералните фондове – овърнайт лихвата, която банките начисляват една на друга, за да заемат резерви – до 5,3%, или около 62% от пиковата инфлация.
Когато бившият председател на Федералния резерв Пол Волкър се справи с инфлацията, достигнала връх от 14,6% през 1980 г., той увеличи целевия лихвен процент до 19,1%.
Усложнявайки нещата, фискалната политика на президента Джо Байдън има инфлационен уклон. Бюджетната служба на Конгреса изчислява, че федералният дефицит ще бъде 5,6% тази година и 6,1% през 2025 г. спрямо 4,6% точно преди пандемията. Международният валутен фонд изчислява, че тези по-големи дефицити добавят около половин процентен пункт към инфлацията.
Програмата на Байдън за изменението на климата има подобни последици. Разходите за инсталиране на нов климатик достигат хиляди долари. Като цяло спазването на новите стандарти за енергоспестяване и емисии повишава цените на новите жилища с около 31 000 долара.
Неотдавнашният скок на имиграцията, активиран от отмяната на Байдън много от политиките на бившия президент Доналд Тръмп, позволи ръст на заетостта от около 250 000 на месец през 2023 г. Устойчивият мир при предишния имиграционен режим щеше да бъде около 100 000.
Всички тези допълнителни работници си търсят апартаменти. Не е изненадващо, например, че процентът на незаетите апартаменти в Ню Йорк е на исторически ниските 1,4%.
Освен това наскоро одобреният пакет от помощ от 95 милиарда долара за Украйна, Израел и Тайван и програмата на Байдън за опрощаване на допълнителни 475 милиарда долара студентски дълг ще допринесат за федералния дефицит.
Сега двупартийна група от САЩ сенаторите предлагат на Пентагона да харчи допълнителни 32 милиарда долара годишно за изкуствен интелект, за да поддържа мира с китайските и руските военни способности.
В края на 2025 г. повечето от разпоредбите за личните данъци на Закона за намаляване на данъците и заетостта от 2017 г. ще изтекат. Малко наблюдатели очакват, че те ще отпаднат изцяло, а удължаването им без повишаване на други данъци може да струва до 4,8 трилиона долара за 10 години.
Безопасно е да се предположи, че стимулите за съвкупното търсене и инфлацията, създадени от по-големите дефицити, ще нараснат. Обикновените хора виждат това в живота си - хранителните стоки заемат най-големия дял от семейните доходи от три десетилетия, а нископлатените работници се борят с несигурността на храната.
Очакванията на потребителите за инфлацията през следващата година, проследени от Conference Board, Университета на Мичиган и Федералния резерв на Ню Йорк, са средно около 4%.
На този фон Фед не трябва да говори за облекчаване на паричната политика. По-скоро трябва да признае, че лихвените проценти може да се наложи да се повишат.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на финансовите пазари.